“TÜRKÇE VE DİL EĞİTİMİNDE İYİ UYGULAMALAR KONFERANSI” BAŞVURULARI BAŞLADI

İyi Uygulamalar Konferansı
İyi Uygulamalar Konferansı

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı, Ankara’da 22-24 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Konferans, Türkiye’nin ikinci yüzyılı olan Cumhuriyet Dönemi’nde Türkçe ve dil eğitiminde çağın gereksinimlerine uygun yöntemlerle ilerleyen, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanan, yenilikçi fikirler ortaya koyan öğretmenler ve akademisyenlerin çalışmalarını tanıtmayı ve eğitim sistemimizdeki başarılı örneklerin yaygınlaşmasını amaçlamaktadır. Bu konferansla, öğretmenlerin öğretme, değerlendirme ve öğrencilerle iletişim kurma becerilerinin artırılması, dil öğretimindeki uygulamaların ve geliştirilen eğitim içeriğinin tüm dil öğretmenleriyle paylaşılması hedeflenmektedir.

Öğretmenlere yönelik etkinlikler için sayfamızı takip ediniz.

Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansına katılım için başvurular başladı!

Konferansa, Türkçe ve dil eğitimi alanında uzmanlaşmış konuşmacılar, sahada başarılı uygulamalarıyla öne çıkan öğretmenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan sınıf projeleriyle katılım sağlayacak akademisyenler yer alacaktır.

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı temel eğitim ve ortaöğretim düzeylerinde dil eğitimi alanında çalışan Türkçe ve yabancı dil öğretmenlerinin gönderdiği iyi uygulamalar, Konferans Değerlendirme ve Düzenleme Kurulları tarafından iki aşamalı bir değerlendirme sürecine tabi tutulacak ve Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, İtalyanca, İspanyolca ve Çince olmak üzere en başarılı uygulamalar seçilecektir. Konferansa, ülkemizin dört bir yanındaki Türkçe ve dil öğretmenleri, özel eğitim öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, akademisyenler ve lisans öğrencileri davetlidir. Seçilen iyi uygulamaların sunumları da bu katılımcılar tarafından gerçekleştirilecektir.

Kimler Başvuru Yapabilir?

• T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı yurt içinde görev yapan Türkçe, Türk dili ve edebiyatı,
yabancı dil, sınıf, özel eğitim öğretmenleri
• T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı yurt dışında görev yapan öğretmenler
• Türkiye Maarif Vakfına bağlı öğretmenler
• Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil, sınıf, özel eğitim alanlarında görev yapan
akademisyenler

KONFERANSIN TEMASI VE ALT TEMALARI

Tema
Türkçe ve Dil Eğitiminde Yenilikçi ve Keşfedici Yaklaşımlar

Alt Temalar
Dil Eğitiminde;
• Aktif Öğrenme Stratejileri
• Erken Çocukluk Dönemi Uygulamaları
• İçerik Temelli Öğretim Modelleri
• Kapsayıcı Eğitim Uygulamaları
• Mesleki Yabancı Dil Öğretimi
• Ölçme ve Değerlendirme
• Yapay Zekâ Kullanımı

Öğrencilerin dil eğitimi çalışmalarına yönelik sergi…

Konferansta lisans öğrencileri, Türkçe ve dil eğitimi alanında hazırladıkları çalışmaların poster sunumlarını gerçekleştireceklerdir.

Uzmanlardan Atölye Çalışması

Türkçe ve dil eğitimi alanında uzman kişiler, öğretmenlere yönelik atölye çalışmaları düzenleyerek uygulamalar gerçekleştireceklerdir.

Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı Başvuruları Başladı

“Türkçe ve Dil Eğitiminde İyi Uygulamalar Konferansı”na başvurmak ve konferansla ilgili güncel bilgileri takip etmek için lütfen  https://dilegitimindeiyiuygulamalar.meb.gov.tr  adresini ziyaret ediniz.

İletişim için:

Telefon: 0 (312) 413 43 00

E-posta: tdeargem@meb.gov.tr