Türkiye Çocuk Beyin Kampı

TÜRKİYE ÇOCUK BEYİN KAMPI
Çocukluğumuz, beynimizin en hızlı geliştiği zaman diliminin adıdır. Doğru uyaran ve doğru yöntemlerle, doğal bir öğrenme mucizesi olan çocuk beyinlerinin harikalar yaratacak insanlara dönüşmesi çok kolay…
Çocuklarınızı eleştirmek ya da değiştirmek değil, özlerini ortaya çıkarmak için çalışıyoruz.
Acıktığında ‘’mızmızlanan’’, bir türlü “yerinde duramayan”, sürekli “keşfetmek için” yanıp tutuşan, etrafındaki dünyayla “”benzersiz” etkileşimler yaşayan çocuklarınızın beyinlerinde olan bitenleri öğrendiğinizde onların yaşamının bu muhteşem dönemiyle yaşamak çok kolay bir hal alacak. Ders çalışma problemi yaşayan çocuğunuzun asıl probleminin, beyninde bir yerlerinde, onun gelecekte olacağı o “özel insan” olabilmesi için ısrarcı olan bir zihinsel kod olduğunu fark edeceksiniz. Onları anlayabildiğimizde, aslında “başarısız” olmadıklarını; sadece bu dünyadaki tüm insanlardan farklı ve yegane bir insan olduğunu anlayabileceğiz.
Bu kamp ile çocuklarımızın yaşayabildiği farklı problemlerine özel çözümlerini, oyun atölyeleri, doğa gözlemi ve benzersiz gelişim süreçlerinin önünü açan çeşitli uygulamalar yoluyla nasıl bulabileceğimiz yönünde bir rehber olacaktır.
Psikolojik sorunlarımızın, başarı veya başarısızlıklarımızın büyük oranda çocukluk dönemlerimizdeki deneyimlerimiz ve gelişim süreçlerimizle ilgilidir. Çocukluk dönemlerinde oluşabilen bu yanlış kodlanmaları değiştirebilmek, biraz daha zor olmakla birlikte, elbette erişkinlikte de mümkündür. [n]ZEA Anne-Baba Eğitimlerimiz sayesinde, yaşama hazırlanan çocuklarımızın zihinlerinin sade ve anlaşılır kodlarını öğrenecek, binlerce yıldır bildiklerimizi tekrar, modern bilimsel verilerin ışığında tekrar hatırlayıp hayatınıza uygulayabileceksiniz.

Türkiye Beyin Kamp’ı ile çocuklarımıza daha önce hiç deneyimlemedikleri bir keşif süreci sunmak için geliyoruz.
20-25 Haziran’da ŞİLE’de yapılacak olan kampımızın girişi 19 Haziran akşamı tamamlanmış olacaktır.
7-14 yaş aralığında tüm çocuklar katılım sağlayabilir.160 kişi kontenjanı olan kampımızda çocuklar 16’şar kişilik 10 gruba ayrılacak ve her gün 4 atölye çalışması olmak üzere 10 atölye’ye 2 kez giriş yapacak. Ayrıca Velilere kamp sonunda çocukları ile ilgili bireysel bir analiz verilecektir.
Aynı yaş grubunda ve cinsiyetinde 3’er kişilik odalarda 2 Çocuk 1 Sorumlu eğitmen bulunacaktır.
Çocukların Yanlarında cep telefonu bulundurulmaması dikkatlerini toplamaları açısından tercihimiz olup;Çocukların sorumlu eğitmenleri aracılığı ile günün her saati çocuklarınızla görüşebilirsiniz.

Kampta 2 adet Sağlık personelimiz bulunacaktır.

İstanbul,Ankara ve Kayseri ulaşımı için katılım sayısı belli olduktan sonra servisler veya uçak ile gelişler sağlanacaktır.

Program içinde bulunan Atölyeler:

1. Prof .Dr Sinan Canan ile ‘’ Müzisyen bir Bilim Adamı olmak,Tabiatın Geometrisi,Beyniniz nasıl çalışıyor ‘’ Atölyesi bu atölye’de Sinan Canan’ın anlatımları materyallerle renklendirilecektir. Ve Sinan Canan Çocuklar’la kamp için bir beste hazırlayacak çocuklar beyinlerinin müzik ve sanatsal bölümleri ile eğlence dolu bir keşfe çıkacak.
2.Tabiatı okuma,böceklerle tanışma Atölyesi :Buğday Derneği Eğitmenleri ile gerçeklştirilecek bu çalışma da çocuklar doğa da daha önce hiç yaşamadıkları bir keşfe çıkacaklar.
3.Beyin’e Yüzme Öğretme Atölyesi: Çocuklar yüzerken eğlenmelerinin yanında aslında yüzenin bedenlerinin değil beyinlerinin olduğunu keşfedecek ve yüzme dersleri sadece bir eğlence olarak klamayacak.
4.Derin Dinleme Atölyesi: Dünya üzerinde en başarılı eğitim metotlarının da uyguladığı hiç ses yok zanettiğimizde duyduğumuz seslerden oluşturacakları bir çalışma sayesinde eğlenirken sakinliği deneyimleyecekler ve çocuklar bu yöntemi evlerinde okullarında,yaşadıkları tüm alanlarda deneyimlemek isteyecekler.
5.Fibanocci Atölyesi: Matematik dünyasında çocuklar, dünyamızın sistematik yapısında gizlenmiş matematiği keşfedecekler Böylece yaşamdaki matematiği fark edecekler.Sayıların doğuşundan Sıfırın keşfine yol alacaklar. Ünlü matematikçilerle matematiğin gizlerini çözecekler. Doğadaki matematiği ve matematikteki sanatı farkedecekler. Matematiğin oyun, oyunun matematik olduğunu eğlenerek öğrenecekler. Bu eğlenceli etkinliklerden bazıları; Altın Oran Mucizesi ,Doğa Matematik Biliyor mu? ,Fibonacci ve Tavşan Çiftliği ,Fraktallar Her Yerde ,Napierin Kemikleri ,Yumurta Tangram ,Sihirli Kareler
6. Animasyon yapım Atölyesi: Televizyon çağı çocukları neyin nasıl yapıldığını bilmeden izlerken,çocuklara çok sevdikleri çizgi filmlerin nasıl yapıldığını anlatmak yerine uygulatacağımız bu atölyede çocuklar;5 günlük bir kampın sonunda kendi çizgi filmlerine ilk harekete verecek.
7.Problem Çocuk Rıfkı: Çocuklara yanlış hareketlerde bulunduklarında bunu bir daha yapma demenin bir çözüm olmadığını ve bu yanlışları yapanın onların beyinlerinin bölümleri olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Problem çocuk Rıfkı’nın problemlerini çocuklara çözdürüyoruz. Bir yarışma niteliğinde ki Atölye’de Çocuklar Rıfkı’nın acıktığında ağlamasını durdurmaya,Ödevini yapmak istemediğinde söylediği bahanelere,kırdığı oyuncaklara,tabletine olan bağımlılığına ve daha buna benzer pek çok probleme çözüm ararlarken neler yaptıklarını fark edecek ve empati yöntemi ile siz büyüklerini anlayacak.
8.Babamın ve annemin oyunları Atölyesi: Bu atölye ile çocuklar geçmişden günümüze oyunların temelinde yatan beyin uyaranlarını keşfedecekler ve sizin oynadığınız oyunları sizin bile fark edemediğiniz yönleri ile oynayacaklar.
9 . 5. D&D Atölyesi İçeriği
* Çocukların zihin ve beden koordinasyonunu arttırmak
* Grupca yapılması gereken aktivitelerde, grup içi yardımlaşma ve takım ruhu kavramlarını yerleştirme,
* Sağ beyin sol beyin koordinasyonunu geliştirerek odaklanmayı arttırmak.
* Bedensel dengeyi geliştirerek, dikkati arttırmak

Yukarıdaki amaçlara hizmet eden 5 farklı çalışmamız olacaktır. Örneğin;

Play Attention:[n]ZEA Uzmanımız tarafından yapılacak olan uygulamanın sonuçları kampın sonunda aileler ile paylaşılacaktır. Ailelerin istemeleri durumunda kamptan sonra da bu uygulamaya devam edilebilir. Play Attention, NASA teknolojisinin patentli gelişmiş halidir. Bilimsel araştırmalar, beynin hayat boyunca sürekli değişim kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Buna, nöroplastisite denir. Play Attention, kullanıcının gerçek zamanda dikkatini görmesini sağlar. Zamanla, Play Attention kullanan öğrenciler dikkat ve odaklanmayı geliştirmektedirler. İnteraktif alıştırmalar, öğrencileri, odaklanmanın ve bilişsel işlemlerin yeni seviyelerine çıkması için zorlar. Seviye seviye öğrenci, sınıfta ve evde başarılı olması için gerekli olan kalıcı becerileri geliştirir.
10. Arkeoloji ve Dinazorları tanıma atölyesi: Çocukların dinazorlar la tanışırken gelişim sürecini gözlemleyip arkeoloji kazımı yapacakları eğlence dolu bir atölye.
Her akşam için özel bir organizasyon:
Yıldız Gözlemi,
Ulaktan Masallar(Kamp alanına gelen Ulak Çocuklara daha önce dinlemedikleri masalları anlatacak),
Müzik,
Dans ve yarışmalar düzenlenecektir.
Kamp bitiminde ;kamp’ta yaşananlar ve öğretilenler videolu olarak veliler ile paylaşılabilecek.

http://www.tuzdev.org/