Türkiye Bursları Başvuru Sonuçları

Değerli Türkiye Bursları Adayları,

2020 yılı Türkiye Bursları kapsamında 172 ülkeden alınan yaklaşık 156 bin başvuruya ait değerlendirme süreci Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Özbekistan uyruklu adaylar dışında tamamlanmıştır. Olumlu ve olumsuz sonuç e-postaları siz değerli adaylara gönderilmeye başlanmıştır. Sonuç e-postalarının sizlere ulaşması, sonuç gönderilen aday sayısının fazlalığı nedeniyle, biraz zaman alabilecektir.
Burslandırılmaya hak kazanan adayları Türkiye Bursları Ailesine katılımlarından dolayı tebrik eder, diğer adaylara Türkiye Burslarına olan ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Bilindiği üzere, 2020 yılı mart ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi halini aldığı tespit edilen ve COVID-19 olarak tanımlanan Yeni-Koronavirüs salgını, dünya genelinde bugün hala hissedilen birçok olumsuz sonuca yol açmıştır. Bu süreçte birçok ülke, seyahat yasağından sınırların kapatılmasına, ekonomik tedbirlerden sokağa çıkma yasağına varıncaya kadar olağanüstü önlemler almak zorunda kalmıştır. Pandemiden kaynaklı öngörülemeyen tüm aksaklıklara rağmen 2020 yılı Türkiye Bursları çalışmaları kapsamında büyük bir özveri ve dikkatle her bir başvuru tüm detaylarıyla incelenmiştir.

10 Ocak-20 Şubat 2020 tarihleri arasında alınan başvurular ilk olarak; akademik birikim, kişisel yeterlilikler, akademik ilgi alanları, kariyer hedefleri, tercihlerinin tutarlığı, niyet mektubunun içeriği/anlaşılırlığı ve sosyal faaliyet tecrübeleri gibi bir dizi kriter üzerinden dikkatlice incelenmiştir. Birinci değerlendirme aşamasında başarılı bulunan adayların başvuruları, pandeminin dünya ölçeğindeki seyri de dikkate alınarak ikinci değerlendirme aşamasında daha detaylı bir şekilde yeniden incelenmiştir. Bu nedenle ilk aşamada olumlu değerlendirilen başvuruların önemli bir kısmı, ikinci aşamada olumsuz değerlendirilmek zorunda kalmıştır. Mevcut pandemi koşulları dolayısıyla mülakat süreci kısıtlı sayıda adayın katılımlarıyla yürütülmüştür.

Halihazırda değerlendirme işlemleri devam eden Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Özbekistan uyruklu adayların başvuru sonuçları, işlemlerin tamamlanması sonrasında önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.

Etkileri hala uluslararası boyutlarda devam eden pandemi gündeminden ötürü, Türkiye’deki birçok yükseköğretim kurumu tarafından da 2020-2021 eğitim yılının ilk döneminde ağırlıkla çevrimiçi platformlarda eğitim verilmesi kararı alınması, ülkemizde yurtların kapalı olması ve uluslararası uçuşların olmaması nedeniyle 2020 yılı Türkiye Bursları çalışmaları kapsamında da çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

2020 yılı Türkiye Burslarına hak kazananlara yönelik pandemi gündemi de dikkate alınarak gerçekleştirilen düzenlemeler aşağıda sıralanmaktadır:

– Üniversite kayıtlarını online platformlarda yapabileceklerdir.

– Şu anda Türkiye’de olmayan bursiyerlerin Türkiye’ye gelmelerine izin verilmeyecektir.

– Başkanlığımızın bilgisi ve onayı olmadan Türkiye’ye gelen bursiyerler; yurt, sağlık sigortası ve burs imkanlarından faydalanamayacaktır.

– Bu yıl burslandırılan ve Türkiye dışında olan bursiyerlerimizin burs ödemeleri yapılmayacaktır. Burs ödemeleri, Başkanlığımız onayı dahilinde bursiyerlerin Türkiye’ye gelmesi ile başlayacaktır. Türkiye’deki bursiyerlerin burs ödemeleri ise üniversite kayıtları sonrasında başlatılacaktır.

– C1 düzeyinde Türkçe yeterlilik belgesi olmayan bursiyerlere, bir yıl boyunca ülkelerinde çevrimiçi/online platformlar ya da imkanlar dahilinde fiziki olarak katılım sağlayabilecekleri kurslar aracılığıyla ücretsiz Türk dili eğitim desteği sağlanacaktır. Türkçe derslerine katılım, yeterlilik belgesi olmayan tüm bursiyerler için zorunludur. Uzaktan veya fiziken düzenlenecek eğitimlere katılamayacak durumda olanların gerekçelerini Başkanlığa iletmeleri gerekmektedir.

– Bursiyerlerin Türkiye’ye getirilme süreci, pandeminin seyri, güncel yurt kapasiteleri ve uluslararası uçuş takvimi dikkate alınarak yeniden değerlendirilecektir.Bu çerçevede, burs başvuruları olumlu sonuçlanan adayların Başkanlığımız tarafından yapılacak bilgilendirmeleri takip etmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu vesileyle burs kazanan adayları tekrar tebrik eder, tüm adaylara ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five + 20 =