Türkiye 15. Zeka Oyunları Yarışması Oyun 2010

BASIN BÜLTENİ (26 Aralık 2010) – 532 332 71 84 Nihal Sandıkcı

Türkiye 15. Zeka Oyunları Yarışmasının şampiyonları belli oldu.

Üç yaş kategorisinde (14 yaş altı, 14-21 yaş arası ve 21 yaş üstü) düzenlenen ve eğitim sınırlaması olmadan dileyen herkesin katılabildiği yarışmanın final aşaması bugün tamamlandı. Binlerce kişiyi geride bırakarak finale kalan 26 yarışmacı, bugünkü 2 saatlik sınavda birincilik için ter döktü.

Buna göre;

21 yaş üstü birincisi; Hasan Yaldız
14 yaş altı birincisi; Utku Gündoğan
14-21 yaş arası birincisi; Enes Suyabatmaz

Başarı belgelerinin ve çeşitli ödüllerin yanı sıra, yarışmada her yaş kategorisinin birincisine 3 adet olmak üzere toplam 9 adet Cumhuriyet altını ödül olarak verildi.

Türkiye Zeka Vakfı’nın MEB, TÜBİTAK, TOBB, ODTÜ ve Türkiye İş Bankası destekleriyle gerçekleştirdiği Türkiye 15. Zeka Oyunları Yarışması Oyun 2010’un final sınavı ve ödül töreni 26 Aralık Pazar günü Ankara’da yapıldı. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan final sınavı ve ödül törenine çok sayıda davetli katıldı. ODTÜ Rektörü Prof.Dr.Ahmet Acar ve Türkiye Zeka Vakfı Başkanı (CHP Ankara Milletvekili) Emrehan Halıcı’nın birer konuşma yaptığı tören, Bulutsuzluk Özlemi konseriyle devam etti.  

TZV Başkanı Emrehan Halıcı, konserin sonunda Bulutsuzluk Özlemi solisti Nejat Yavaşoğulları’nın davetiyle davulun başına geçti ve “Bir Şey Yapmalı” şarkısına eşlik etti. Töreni ve konseri baştan sona izleyenler arasında Rahşan Ecevit de vardı.

Üç yaş kategorisinde (14 yaş altı, 14-21 yaş arası ve 21 yaş üstü) düzenlenen ve eğitim sınırlaması olmadan dileyen herkesin katılabildiği yarışma 26 Ekim’de Eleme Sınavıyla başlamıştı. Ardından Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Antalya’da yapılan yarı finallerde, 980 kişi finale kalmak için yarıştı. Yarı finalde kendi kategorilerinde başarılı olan 26 kişi bugün Ankara’da yapılan büyük final için buluştu. Yarışmanın her aşamasının soruları TZV Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor. Final sınavında birbirinden zor sözel ve sayısal mantık ve matematik soruları yazılı ve sözlü olarak soruldu.

Yarışmacılarla ilgili bazı bilgiler şöyle;

İlk iki yaş kategorisindeki tüm yarışmacılar, doğal olarak öğrencilerden oluşuyor. 21 yaş üstü kategorisinde meslek gruplarına bakıldığında mühendisler ve öğretmenler çoğunlukta. Bu yıl en yüksek katılım sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den oldu. Yarışmacıların yaş ortalaması 21, en genç yarışmacı 8, en yaşlı yarışmacı 79 yaşında. 70 ilden katılımın olduğu yarışmada oyunseverlerin çoğu erkek yarışmacılardan oluştu.

Türkiye Zeka Vakfı’nın 15 yıldır aralıksız olarak düzenlediği Türkiye Zeka Oyunları Yarışması’nın amacı insanların düşünme alışkanları ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak.

Türkiye Zeka Vakfı olarak düşünmeye, merak etmeye, araştırmaya önem veriyor; bu gibi düşünsel süreçlerin itici gücü olan soru sorma, merak etme, problem çözme becerilerine dikkat çekmek için de yıllardır zekâ sporlarını kapsayan etkinlikler düzenliyoruz. Türkiye Zeka Oyunları Yarışması da bu kapsamda gerçekleştirilen önemli etkinliklerden biridir.