Türkiye Geneli Lise Öğrencileri Arası III. Zeka Oyunları Olimpiyatı

İstek Özel Acıbadem Anadolu Lisesi Müdürlüğü, öğrencilerin zeka gelişimlerine katkıda bulunmak, analitik düşünme tekniklerini ve becerilerini geliştirmek amacıyla Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik III. Zeka Oyunları Olimpiyatı düzenlemektedir.

AMAÇ: Öğrencilerin zekâ gelişimine katkıda bulunmak, öğrencilerin analitik düşünme teknikleri ile tanışmalarını ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak, Seçmeli Zeka Oyunları dersinde öğrendiklerini tekrar etme imkânı sunmak.

ŞARTNAME:
1) Türkiye Zeka Oyunları, Türkiye genelinde bütün Lise Hazırlık, 9, 10, 11,
ve 12. Sınıf öğrencilerine açıktır.

2) Türkiye Zeka Oyunları, Eleme ve Finaller şeklinde iki etapta düzenlenecektir.

3) Eleme Etabı online olarak www.turkiyezekaoyunIari.com adresinde, 11-17 Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek, kendi ilinde (okulun bulunduğu il) en iyi dereceleri (puan ve süre) alan öğrenciler Nisan ayında yapılacak olan Finallere davet edilecektir. Öğrencinin okuduğu okulun bulunduğu il, yarışmaya katılım gösterilen il olarak kabul edilir. Başvuruda okulun bulunduğu il ile katılım gösterilen il farklı ise, yarışmacının okulunun bulunduğu ilden katıldığı kabul edilecektir.

4) Her ilden belli sayıda öğrenci seçileceğinden, her ilin nüfusuna göre katılımcı sayısı kotası belirlenecektir.

5) Yeni katılımcılara derece elde etme şansı doğması, fırsat eşitliği sağlanması ve farklı öğrencilerin ödüllendirilebilmesi adına; herhangi bir yarışmacı, Türkiye Zeka Oyunlarında kategori ve genel sıralamada en az 4 ve daha fazla sayıda ilk 3 dereceyi elde etmiş ise yarışmaya bir daha katılamaz.

6) Eleme Etabı online, süre sınırlı olarak, sistem 7 gün açık kalacak şekilde düzenlenecektir. Duyuru aşamasında, katılımcı öğrencilerin Türkiye Zeka Oyunları sitesine kayıt olması sağlanacak, akabinde de soruların yayınlanması ve cevaplannm alınması bu site üzerinden gerçekleştirilecektir.

7) Türkiye Zeka Oyunlarına kayıt esnasında öğrenciden, ad-soyad, danışman öğretmen adı-soyadı, okul ismi, sınıfı, okul müdürü e-postası, veli adı soyadı, telefonu ve e-postası bilgileri istenecektir. Buradaki amaç eleme kısmında başarılı olan öğrencilerin, sağlıklı bir şekilde bir sonraki aşamaya davet edilmesidir. (Kendi rızası olmak kaydıyla)

8) İki etapta öğrencilerin karşısına çıkan bütün zeka oyunları türleri, MEB’in Ortaokullar için uyguladığı Seçmeli Zeka Oyunları Müfredatı içerisinde yer alan veya öğrencilerin analitik becerilerini, muhakeme güçlerini ölçen türlerden oluşacaktır.

9) Eleme etabı sonrasında, bir hafta içerisinde bütün sonuçlar, il bazlı olarak Türkiye Zeka Oyunları web sitesinde online duyurulacak, devam eden günlerde de kazananların Final Etabına kayıt süreci başlayacaktır.

10) Sonuçlar her il için, ilin kotasına göre, asil ve yedekler olarak katılımcılara sitede yayınlanan sonuçlar üzerinden gösterilecektir.

11) Kesin olmayan sonuçlar 18 Şubat 2019 tarihinde yayınlanacakta’.
19-20 Şubat 2019 tarihleri arasında itiraz süresi kullanılacaktır. 25 Şubat 2019 tarihinde kesin sonuçlar açıklanacaktır. 

12) 26 Şubat-1 Mart 2019 tarihleri arasında asil listede yer alanların kaydı gerçekleştirilecek, ulaşılamayan katılımcıların yerine yedek listede yer alan katılımcılar sırayla davet edileceklerdir.

13) Asil Liste’de yer alan bir katılımcıya ulaşılamaması durumunda, toplamda 3 defa, farklı günlerde arama yapılacak; e-posta yoluyla bildirimde bulunulacaktır. Asil listede yer alanlar için belirlenen kayıt döneminde katılımcıya ulaşılamamışsa, süre bitiminde yedek listeye geçilecektir.

14) Yarışma Etabı İstanbul Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı 26 Ağustos Yerleşkesi’nde, 21-22-23 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenecektir.

15) Taslak Program:

21 MART 2019 PERŞEMBE
10.0- 14.00 Kampüse giriş (en geç)
15.0 Toplu fotoğraf çekimi
15.30- 17.00 Üniversite Tanıtımı / Bölüm ziyaretleri
17.0- 19.00 Serbest zaman
19.0- 20.00 Yemek
20.30 Açılış ve Yönerge Soru Cevap Toplantısı

22 MART 2019 CUMA
08.30- 09.30 Kahvaltı
10.0- 12.30 Bireysel Yarışmalar
12.30- 13.45 Öğle Yemeği
14.0- 18.00 Bireysel Yarışmalar
19.0 Akşam Yemeği
20.30 İstanbul Turu

23 MART 2019 CUMARTESİ
08.30- 09.30 Kahvaltı
10.0- 12.30 Finaller
12.30- 13.45 Kokteyl
14.0 Kapanış ve Ödül Töreni

ÖNEMLİ NOT: Program içeriği ve saatleri gerekli görülmesi durumunda Türkiye Zeka Oyunları Komitesi tarafından değiştirilebilir.

16) 21-22-23 Mart 2019 tai’ihleri arasında yarışmacıların konaklama, yeme, içme ihtiyaçları İSTEK Okulları ve Yeditepe Üniversitesi tarafından karşılanacaktır.

17) 21-22-23 Mart 2019 tarihleri arasındaki yarışma etabına İstanbul dışındaki şehirlerden gelecek öğrencilerin gidiş-dönüş ulaşım bedeli, her şehir için belirlenen fiyat kotası dahilinde İSTEK Okulları tarafından karşılanacaktır. Kotayı aşan tutar katılımcı tarafından karşılanacaktır. İSTEK Okulları tarafından ödenecek ulaşım bedeli, sadece öğrenciler için geçerlidir; öğrencilere eşlik eden danışman veya veli için geçerli değildir. Öğrencilerin ulaşım bedelini alabilmesi için, yarışma etabında biletlerinin aslını, ilgili görevliye teslim etmesi gerekmektedir. Biletin aslım teslim edemeyen öğrencilere ödeme yapılamayacaktır. Bölgelere göre öğrenciye ödenecek ulaşım bedelleri, asil listelerin açıklanmasının ardından web sitesinde duyurulacaktır.

18) Organizasyonda yaşanabilecek aksaklıkları gidermek amacıyla; finallere katılmak üzere kesinleşen listede yer alan öğrenciler ile danışman öğretmen/velilerinin, en geç 10 Nisan 2019 Çarşamba gününe kadar, İstanbul’a hangi yolla gelecekleri, geliş-dönüş tarihleri ve saatleri bilgilerini bildirmeleri gerekmektedir. İstanbul’a şehir dışından gelecek katılımcılar için servis organizasyonu yapılırken belirtilen tarih ve saat bilgileri esas alınacaktır. İstanbul’dan ayrılacak katılımcılar için servis organizasyonu sadece etkinliğin bittiği saat itibariyle (ödül töreni sonrası) yapılacak ve belirtilen güzergah/istasyonlar dışında bir ayarlama olmayacaktır. İstenilen bilgileri zamanında, eksiksiz ve doğru bildirmeyen katılımcıların ulaşımından TZO Komitesi sorumlu değildir.

19) Programa katılan okulların müdürleri öğrencilerin katılımından ve MEB ya da veli izinlerinin alınmasından sorumludur.

20) Yarışma etabına katılacak öğrencilerin, öğrenci belgelerini e-posta yoluyla ibraz etmeleri gerekmektedir.

21) 11 Mart 2019 Pazartesi günü, yarışma sitesi üzerinden, pdf dokümanı olarak, yarışma etabında katılımcıların karşılaşacağı oyun türleriyle ilgili bir yönerge dosyası yayınlanacak, böylece İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye Zeka Oyunları öncesinde, katılımcıların türlere daha aşina olması, yarışma salon, bölüm, final kurallarını öğrenmesi sağlanacaktır.

22) 21-22-23 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Türkiye Zeka Oyunları final etabının bütün kuralları, 8 -Nisan’da yayınlanacak olan Yönerge kitapçığında, bütün katılımcılara duyurulacaktır.

23) Yarışma Etabı 21-22-23 Mart tarihlerinde, kategoriler ve final olmak üzere düzenlenecektir. Türkiye Zeka Oyunları; Kelime Oyunları, Matematiksel Oyunlar, Mekanik Oyunlar, Görsel Oyunlar ve Genel olmak üzere 5 kategoride gerçekleşecektir. Her kategoride ilk üçe girenlere madalya ve çeşitli ödüller verilecek; finaller ise genel sıralamada ilk 10’da yer alan katılımcılar arasında yapılacaktır. Buradaki amaç, farklı yetenekleri olan çocuklara ödüller vermek, onları teşvik etmektir.

23) ÖDÜLLER: Türkiye Zeka Oyunları’nm sonunda ilk üç sırada yer alan yarışmacılar sırasıyla: 7000 TL – 5000 TL – 3000 TL’lik ödülleri kazanmaya hak kazanacaktır. Para ödülleri, İSTEK İstanbul Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından karşılanacaktır.

24) KATEGORİ ÖDÜLLERİ: Türkiye Zeka Oyunları boyunca 5 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalarda, her kategoride ilk üçe giren yarışmacılar sırasıyla: 2500 TL, 1500 TL ve 1000 TL ödül kazanacaklardır. Para ödülleri, İSTEK İstanbul Eğitim Hizmetleri A.Ş. tarafından karşılanacaktır.

25) Her katılımcı kendisi dışında en fazla 1 kişiyle Yarışma Etabı’na katılabilir. Bu bir kişi katılımcının öğretmeni ya da velisi olabilir.

26) KONAKLAMA : Yarışmaya katılacak kız öğrenci ve bayan danışman/öğretmenler, Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşkesi’nde bulunan kız öğrenci yurtlarında; yarışmaya katılacak erkek öğrenci ve erkek danışman/öğretmenler, Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşkesi’nde bulunan erkek öğrenci yurtlarında konaklayacaklarda*.
Öğrenciler ve danışmanlar ayrı odalarda konaklayacaktır.
Konaklama listeleri organizasyon komitesi tarafından, katılımcıların 2-3 kişilik odalarda karma olarak (farklı okul/il) konaklayacağı şekilde hazırlanacaktır.
Aynı okuldan katılan öğrenciler aynı odada konaklayamayabilir.
Aynı durum danışman öğretmenler/veliler için de geçerli olup, özellikle eşli katılımlar olursa aynı odada konaklamak söz konusu değildir.
Tüm katılımcılar, giriş sırasında kendilerine yazılı olarak verilecek konaklama kurallarına uymak zorundadır.

27) Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri Yeditepe Üniversitesi tarafından belirlenen yemekhanelerde yenilecektir.

28) Türkiye Zeka Oyunlarında yer alan bütün oyunlar, tasarımlar İSTEK Okulları’na aittir. (Kendi rızası olmak kaydıyla)

29) Türkiye 3. Zeka Oyunları olarak anılacak olan bu etkinliğin isim hakkı saklıdır.

30) Türkiye Zeka Oyunları MEB’in onayı ve izni ile düzenlenecektir.

31) Eleme Etabfna kadar yurt genelinde Türkiye Zeka Oyunlarının tanıtılması adına basılı ve görsel medyada duyurular yayımlanacak; yuıt genelinde resmi ve özel liselerde seminerler düzenlenecektir. Amaç lise öğrencilerinin zeka oyunları ve Türkiye Zeka Oyunları ile ilgili farkındalıklarını artırmak ve katılıma teşvik etmektir.

32) Organizasyona katılmış her birey, bu kuralları kabul etmiş sayılır.

SÜRE : Eleme Etabı 11-17 Şubat 2019
Yarışma Etabı 21-22-23 Mart 2019

TÜRKİYE ZEKA OYUNLARI KURULU :
Serkan YÜREKLİ / Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Komite Üyesi
özgür YÖNTEM / İSTEK Acıbadem Okulları Fen Lisesi Müdürü
Engin INKAYA / İSTEK Atanur Oğuz Okullan Fen Lisesi Müdürü
Aydın KARABAŞ / İSTEK Bilge Kağan Okulları Fen Lisesi Müdürü
Serap PARMAKSIZOĞLU / İSTEK Belde Okullan Fen Lisesi Müdürü
Gülseren BEKTAŞ / İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okulları Fen Lisesi Müdürü
Ferahnaz EROGLU / İSTEK Kemal Atatürk Okullan Fen Lisesi Müdürü
Özlem İSTANBULLU / İSTEK Uluğbey Okullan Fen Lisesi Müdürü

ÖDÜLLER : Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü olarak madalya ve para ödülü, tüm
katılımcılara sertifika verilecektir.

ÖDÜL TÖRENİ : 23 Mart 2019 tarihinde Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans
Salonunda, kurum ve MEB yöneticilerinin katılımıyla yapılacaktır. Ödül törenine yarışmaya katılan öğrenciler, velileri, öğretmenleri ve isteyen okul müdürleri katılabilecektir.

Adres : İSTEK Okulları Genel Müdürlüğü – Acıbadem Mah. Bağ Sok. No: 8 Kadıköy
Tel. No : İSTEK Okulları Genel Müdürlüğü: 0216 326 34 15
Yeditepe Üniversitesi: 0216 578 00 00
E-mail : bilgi@turkiyezekaoyunlari.com