Türk Vatandaşlarına Yönelik Fulbright Bursları

Fulbright Eğitim Komisyonu Amerika’da eğitim ve araştırmaya yönelik olarak Türk vatandaşlarına birçok farklı program dahilinde karşılıksız burslar sağlanır. Programların ortak özelliği, kültürel değişimin ön planda olması ve program bitiminde Türkiye’ye dönülmesidir.  

 

  • Program kurallarına göre Türk vatandaşı olunması ve başvurulan programın kendi kurallarına uygun koşullarda olunması şarttır.
  • Burada belirtilen programlara uymayan koşullarda fon sağlanamamaktadır.
  • Farklı programlar ortaya çıkabileceğinden düzenli aralıklarla internet sayfamızı kontrol etmenizi öneririz.

Fulbright Eğitim Komisyonu’nun en büyük programı öğrenci programıdır. Bu program dahilinde Türk öğrenciler Amerika’da yüksek lisans, doktora ve doktora tezi araştırması yapmak için başvuruda bulunurlar.

 

Bu bursu kazanan öğrencilere programa göre bir ya da iki yıl boyunca yıllık $30,000’a kadar destek ile gidiş-dönüş uçak bileti ve sağlık sigortası sağlanır. 

 

Bağımsız komiteler tarafından bu bursa seçilen öğrenciler için bir sonraki akademik yıl boyunca üniversitelere genellikle ek burslarla yerleştirme işlemleri gerçekleştirilir. Bursiyerler takip eden akademik yılın güz döneminde ABD’de eğitime başlar.

 

Bu bursumuza etkili başvuru paketi hazırlama konusunda verdiğimiz seminerlerin tarihleri anasayfamızdaki Etkinlik Takviminde verilmiştir. Takvimde belirtilen etkinliklerle ilgili daha fazla bilgi için etkinlik adının üzerine tıklanması yeterlidir.