Türkiye Genç Balkan Matematik Olimpiyatları

17. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı, 21-26 Haziran tarihleri arasında yirmi ülkenin katılımıyla TÜBİTAK organizasyonunda Antalya’da gerçekleşecek.

Organizasyonu TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen olimpiyatta; 20 ülkeden 11-15 yaş aralığında 121 öğrenci Sonlu Matematik, Geometri, Sayılar Teorisi, Analiz ve Cebir alanlarında ter dökecek.

Katılımcı ülkelerin 6 öğrenci, bir lider ve bir lider yardımcısından oluşan ekiplerle temsil edileceği olimpiyatlarda, bu yıl ev sahibi olmamız sebebiyle iki ekiple temsil edileceğiz. Olimpiyatlarda yer alacak ilk ekip; Ahmet İleri, Ömer Avcı, Enes Faruk Çona, İlker Can Çiçek, Mehmet Ali Şimşek, Ömer Yılmaz’dan; ikinci ekip ise Feyza Duman, Hakan Sivük, Feyza Yavuz, İhsan Mert Atalay, İbrahim Aşık, Osman Berke Çankaya’dan oluşuyor. Olimpiyatın Akademik yöneticiliğini Doç. Dr. Azer Kerimov, Problem Komitesi Başkanlığını ise Dr. Okan Tekman yapacak.

Ülkemizin ilk kez 2003 yılında İzmir’de ev sahipliğini yaptığı Genç Balkan Matematik Olimpiyatları, ilk kez 1997 yılında Yugoslavya’da düzenlendi. 11 balkan ülkesinin yanı sıra dünyanın çeşitli coğrafyalarından misafir ülkelerin katılımıyla 17 yıldır devam eden olimpiyatlarda, katılımcı ülkeler takımlarını, kendi seçim kriterlerine göre ulusal matematik olimpiyatları sonucunda belirliyor ve madalya alan öğrencilere verilen ödüller de ülkelere göre farklılık gösteriyor.

Genç Balkan Matematik Olimpiyatlarında derece alan öğrencilerimiz burada kazandıkları bilgi birikimi ve tecrübeyle sonraki yıllarda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Bu öğrenciler Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda derece almaları durumunda ise 20.000 TL’yi bulan para ödülleri, ilgili alanlarda Devlet Üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı ve lisans eğitimleri boyunca aylık 1.000 TL burs gibi imkanlar kazanıyor.

Öğrencilerimiz, Genç Balkan Matematik Olimpiyatlarında bugüne kadar 21 Altın, 25 Gümüş ve 22 Bronz madalya kazandı.

17. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı hakkında daha detaylı bilgi için:

http://jbmo2013.tubitak.gov.tr/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin