Türkçenin Zenginlikleri ile Tanışıyoruz Etkinliği

“Türkçenin Zenginlikleri ile Tanışıyoruz” Etkinliği

TÜBİTAK 2229 Kodlu “Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı” kapsamında “Türkçenin Zenginlikleri ile Tanışıyoruz” isimli bir uygulamalı yaz kursu yapmayı planlamaktayız. 31 Ağustos-13 Eylül 2015 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yapılacak şekilde planlanan kursun katılımcıları belirlenmemiştir. Herkese fırsat eşitliği sağlamak amacıyla etkinlikle ilgili TÜBİTAK’ın kararı beklenecektir. Etkinliğin TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verilmesi durumunda, internet sitesi üzerinden başvurular alınacaktır. Bu başvurular için 1 aylık süre tanınacaktır. 15.07.2015-15.08.2015 tarihlerinde yapılan başvurular 3 gün içinde değerlendirilecek ve değerlendirme neticesinde 24 katılımcı belirlenecektir. Katılımcıların seçiminde Türkçe Eğitimi Bölümlerinde eğitim görmek birinci şarttır ve mezun durumdaki öğrencilerin yapacağı başvurular dikkate alınmayacaktır. İkinci göz önünde bulundurulacak olan şart ise başarıdır. Yapılan başvurular, ders not ortalamaları göz önünde bulundurularak sıralanacaktır. Aynı ortalamaya sahip olan bireyler arasında ise kura çekimi yapılacaktır. Başvuru değerlendirme süreci bitiminde katılımcı olmaya hak kazananlar internetten ilan edilecek ve kendilerine telefon aracılığıyla haber verilecektir.

Etkinlik, alanlarında uzman farklı branş ve kurumlarda görev yapan öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilecek olup katılımcıların dil becerilerini arttırırken Türkçenin zenginliklerini fark ettirmeyi ve bu zenginlikten yararlanma yollarını göstermeyi amaçlanmaktadır. Bunun için Türkçeye ilgi duyan ve farklı alanlarda dilin nasıl kullanıldığın merak eden başarılı kişilerin başvurması istenmektedir. Ayrıca bu tür bir etkinliğe daha önce katılmış olanların başvurmaması, başvuranların da kabul edilmeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir.

Katılımcılar, ders ve uygulamaları Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesinde, konaklamayı üniversitenin konukevinde, öğle yemeğini üniversitenin yemekhanesinde, akşam yemeğini de sosyal tesislerde yiyeceklerdir. Ders, ulaşım ve ikram giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacak olup katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

31 Ağustos 2015 tarihinde görüşmek üzere…

Yrd. Doç. Dr. Sami BASKIN
Etkinlik Koordinatörü