Türkiye Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması

YARIŞMANIN KONUSU

Türkiye Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması, Denizli İhracatçılar Birliği tarafından; ulusal ölçekte, toplam 2 kategoride düzenlenmektedir. Yarışmaya, T.C. ve K.K.T.C. vatandaşı 18 – 35 yaş arası gerçek kişiler katılabilir.

Kategoriler :
1- Ev Giyimi (Bornoz, Rahat Günlük Ev Kıyafetleri, Gecelik, Pijama vb.)
2- Plaj Giyimi (Mayo hariç mayo üzerine giyilebilen her türlü kıyafet ve beraberindeki aksesuarlar. )

YARIŞMANIN AMACI
“Türkiye Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması”, Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) Türkiye’de ev ve plaj giyimi sektörünün ihracatını artırmak amacıyla açtığı bir tasarım yarışmasıdır.
Bu kapsamda, anılan yarışmanın amaçları arasında,

• Özelde Denizli olmak üzere Türkiye genelinde niş bir sektör olarak var olan ancak bilinmeyen Ev ve Plaj Giyimi sektörünü güçlendirmek,
• Adı geçen sektörde, Uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmak ve teşvik etmek, sektörün rekabet gücünü artırmak,
• Ev ve Plaj Giyimi sektöründe yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,
• Denizli’de ihraç edilebilir ürün çeşitliliğini arttırarak ihracatçı firmaların rekabet gücünü arttırmak başta gelmektedir.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

a- Türkiye ve KKTC vatandaşı olmak,
b- En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
c- 18 – 35 yaş arası gerçek kişiler
d- Daha once herhangi bir  Ev ve Plaj Giyim tasarım yarışmasında dereceye girmemiş olmak

Yarışmacılar, yukarıdaki şartlara uyan belgeleri sunmakla yükümlüdür.

YARIŞMACININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ
1- Yarışmaya katılan her proje için “özgünlük” şartı aranmaktadır. Proje konusu eserin vb. daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması, diğer kurum ve kuruluş logolarını çağrıştırmaması gerekmektedir. Teslim edilen eserler vb. Türk Patent Enstitüsü’nce daha önce korunmaya alınmamış olmalı, tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Sunulan eser vb. daha önce bir yerde kullanılmamış ya da yayınlanmamış olmalıdır. Seçici Kurul tarafından kopya olduğu anlaşılan tasarımlar vb. değerlendirmeye alınmayacaktır. Tasarımın vb. kopya olduğunun anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir. Oluşacak her türlü sorunun hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ait olup, doğabilecek sorunlardan DENİB sorumlu tutulamaz.

Fikri mülkiyet haklarını ihlal eden tasarım sunumları diskalifiye edilecektir. Üçüncü kişilerin bütün yasal girişimlerinin sorumluluğu yarışmacıya aittir. Sunulan proje ile fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiği yarışma sonuçlandıktan sonra anlaşılsa dahi, ödül geri alınır.
2. Yarışmaya katılan tüm kişiler, taahhütname ile (EK1) katılım sırasında katılım koşullarını harfiyen kabul ettiklerini ve uygun koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.
3. Herhangi bir yerde yayımlanmış veya herhangi bir kişi ya da kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
4. Yarışmaya başvuran projelerin daha önce herhangi bir yarışmaya gönderilmemiş olması gerekmektedir.
5.  Başvuru formunun kişi tarafından imzalanması veya firma tarafından kaşelenmesiyle birlikte bu form, yarışmacı ve DENİB arasında yapılmış bir anlaşma olarak kabul edilecektir.
6. Yarışma sonrası, dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında DENİB’den hiçbir talepte bulunamazlar.

TEKNİK ŞARTLAR
Katılımcılar başvuru dosyasında yarışmanın ilk elemesinde çizim (desen ) ve ürün paftasına yer vermelidir. Finale kalan yarışmacılardan dikili ürünler daha sonra ayrıca talep edilecektir.

Yarışmacıların Dosyalarında Bulunması Gerekenler :

• Tasarımın (motif, desen, model v.s.) ilham kaynağından ürün haline gelmesini açıklayan çizim ve beraberinde malzeme(elyaf, iplik, kumaş, boyarmadde, aksesuar ve yardımcı malzeme v.s.), renk, teknik, teknik çözümleme v.s. bilgilerinin yer aldığı 1 adet 50×70 cm boyutunda sunum paftası.
• Teknik çözümleri yapılmış, profesyonel anlamda üretilmemiş ve pazara sunulmamış uygulamaya hazır özgün tasarımlar (kumaş ve/veya doku örnekleri).
• 1 adet, A3 boyutunda, desen(metraj veya pano kompozisyonlu) veya (öneri, herhangi bir ürüne ait bir model ise) modelin teknik çizim paftası.
• 1 adet, A3 boyutunda, giydirme veya simülasyon paftası.
• Paftaların arkasına sağ üst köşeye başvuru yapılan kategorinin adı ve rumuz yazılmalıdır.
• Paftaların arkasına yapıştırılacak kimlik zarfı içine yarışma katılım formu, öğrenci kimlik fotokopisi/mezuniyet belgesi/iş yerinden alınan çalışma belgesi ve taahhütname yerleştirilmelidir.
• Kimlik zarfının üzerine başvuru kategorisi ve rumuz yazılmalıdır.

ÖDÜLLER
Birincilik ödülü : 7.000 
İkincilik ödülü : 5.000 
Üçüncülük ödülü : 3.000 
Jüri Özel Ödülü (En İnnovatif Ürün) : 5.000

İletişim Bilgileri
Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)
Ankara Yolu Üzeri 10. km. 246 Sk. No:8
Akkale DENİZLİ
Tel: 0 258 274 66 88
Faks: 0 258 274 72 22

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin