Türkiye BEST Mühendislik Yarışması

Yarış Sürüyor, Türkiye En İyi Mühendislerini Seçiyor!

Avrupa çapında üniversiteler arası düzenlenen en kapsamlı yarışma olan Avrupa BEST (Avrupa Teknoloji Öğrencileri Birliği, ing. Board of European Students of Technology) Mühendislik Yarışması Projesi adı altında İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve  Ege Üniversitesi`nde geçtiğimiz mart ayında gerçekleşen mühendislik yarışmalarının Türkiye finali bu sene 4-6 Mayıs tarihleri arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi`nde gerçekleşecek. 3 gün boyunca Türkiye`nin en iyi mühendislik öğrencileri yeteneklerini ve becerilerini yarıştıracaklar. Geçtiğimiz sene Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen yarışmanın üçüncüsü bu sene BEST Ankara tarafından Türkiye’deki diğer yerel BEST Grupları (BEST İstanbul, BEST Yıldız, BEST İzmir) ile koordineli çalışarak düzenlenecek.

BEST  1989 yılından beri, mühendislik ve teknoloji öğrencilerini bir araya getiren, apolitik ve kar amacı gütmeyen bir öğrenci birliğidir. Bu birlik, 30 ülkede 91 yerel BEST grubu ve yaklaşık 3000 üyesiyle her geçen gün büyüyen genç, güçlü ve yenilikçi bir öğrenci ağı oluşturmaktadır. BEST organizasyonları,  Avrupa’nın dört bir yanında bir milyonun üzerinde öğrenciye ulaşarak mesleki gelişim ve kariyer desteği de sağlamaktadır.

Türkiye’de BEST, 2003 yılından bu yana aktif olarak faaliyet göstermiş ve gerek mühendislik yarışmaları, gerekse teknoloji kursları gibi düzenlediği birçok organizasyon ile öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmuştur. Kısa süreli yurtdışı eğitimleri ile öğrencilerin vizyonlarını genişleten, binlerce öğrenciye yurtdışına çıkma fırsatı  sunan ve günden güne güçlenen uluslararası bir öğrenci platformu olan BEST, etkinliklerine devam etmektedir.

LBEC (Yerel BEST Mühendislik Yarışması, ing. Local BEST Engineering Competition), BEST’in bünyesinde bulunan 79 üniversitede gerçekleşen yerel yarışmalarının genel adıdır. 13 ulusal ve bölgesel yarışmanın izlediği BEST Mühendislik Yarışmaları zincirinin ilk halkası olan LBEC gerçekleşti! Bu yarışmalara katılan öğrenciler, üniversitelerinin  en iyi mühendisleri olabilmek için; “Vaka Analizi” ya da “Takım Tasarımı” dallarından birini seçip kıyasıya yarıştılar… Şimdi sırada önce ülkelerinin, sonrasında da Avrupa’nın en iyi mühendisi olmak var…
Bu yıl düzenlenen yerel yarışmalar, Türkiye’de BEST’in üyeleri olan  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 7-9 Mart, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 10-11 Mart, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 17-18 Mart ve Ege Üniversitesi’nde 24-25 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. Bu mühendislik yarışmalarının birincileri, Türkiye’yi temsil edebilmek için zincirin ikinci halkası olan NBEC (Ulusal BEST Mühendislik Yarışması, ing. National BEST Engineering Competition)’te Ankara’da buluşacaklar. NBEC’in kazanan takımı ise hayallerini gerçekleştirmek üzere diğer ülkelerin finalistleri ile birlikte, Avrupa’nın en iyi mühendisleri olabilmek için EBEC (Avrupa BEST Mühendislik Yarışması, ing. Europe BEST Engineering Competition)’te yarışacaklar.

DenizBank’ın Ana Partneri olduğu Türkiye Mühendislik Yarışması ayrıca Schneider Electric, Borusan Holding, Arçelik, Bosch, STFA İnşaat, Kale Endüstri tarafından desteklenmektedir.
Türkiye’de bu tür projelerin gerçekleşmesi, öğrencilere yetenek ve becerilerini geliştirme şansı tanıdığı gibi, onlara tecrübe de katmaktadır. Bu yarışmalar birçok yerden destek görerek, Türk mühendis adaylarına kendilerini Avrupa’da gösterme şansını tanır. Bu sene Türkiye BEST Mühendislik Yarışması’nda birinci olarak bizi Avrupa’da temsil edecek takıma ve bu amaçla kendi üniversitelerinde yarışacak bütün takımlara olarak başarılar dileriz.

LBEC, NBEC , EBEC ve BEST hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

BEST, İstanbul: www.bestistanbul.org İTÜ BEST Mühendislik Yarışması: istanbul.turkishbec.org

BEST, İstanbul, Yıldız: www.bestyildiz.org YTÜ BEST Mühendislik Yarışması: yildiz.turkishbec.org

BEST, İzmir: www.bestizmir.org EGE BEST Mühendislik Yarışması: izmir.turkishbec.org

BEST, Ankara: www.bestankara.org ODTÜ BEST Mühendislik Yarışması: ankara.turkishbec.org

EBEC: http://ebec.best.eu.org/

BEST: http://www.BEST.eu.org/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin