TÜRK SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK PROJELER MEF OKULLARI’NDA YARIŞIYOR

MEF Eğitim Kurumları tarafından bu yıl 23.’sü düzenlenen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü başladı. Toplam 22 ülkeden 162 lise öğrencisinin fizik, kimya ve biyoloji alanlarında hazırladıkları projeler ile üç gün boyunca yarışacakları organizasyonda, antibakteriyel tekstil ürünlerinden alzheimer, prostat ve meme kanseri gibi önemli hastalıkların tedavisine, holografik 3D barkod üretiminden balistik koruma yeleğine kadar birçok konuda farklı sektörlerin sorularına çözüm sunacak icatlar dikkat çekiyor.

 

14.05.2014, İstanbul; MEF Eğitim Kurumları tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve yirmi üç yıldır tüm dünyadan fen bilimleri alanındaki başarılı lise öğrencilerini ödüllendiren “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü başladı. Bilim dünyasının tanınmış isimleri tarafından yapılan ön eleme sonucunda, yarışmaya katılmaya hak kazanan 22 farklı ülkeden yerli ve yabancı 89 proje, 14 Mayıs – 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde kamuoyunun ve jüri üyelerinin karşısında sergilenerek değerlendirilecek.

 

Ödüllendirilmiş olan birçok projenin Türk sanayisinde hayata geçirildiği yarışmada bu yıl; teknoloji, sağlık, sürdürülebilirlik, lojistik, ekoloji, alternatif enerji ve savunma sanayii gibi birçok konuda farklı sektörlerin sorularına çözüm sunacak icatlar dikkat çekiyor. Antibakteriyel tekstil ürünlerinden alzheimer, prostat ve meme kanseri gibi önemli hastalıkların tedavisine, enerji santrali oluşturulmasından akıllı etiket üretimine, holografik 3D barkod üretiminden balistik koruma yeleğine kadar Türk ve yabancı lise öğrencileri tarafından geliştirilmiş projeler, Türkiye’nin ve dünyanın bilimsel araştırma geleceği için umut veriyor.

 

17 Mayıs 2014 Cumartesi günü sonlanacak olan “23. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödül töreninde  her dalda birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülü kazanan öğrenciler ile projeyi yöneten danışman öğretmenlere para ödülü, sergiye katılan tüm öğrencilere, danışman öğretmenlere ve okul müdürlüklerine ise başarı belgeleri ve anı plaketleri sunulacak.

 

Editöre Not:

 

Önceki Yıllarda Katılımcı Öğrencilerin Yurtdışında Elde Ettiği Başarılardan Bazıları:

 

Lise öğrencileri arasında düzenlenen “MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda en büyük ödül, projelerin sanayide hayata geçirilmesidir.

 

Bundan önceki proje yarışmalarında ödül alan projelerden bir kısmı bu şansı yakalamış olup; inşaat, kimya, tekstil, otomotiv ve gıda sektöründe hayata geçmiş bulunmaktadır.

 

Bu projelere örnek olarak aşağıdakiler gösterilebilir:

 

ü  En büyük fındık işleme kuruluşlarından biri olan “Sagra” yarışmaya geçtiğimiz yıllarda katılan “Hava Basıncı ile Çalışan Sıfır Fireli Fındık Kırma” projesi;

 

ü  Arıkanlı Holding, “Seydişehir Alüminyum Fabrikasi atıkları kullanılarak elde edilen depreme dayanıklı tuğla yapımı” projesi;

 

ü  Gaziantep Devlet Fıstık Üretim Çiftliği ise, “fıstık ağaçlarının erken ve bol meyve vermesini sağlama”ya yönelik proje.

 

Yarışmacıların başarıları bunlarla da sınırlı değildir.

 

ü  1995 yılı fizik birincisi olan proje, dünya çapındaki “Nobel’e İlk Adım Yarışması”nda birinci olmuş ve projeyi yapan öğrenci, Florida Teknik Üniversitesi FIT’den burs kazanmıştır.

ü  18. Araştırma Projeleri Yarışması’nda biyoloji ikincisi olan proje, Intel ISEF Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda plazma bilimi koalisyonu (CPS) özel ödülünü almıştır. Projeyi yapan öğrenci dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olan MIT’de burs kazanmıştır.

ü  19. Araştırma Projeleri Yarışması fizik birincisi olan proje; ISEF’te büyük ödül kategorisinde üçünçülük, I-Sweep’te enerji dalında birincilik ve Azerbaycan’da düzenlenen 4. Inepo Euroasia’da altın madalya kazanmıştır.

ü  19. Araştırma Projeleri Yarışması’nda fizik ikincisi olan proje E-Biko tarafından uluslararası alanda düzenlenen yarışmada yazılım geliştirme alanında dünya ikinciliğini elde etmiştir.

ü  21. Araştırma Projeleri Yarışması’nda fizik jüri özel ödülü alan proje 24. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Proje Yarışması’nda (EUCYS) Avrupa Birliği Patent Ofisi’nin “En Orjinal Proje Ödülü”ne layık görülmüştür.

 

Araştırma projeleri yarışmasının düzenlenmeye başlandığı tarihten itibaren geçen 23 yılda, tüm Türkiye’ den 17.944 öğrenci yarışmaya katılmak için başvurmuş, sunulan 8.336 adet özgün projenin 1.599 tanesi sergilenmeye değer görülmüştür. Sergilenmeye değer görülen projelerde görev alan 3.581  öğrenci ve 2.101 danışman öğretmen, İstanbul’da MEF Eğitim Kurumları’nın konuğu olarak ağırlanmıştır.

 

Araştırma projeleri yarışması, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de ilgi görmektedir. Yarışmaya bu yıla kadar yurtdışından, aralarında Amerika, Almanya, Avusturya, Hollanda, Bulgaristan, Romanya, İsrail, KKTC, Rusya, İsviçre, Letonya,  Azerbaycan, İtalya, Belçika, Tayland, İsveç, Litvanya, Dubai, Kanada, Afrika, Çin, Polonya, İspanya gibi ülkelerin de yer aldiği toplam 46 ülke ve bu ülkelerden 787  öğrenci, 446 proje ile katılmıştır. Bu yıl da 21 ülkeden 44 öğrenci 24 proje ile katılmaktadır.

ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI KOORDİNATÖRÜ
MEF OKULLARI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
SN. ÖMER AKTAŞ
AÇILIŞ KONUŞMASI METNİ

SAYGIDEĞER BASIN MENSUPLARI,

BİLİM DOSTLARI VE SEVGİLİ ÖĞRENCİLER;

MEF EĞİTİM KURUMLARI TARAFINDAN GELENEKSEL OLARAK DÜZENLENEN ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASININ 23.SÜNE HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ.

TÜRKİYE’DEKİ FEN ÖĞRETİMİNİ DESTEKLEMEK, BU ALANDA YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA ÖZENDİRMEK VE ONLARIN “GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI” OLARAK YETİŞMELERİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA, MEF EĞİTİM KURUMLARI’NIN 1992 YILINDAN BERİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ “ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI”, FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ ALANINDA ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİREN TÜRK VE YABANCI LİSELİ GENÇLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRMEKTEDİR. BU İLGİNİN HER GEÇEN YIL ARTTIĞINI GÖRMEK İSE BİZLERİ AYRICA ÇOK GURURLANDIRMAKTADIR.

DEĞERLİ KONUKLAR;

BİLİM, DENEYLE GERÇEKLİĞİ KANITLANMIŞ HER TÜRLÜ BİLGİYE VERİLEN İSİMDİR. BİLİMİN, İNSANLIĞIN REFAH VE GELİŞMESİ AÇISINDAN ÖNEMİ İLK DEFA 17. YÜZYIL BAŞLARINDA İNGİLİZ DÜŞÜNÜRÜ FRANCIS BACON TARAFINDAN “BİLGİ KUVVETTİR” ŞEKLİNDE DİLE GETİRİLMİŞTİR.

BİLGİNİN TÜKENMEZ BİR KUVVET KAYNAĞI OLDUĞU, İNSANOĞLUNUN UZAYA AÇILAN TEKNOLOJİK BAŞARILARIYLA GÜNÜMÜZDE ARTIK İYİCE ORTAYA ÇIKMIŞTIR.
 BU KUVVETLE İNSANLAR, UZAYI MERAK ETMİŞLER, UZAYIN SIRLARINI ÇÖZMEK AMACIYLA GİZEMLİ BİR YOLCULUK, SİSTEMLİ BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNE GİRMİŞLERDİR. SIVI YAKITLI MOTORLARIN BULUNMASI İLE UÇAKLAR ULAŞIM ARACI OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANMIŞ, İNSANLARA UZAK GİBİ GÖRÜNEN MESAFELER ARTIK ORTADAN KALKMIŞTIR. BUNUN SONUCUNDA, İNSANLARIN UZAYA GİTME İSTEĞİ İYİCE ARTMIŞTIR.

YİNE BU KUVVETLE, İNSANLARIN UZAKTAN HABERLEŞMESİNE İMKAN VEREN TEKNİK ARAÇLAR FRANSIZ DEVRİMİNDEN HEMEN SONRA OPTİK TELGRAFIN BULUNMASI İLE GELİŞİM SÜRECİNE GİRMİŞ, 1837’DE ELEKTRİKLİ TELGRAFIN BULUNMASI İLE DE İLETİŞİM ÇAĞI BAŞLAMIŞTIR.

BU KUVVETLE, 1876 YILINDA GRAHAM BENN TARAFINDAN TELEFON İCAT EDİLMİŞ, İNSAN SESİNİN İLETİMİNİN ÖNCE ÜLKE İÇERİSİNDE DAHA SONRA DA ÜLKELER ARASINDA YAYILMASINA İMKAN SAĞLANMIŞ VE BU ŞEKİLDE, İNSANLAR ARASINDAKİ ÇİFT TARAFLI İLETİŞİM 19. YÜZYILDAN İTİBAREN KUVVETLE GELİŞMEYE BAŞLAMIŞTIR.

20. YÜZYILDA İSE BU KUVVET, KİTLESEL YAYIN TEKNİKLERİNİN ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLAMIŞTIR. BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN SONRA RADYO, İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA İSE TELEVİZYON HAYATIMIZA GİRMİŞTİR. DÜZENLİ TV YAYINLARI 31 OCAK 1968 GÜNÜ GERÇEKLEŞMİŞTİR.
BİLGİNİN VE BİLİMİN SONUCU OLARAK ORTAYA ÇIKAN TEKNOLOJİ, KISACA HAYATIMIZI HER ALANDA KOLAYLAŞTIRMAYI BAŞARMIŞTIR. BİLİMLE TEKNOLOJİ ARASINDA TABİ BİR DÖNGÜSEL İLİŞKİNİN OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR; BİLİMSEL ÇALIŞMALAR UYGULAMAYA ELVERİŞLİ BİLGİ ÜRETEREK TEKNOLOJİK GELİŞMEYE YOL AÇARKEN, TEKNOLOJİK GELİŞMELER DE BİLİMSEL ARAŞTIRMANIN DAHA UYGUN ŞARTLARDA YAPILMASINI SAĞLAYARAK BİLİMSEL GELİŞMEYİ HIZLANDIRMAKTADIR.

DEĞERLİ KONUKLAR;

TOPLUMLAR BİLİME YAPTIKLARI KATKILARLA HAKLI OLARAK ÖVÜNÜRLER. TARİHE BAKTIĞIMIZDA BÜTÜN GEÇMİŞ OLAYLAR, BÜYÜK FİKİR VE BİLİMSEL BULUŞLAR YANINDA SÖNÜK KALIR. BUGÜN HAYATIMIZI BELİRLEYEN, MATBAANIN, ELEKTRİĞİN KEŞFİ, GÜNEŞ SİSTEMİ, İNSAN VÜCUDUNUN FİZYOLOJİSİ, OTOMOBİL VE UÇAK GİBİ BULUŞLARIN HEPSİ, BİLİMİ DESTEKLEYEN, BİLİME UYGUN ORTAM HAZIRLAYAN TOPLUMLARDAN ÇIKMIŞTIR.
BİLİMİ ÖNEMSEYEN, ÇAĞININ ÜRÜNÜ OLAN TEKNOLOJİLERİ HIZLA GELİŞTİRİP EKONOMİK VE TOPLUMSAL FAYDAYA DÖNÜŞTÜRMEYİ BAŞARAN; BU TEKNOLOJİLERDEN YENİ ÜRÜNLER, YENİ DEĞERLER YARATMADA YETKİNLEŞEN ÜLKELER, DÜNYA PAZARLARINDA REKABET ÜSTÜNLÜĞÜNÜ DE ELE GEÇİRİYORLAR. ZİRA, 1900’LÜ YILLARIN BAŞINDA YENİ TEKNOLOJİLERİN ÇOĞU ÜLKEYE ULAŞMASI 50 YIL ALIRKEN, BUGÜN YAKLAŞIK 16 YIL ALIYOR. YANİ REKABET ARTIK ÇOK HIZLANDI.

GÜNEY KORE, 1950’LERDE EKONOMİK GELİŞMİŞLİK AÇISINDAN BİZDEN GERİDEYKEN, YAPTIĞI TEKNOLOJİ VE SANAYİLEŞME ATILIMI İLE BUGÜN TÜRKİYE’NİN ÇOK ÖNÜNE GEÇEN BİR ÜLKE OLDU. GÜNEY KORE BUGÜN “DÜNYA MARKASI” ÇIKARMAYI BİR ÜLKE POLİTİKASI OLARAK BENİMSEMİŞ VE ÜSTÜN ÇALIŞMA AHLAKLARI SAYESİNDE SAMSUNG, LG, HYUNDAİ, KİA, DAWEOO GİBİ KÜRESEL MARKALAR YARATMIŞ BİR ÜLKE OLDU.

GÜNEY KORE’NİN 50 YILDA MİLLÎ GELİRİNİN 200 KAT ARTIRMASININ, DIŞ YARDIMA MUHTAÇ BİR ÜLKE DURUMUNDAN DİĞER ÜLKELERE TEKNOLOJİ TRANSFER EDEN BİR ÜLKE KONUMUNA YÜKSELMESİNİN İTİCİ GÜCÜ, BİLİMİ VE TEKNOLOJİK GELİŞMEYİ ÖNCELİKLİ BİR DEVLET POLİTİKASI HALİNE GETİRMESİDİR.

BİR ÜLKENİN ULUSLARARASI ARENADA DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLMASI İÇİN BİLİM VE TEKNOLOJİYE DAYALI YÜKSEK KATMA DEĞER ÜRETMESİ GEREKİR.

İNOVATİF ŞİRKETLERİN, YARATICI FİKİRLERİN, BİLGİ ODAKLI, KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERİN SAYISININ ARTMASI, O ÜLKENİN DAHA HIZLI GELİŞMESİNE VE O ÜLKEDEKİ İNSANLARIN REFAH İÇİNDE YAŞAMALARINA KATKI SAĞLAR.
BUGÜN ARTIK REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ İÇİN KULLANILAN UCUZ EMEK, DOĞAL KAYNAKLARA SAHİP OLMA GİBİ GELENEKSEL ARAÇLAR, ÖNEMİNİ YİTİRDİ. BU AÇILARDAN BİR ÜLKENİN RAKİPLERİNDEN DAHA İYİ OLMAK YERİNE, FARKLI OLACAĞI YENİ BİR REKABET AVANTAJI YAKALAMASI GEREKİYOR.

ŞİMDİ SIRA, MEVCUT BİLİMSEL ÇALIŞMALARI, TEKNOLOJİYİ DAHA ETKİN VE DAHA YÜKSEK DEĞER ÜRETECEK ŞEKİLDE KULLANMAYA VE BUNUNLA DA YETİNMEYİP, YARININ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR YAPMAYA VE YENİ TEKNOLOJİLER ÜRETMEYE GELDİ.

BİZ TÜRKİYE OLARAK YENİ DEĞER YARATMA VE YENİ TEKNOLOJİLER GELİŞTİRME POTANSİYELİNE SAHİBİZ. DİNAMİK VE GENÇ NÜFUSUMUZLA DÜNYA ÜZERİNDEKİ BİRÇOK GELİŞMEKTE OLAN ÜLKEYE GÖRE DAHA AVANTAJLI BİR KONUMDAYIZ. BİLİMSEL ARAŞTIRMAYI VE TEKNOLOJİK KALKINMAYI BİR ÜLKE POLİTİKASI OLARAK BENİMSEDİĞİMİZ TAKTİRDE, YENİ ÇAĞIN EN YETKİN ÜLKELERİNDEN BİRİ OLABİLİRİZ.

BİLİM VE TEKNOLOJİ DÜNYASINA İLİŞKİN BU GERÇEKLER; MEF EĞİTİM KURUMLARI TARAFINDAN BU YIL 23. SÜ DÜZENLENEN “ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI”NIN ÜLKE GELECEĞİ İÇİN NE DENLİ ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR.

BİRAZDAN AÇILIŞINI YAPACAĞIMIZ BU YARIŞMA, GENÇ BEYİNLERİ BİLİMSEL YÖNTEMLERLE DÜŞÜNMEYE YÖNELTEN VE MEF OKULLARI ÖĞRENCİLERİ HARİÇ TÜM GENÇLERİMİZİN KATILIMINA AÇIK OLAN, ÇOK ÖNEMLİ BİR YARIŞMADIR. YARIŞMAYA YAPILAN BAŞVURULARIN ÖNCEKİ YILLARA GÖRE KATLANARAK ARTMASI VE KATILIMLARIN YURTDIŞINA DA TAŞARAK YAYGINLAŞMASI, BİZLER İÇİN BÜYÜK BİR GURURDUR.

MIT TECHNOLOGY REVIEW DERGİSİ TARAFINDAN AÇIKLANAN, 2013 YILININ EN İYİ 10 İCADINA BAKTIĞİMIZDA KARŞIMIZA FARKLI ÜLKELERDEN DERİN ÖĞRENME, GEÇİCİ SOSYAL AĞ, DOĞUM ÖNCESİ DNA SIRALAMASI, KATMANLI İMALAT, BAXTER-MAVİ YAKALI ROBOT, BELLEK İMPLANTI, AKILLI SAAT, ULTRA VERİMLİ GÜNEŞ ENERJİSİ, CEP TELEFONLARINDAN GELEN BÜYÜK VERİ VE SÜPER KABLO ŞEBEKELERİ GİBİ FARKLI PROJELER ÇIKMAKTADIR. OKUL OLARAK TÜM ÇABAMIZ, BU PROJELER ARASINDA GÜNÜN BİRİNDE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK PROJELERİ VE TÜRK ÇOCUKLARINI DA GÖRMEKTİR.

DEĞERLİ KONUKLAR;

BU YARIŞMANIN BAŞLANGICINDAN BERİ GEREK SERGİLENMEYE DEĞER GÖRÜLEN PROJELERİN SEÇİMİNDE GEREKSE SERGİLENEN PROJELERİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE BELİRLİ ÖLÇÜTLER UYGULANMAKTADIR. DEĞERLENDİRMELERDE TEMEL ALINAN ÖLÇÜTLERİN BAŞLICALARI ŞUNLARDIR;
• PROJE KONUSUNUN GÜNCELLİĞİ, KAYNAKLANDIĞI SORUN VE GETİRDİĞİ ÇÖZÜM
• PROJE KONUSUNUN, GÜNCEL OLSA DA SIK TEKRARLANAN BİR KONU OLUP OLMADIĞI
• KONU İLE İLGİLİ KAYNAKLARA ULAŞILABİLME DÜZEYİ, YANİ ÇALIŞMA İÇİN YETERLİ DÜZEYDE KAYNAK TARAMASI YAPILIP YAPILMADIĞI VEYA BU KONUDAKİ İLGİLİ KİŞİ VE KURULUŞLARDAN YARARLANILIP YARARLANILMADIĞI
• BİLİMSEL BİR VARSAYIMIN KURULMASINDAKİ VE BUNUN SINANMASINDAKİ BAŞARI, YANİ “GÖZLEM – VARSAYIM – SONUÇ” İLİŞKİSİNİN KURULUP KURULMADIĞI
• YETERLİ SAYIDA VE GEREKTİĞİNDE KONTROLLÜ DENEY YAPILIP YAPILMADIĞI

DEĞERLİ KONUKLAR,

LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA DÜZENLENEN “MEF ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI”NDA EN BÜYÜK ÖDÜL, BELKİ DE PROJELERİN SANAYİDE HAYATA GEÇİRİLMESİDİR. BUNDAN ÖNCEKİ PROJE YARIŞMALARIMIZDA ÖDÜL ALAN PROJELERDEN BİR KISMI BU ŞANSI YAKALAMIŞ OLUP; İNŞAAT, KİMYA,TEKSTİL, OTOMOTİV VE GIDA SEKTÖRÜNDE HAYATA GEÇMİŞ BULUNMAKTADIR.

YARIŞMACILARIN BAŞARILARI SADECE BUNLARLA DA SINIRLI DEĞİLDİR. 1995 YILI FİZİK BİRİNCİSİ OLAN PROJE, DÜNYA ÇAPINDAKİ “NOBEL’E İLK ADIM” YARIŞMASINDA BİRİNCİ OLMUŞ VE PROJEYİ YAPAN ÖĞRENCİ, FLORİDA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FIT’ DEN BURS KAZANMIŞTIR.

18. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA BİYOLOJİ İKİNCİSİ OLAN PROJE, “İNTEL – İSEF ULUSLARARASI BİLİM VE MÜHENDİSLİK FUARINDA” PLAZMA BİLİMİ KOALİSYONU (CPS) ÖZEL ÖDÜLÜNÜ ALMIŞTIR. PROJEYİ YAPAN ÖĞRENCİ DÜNYANIN SEÇKİN ÜNİVERSİTELERİNDEN BİRİ OLAN MIT’ DE BURS KAZANMIŞTIR.
19. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI FİZİK BİRİNCİSİ OLAN PROJE; İSEF’ TE BÜYÜK ÖDÜL KATEGORİSİNDE ÜÇÜNÇÜLÜK, I-SWEEEP’ TE ENERJİ DALINDA BİRİNCİLİK VE AZERBAYCAN’DA DÜZENLENEN 4. INEPO EUROASİ’ A DA ALTIN MADALYA KAZANMIŞTIR.
19. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA FİZİK İKİNCİSİ OLAN PROJE E-BİKO TARAFINDAN ULUSLARARASI ALANDA DÜZENLENEN YARIŞMADA YAZILIM GELİŞTİRME ALANINDA DÜNYA İKİNCİLİĞİNİ ELDE ETMİŞTİR.

21. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA FİZİK JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ ALAN PROJE 24. AVRUPA BİRLİĞİ GENÇ BİLİM ADAMLARI PROJE YARIŞMASI’NDA (EUCYS) AVRUPA BİRLİĞİ PATENT OFİSİ’NİN EN ORJİNAL PROJE ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINI DÜZENLEMEYE BAŞLADIĞIMIZ TARİHTEN İTİBAREN GEÇEN 23 YILDA, TÜM TÜRKİYE’ DEN 17.944 ÖĞRENCİ YARIŞMAYA KATILMAK İÇİN BAŞVURMUŞ, SUNULAN 8.336 ADET ÖZGÜN PROJENİN 1.599 TANESİ SERGİLENMEYE DEĞER GÖRÜLMÜŞTÜR. SERGİLENMEYE DEĞER GÖRÜLEN PROJELERDE GÖREV ALAN 3.581 ÖĞRENCİ VE 2.101 DANIŞMAN ÖĞRETMEN, İSTANBUL’ DA MEF EĞİTİM KURUMLARI’NIN KONUĞU OLARAK AĞIRLANMIŞTIR.

ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI, TÜRKİYE’NİN YANI SIRA DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE DE İLGİ GÖRMEKTEDİR. YARIŞMAYA BU YILA KADAR YURTDIŞINDAN, İÇLERİNDE AMERİKA, ALMANYA, AVUSTURYA, İSVİÇRE, LETONYA, HOLLANDA, BULGARİSTAN, ROMANYA, İSRAİL, KKTC, RUSYA, AZERBAYCAN, İTALYA, BELÇİKA, TAYLAND, İSVEÇ, LİTVANYA, DUBAİ, KANADA, AFRİKA, ÇİN, POLONYA, İSPANYA GİBİ ÜLKELERİN DE YER ALDIĞI TOPLAM 46 ÜLKE VE BU ÜLKELERDEN 787 ÖĞRENCİ, 446 PROJE İLE KATILMIŞTIR. BU YIL DA 21 ÜLKEDEN 44 ÖĞRENCİ 24 PROJE İLE KATILMAKTADIR.

YARIŞMAMIZA YURT İÇİNDEN DE 239 OKUL TOPLAM 669 PROJE İLE BAŞVURUDA BULUNMUŞTUR. JÜRİ ÜYELERİMİZ TARAFINDAN YAPILAN ÖN DEĞERLENDİRME SONUCUNDA 16 İLDEN 45 OKULUN 23 FİZİK, 20 KİMYA, 22 BİYOLOJİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 65 PROJESİ SERGİLENMEYE DEĞER BULUNMUŞTUR. SERGİLENEN PROJELERİN ÖZETLERİ KİTAP HALİNE GETİRİLEREK, SANAYİ KURULUŞLARINA GÖNDERİLMEKTEDİR. MEF LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN PROJELERİ, EV SAHİBİ OLMALARI NEDENİ İLE YARIŞMAYA DAHİL EDİLMEYİP KONUK PROJE OLARAK SERGİLENMEKTEDİR.

YARIŞMAMIZA KATILAN PROJELERİN İLLERE GÖRE DAĞILIMINA BAKILDIĞINDA; BÜYÜK ŞEHİRLERİMİZİN İLK ÜÇ SIRAYI ALDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. İSTANBUL 168 PROJE İLE BİRİNCİ, İZMİR 100 PROJE İLE İKİNCİ, ANKARA 83 PROJE İLE ÜÇÜNCÜ SIRADA YERALMIŞTIR.

PROJELERİN KONU DAĞILIMLARINA BAKILDIĞINDA; ANTİBAKTERİYEL TEKSTİL ÜRÜNLERİNDEN ALZHEİMER, PROSTAT VE MEME KANSERİ GİBİ ÖNEMLİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNE, ENERJİ SANTRALİ OLUŞTURULMASINDAN AKILLI ETİKET ÜRETİMİNE, HOLOGRAFİK 3D BARKOD ÜRETİMİNDEN BALİSTİK KORUMA YELEĞİNE KADAR ÖZELLİKLE SAĞLIK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, EKOLOJİ, TEKNOLOJİ, SAVUNMA SANAYİİ VE ALTERNATİF ENERJİ KONULARI ÖN PLANA ÇIKMAKTADIR.

YARIŞMAMIZA BAŞVURAN OKULLARIN TÜRLERİNE GÖRE DAĞILIMI İSE; 70 ÖZEL LİSE, 35 ÖZEL FEN LİSESİ, 43 DEVLET FEN LİSESİ, 50 ANADOLU LİSESİ, 20 DEVLET LİSESİ, 4 ASKERİ VE POLİS OKULLARI, 17 MESLEK VE ANADOLU MESLEK LİSESİ ŞEKLİNDEDİR.

DEĞERLİ KONUKLAR,
1992 YILINDAN BU YANA YAPILAN VE TÜRKİYE’DE, BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN GELİŞTİRİLMESİNE KATKI SAĞLAYAN EN ESKİ VE EN KAPSAMLI KÜLTÜREL VE BİLİMSEL ETKİNLİK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYAN “MEF EĞİTİM KURUMLARI ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI” HAFTA BOYUNCA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE DEVAM EDECEKTİR.

YARIŞMAMIZ 17 MAYIS 2014 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11.00’DE BAŞLAYACAK OLAN ÖDÜL TÖRENİ İLE SON BULACAKTIR. ÖĞRENCİLERİMİZ BU ETKİNLİKLERDE, SİZLERİ DESTEKÇİLERİ OLARAK ARALARINDA GÖRMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYACAKLARDIR.

BİLİMSEL DÜŞÜNCENİN VE ARAŞTIRMALARIN DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞIP YAYGINLAŞMASI DİLEĞİ İLE HEPİNİZE SAYGILAR SUNUYORUM.

ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI KOORDİNATÖRÜ

MEF OKULLARI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

SN. ÖMER AKTAŞ

BASIN TOPLANTISI KONUŞMA METNİ

  

 

 

İstanbul, 14.05.2014

 

                                                                                                                                                                          

MEF EĞİTİM KURUMLARI KURUCUSU VE YÖNETİM KURULU BAŞKANIM, GENEL KOORDİNATÖRÜM, GENEL MÜDÜRÜM, SEÇİCİ KURULUMUZUN  DEĞERLİ ÜYELERİ, KONUK ÜLKELERİMİZİN SAYGIDEĞER TEMSİLCİLERİ, BASINIMIZIN DEĞERLİ MENSUPLARI;

 

MEF EĞİTİM KURUMLARI TARAFINDAN DÜZENLENEN 23. ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINA HOŞ GELDİNİZ DİYOR, PROJE YARIŞMASI KOORDİNATÖRÜ OLARAK SİZLERİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

 

TÜRKİYE’DEKİ FEN ÖĞRETİMİNİ DESTEKLEMEK, BU ALANDA YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA YÖNLENDİRMEK VE ONLARI “GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI” OLARAK YETİŞMELERİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA, MEF EĞİTİM KURUMLARI’NIN 1992 YILINDAN BERİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ DALLARINDAKİ “ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI”, LİSELİ GENÇLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRMEKTE VE BU İLGİ HER GEÇEN YIL ARTMAKTADIR.

 

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI; ŞU ANDA KONUKLARIMIZ ARASINDA 20 ÜLKENİN TEMSİLCİLERİ BULUNMAKTADIR.


 

 

ARAMIZDA BULUNAN KONUK ÜLKELERİN TEMSİLCİLERİNİ SİZLERE TAKDİM EDİYORUM.

 

ARNAVUTLUK

Ms. Klea MINEU

FİZİK

AZERBAYCAN

Ms. Tarana GADIROVA

Ms. Sevda HAMIDOVA

FİZİK-BİYOLOJİ

BOSNA HERSEK

Ms. Emira DZUHO

BİYOLOJİ

BULGARİSTAN

Ms. Rumyana BOYADZHIEVA

BİYOLOJİ

DUBAİ

Mr. Brendt BLY

KİMYA

HIRVATİSTAN

Ms. Ines DUKIĆ

FİZİK

İSVEÇ

Mr. Lars SONESSON

BİYOLOJİ

İSVİÇRE

Mr. Dr. Matthias HEIDRICH

BİYOLOJİ

KANADA

Mr. Éric FRENETTE

FİZİK

KIRGIZİSTAN

Mr. Sadirbek MURATOV

FİZİK-KİMYA

KOSOVA

Mr. Qerim KADIRI

KİMYA

KKTC

Ms. Gülseren CANTÜRK

BİYOLOJİ

LETONYA

Mr. Karlis Agris GROSS

KİMYA

MACARİSTAN

Ms. Aniko ZSIROS-VIG

BİYOLOJİ

MAKEDONYA

Ms. Andigona KOSTADINOVA

BİYOLOJİ

POLONYA

Ms. Dr. Agnieszka KROGUL

KİMYA

ROMANYA

Ms. Anca BUCHERU

BİYOLOJİ

SIRBİSTAN

Ms. Snežana PEJIĆ

FİZİK

SLOVENYA

Mrs. Zdenka KEUC

Ms. Sonja TRŠKAN

FİZİK-KİMYA

UKRAYNA

Ms. Iryna ROMANOVA

BİYOLOJİ

 

KONUKLARIMIZA BİR KEZ DAHA ÜLKEMİZE HOŞGELDİNİZ DİYOR, YARIŞMAMIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM.

 

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

BİRAZDAN AÇILIŞINI YAPACAĞIMIZ BU YARIŞMA, GENÇ BEYİNLERİ BİLİMSEL YÖNTEMLERLE DÜŞÜNMEYE YÖNELTEN VE TÜM GENÇLERİMİZİN KATILIMINA AÇIK OLAN, ÇOK ÖNEMLİ BİR YARIŞMADIR.

 

YARIŞMAYA YAPILAN BAŞVURULARIN ÖNCEKİ YILLARA GÖRE KATLANARAK ARTMASI VE KATILIMLARIN YURTDIŞINA DA TAŞARAK YAYGINLAŞMASI, BİZLER İÇİN BÜYÜK BİR GURURDUR.                                                                                                                                              

 

 

 

BU YARIŞMANIN BAŞLANGICINDAN BERİ GEREK SERGİLENMEYE DEĞER GÖRÜLEN PROJELERİN SEÇİMİNDE GEREKSE SERGİLENEN PROJELERİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE BELİRLİ ÖLÇÜTLER UYGULANMAKTADIR. DEĞERLENDİRMELERDE TEMEL ALINAN ÖLÇÜTLERİN BAŞLICALARI ŞUNLARDIR;

 

  • PROJE KONUSUNUN GÜNCELLİĞİ, KAYNAKLANDIĞI SORUN VE GETİRDİĞİ ÇÖZÜM
  • PROJE KONUSUNUN, GÜNCEL OLSA DA SIK TEKRARLANAN BİR KONU OLUP OLMADIĞI
  • KONU İLE İLGİLİ KAYNAKLARA ULAŞILABİLME DÜZEYİ, YANİ ÇALIŞMA İÇİN YETERLİ DÜZEYDE KAYNAK TARAMASI YAPILIP YAPILMADIĞI VEYA BU KONUDAKİ İLGİLİ KİŞİ VE KURULUŞLARDAN YARARLANILIP YARARLANILMADIĞI
  • BİLİMSEL BİR VARSAYIMIN KURULMASINDAKİ VE BUNUN SINANMASINDAKİ BAŞARI, YANİ “GÖZLEM – VARSAYIM – SONUÇ” İLİŞKİSİNİN KURULUP KURULMADIĞI
  • YETERLİ SAYIDA VE GEREKTİĞİNDE KONTROLLÜ DENEY YAPILIP YAPILMADIĞI

 

DEĞERLİ KONUKLAR,

LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASINDA DÜZENLENEN “MEF ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI”NDA EN BÜYÜK ÖDÜL, BELKİ DE PROJELERİN SANAYİDE HAYATA GEÇİRİLMESİDİR. YARIŞMADA BUGÜNE KADAR SERGİLENEN; YURT İÇİNDEN 1599, YURT DIŞINDAN İSE 446 PROJENİN BİR BÖLÜMÜ BU ŞANSI YAKALAMIŞTIR.

  •  “SEYDİŞEHİR ALÜMİNYUM FABRİKASI ATIKLARI KULLANILARAK ELDE EDİLEN DEPREME DAYANIKLI TUĞLA YAPIMI” PROJESİ; BUGÜN, ARIKANLI HOLDİNG TARAFINDAN KULLANILMAKTADIR.
  • GAZİANTEP’LE İLGİLİ İKİ PROJE DE KULLANILMA ŞANSINI YAKALAMIŞTIR.

–        GAZİANTEP DEVLET FISTIK ÜRETİM ÇİFTLİĞİ, “FISTIK AĞAÇLARININ ERKEN VE BOL MEYVE VERMESİNİ SAĞLAMA” YA YÖNELİK PROJEYİ,

–        BİR TEKSTİL FİRMASI İSE “GAZİANTEP CİVARINDA YETİŞEN BİTKİ KÖKLERİNDEN UCUZ BOYA ELDE EDİLMESİ” PROJESİNİ KULLANMAKTADIR.

  • EN BÜYÜK FINDIK İŞLEME KURULUŞLARINDAN BİRİ OLAN “SAGRA” YARIŞMAYA GEÇTİĞİMİZ YILLARDA KATILAN “HAVA BASINCI İLE ÇALIŞAN SIFIR FİRELİ FINDIK KIRMA” PROJESİNİ KULLANMAKTADIR.
  • “HURDA LASTİKLERİNİN GERİ KAZANIMI” PROJESİ DE ÖZEL BİR KURULUŞ TARAFINDAN KULLANILMAKTADIR.

YARIŞMACILARIN BAŞARILARI SADECE BUNLARLA DA SINIRLI DEĞİLDİR. 1995 YILI FİZİK BİRİNCİSİ OLAN PROJE, DÜNYA ÇAPINDAKİ “NOBEL’E İLK ADIM” YARIŞMASINDA BİRİNCİ OLMUŞ VE PROJEYİ YAPAN ÖĞRENCİ, FLORİDA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FIT’ DEN BURS KAZANMIŞTIR.

 

 

 

 

 

 

18. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA BİYOLOJİ İKİNCİSİ OLAN PROJE, “İNTEL – İSEF ULUSLARARASI BİLİM VE MÜHENDİSLİK FUARINDA” PLAZMA BİLİMİ KOALİSYONU (CPS) ÖZEL ÖDÜLÜNÜ ALMIŞTIR. PROJEYİ YAPAN ÖĞRENCİ DÜNYANIN SEÇKİN ÜNİVERSİTELERİNDEN BİRİ OLAN MIT’ DE BURS KAZANMIŞTIR.

 

19. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI FİZİK BİRİNCİSİ OLAN PROJE; İSEF’ TE BÜYÜK ÖDÜL KATEGORİSİNDE ÜÇÜNÇÜLÜK, I-SWEEEP’ TE ENERJİ DALINDA BİRİNCİLİK VE AZERBAYCAN’DA DÜZENLENEN 4. INEPO EUROASİ’ A DA ALTIN MADALYA KAZANMIŞTIR.

19. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA FİZİK İKİNCİSİ OLAN PROJE E-BİKO TARAFINDAN ULUSLARARASI ALANDA DÜZENLENEN YARIŞMADA YAZILIM GELİŞTİRME ALANINDA DÜNYA İKİNCİLİĞİNİ ELDE ETMİŞTİR.

 

21. ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA FİZİK JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ ALAN PROJE 24. AVRUPA BİRLİĞİ GENÇ BİLİM ADAMLARI PROJE YARIŞMASI’NDA (EUCYS) AVRUPA BİRLİĞİ PATENT OFİSİ’NİN EN ORJİNAL PROJE ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

 

ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINI DÜZENLEMEYE BAŞLADIĞIMIZ TARİHTEN İTİBAREN GEÇEN 23 YILDA, TÜM TÜRKİYE’ DEN 17.944 ÖĞRENCİ YARIŞMAYA KATILMAK İÇİN BAŞVURMUŞ, SUNULAN 8.336 ADET ÖZGÜN PROJENİN 1.599 TANESİ SERGİLENMEYE DEĞER GÖRÜLMÜŞTÜR. SERGİLENMEYE DEĞER GÖRÜLEN PROJELERDE GÖREV ALAN 3.581 ÖĞRENCİ VE 2.101 DANIŞMAN ÖĞRETMEN, İSTANBUL’ DA MEF EĞİTİM KURUMLARI’NIN KONUĞU OLARAK AĞIRLANMIŞTIR.

 

ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI, TÜRKİYE’NİN YANI SIRA DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE DE İLGİ GÖRMEKTEDİR.  YARIŞMAYA BU YILA KADAR YURTDIŞINDAN, İÇLERİNDE AMERİKA, ALMANYA, AVUSTURYA, İSVİÇRE, LETONYA, HOLLANDA, BULGARİSTAN, ROMANYA, İSRAİL, KKTC, RUSYA, AZERBAYCAN, İTALYA, BELÇİKA, TAYLAND, İSVEÇ, LİTVANYA, DUBAİ, KANADA, AFRİKA, ÇİN, POLONYA, İSPANYA GİBİ ÜLKELERİN DE YER ALDIĞI TOPLAM 46 ÜLKE VE BU ÜLKELERDEN 787 ÖĞRENCİ, 446 PROJE İLE KATILMIŞTIR. BU YIL DA 21 ÜLKEDEN 44 ÖĞRENCİ 24 PROJE İLE KATILMAKTADIR.                                                            

 

YARIŞMAMIZA YURT İÇİNDEN DE 239 OKUL TOPLAM 669 PROJE İLE BAŞVURUDA BULUNMUŞTUR.  JÜRİ ÜYELERİMİZ TARAFINDAN YAPILAN ÖN DEĞERLENDİRME SONUCUNDA 16 İLDEN 45 OKULUN 23 FİZİK, 20 KİMYA, 22 BİYOLOJİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 65 PROJESİ SERGİLENMEYE DEĞER BULUNMUŞTUR. SERGİLENEN PROJELERİN ÖZETLERİ KİTAP HALİNE GETİRİLEREK, SANAYİ KURULUŞLARINA GÖNDERİLMEKTEDİR. MEF LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN PROJELERİ, EV SAHİBİ OLMALARI NEDENİ İLE YARIŞMAYA DAHİL EDİLMEYİP KONUK PROJE OLARAK SERGİLENMEKTEDİR.

 

 

 

 

 

YARIŞMAMIZA KATILAN PROJELERİN İLLERE GÖRE DAĞILIMINA BAKILDIĞINDA; BÜYÜK ŞEHİRLERİMİZİN İLK ÜÇ SIRAYI ALDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. İSTANBUL 168 PROJE İLE BİRİNCİ, İZMİR 100 PROJE İLE İKİNCİ, ANKARA 83 PROJE İLE ÜÇÜNCÜ SIRADA YERALMIŞTIR.

 

PROJELERİN KONU DAĞILIMLARINA BAKILDIĞINDA; ANTİBAKTERİYEL TEKSTİL ÜRÜNLERİNDEN ALZHEİMER, PROSTAT VE MEME KANSERİ GİBİ ÖNEMLİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNE, ENERJİ SANTRALİ OLUŞTURULMASINDAN AKILLI ETİKET ÜRETİMİNE, HOLOGRAFİK 3D BARKOD ÜRETİMİNDEN BALİSTİK KORUMA YELEĞİNE KADAR ÖZELLİKLE SAĞLIK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, EKOLOJİ, TEKNOLOJİ, SAVUNMA SANAYİİ VE ALTERNATİF ENERJİ KONULARI ÖN PLANA ÇIKMAKTADIR.

 

 

YARIŞMAMIZA BAŞVURAN OKULLARIN TÜRLERİNE GÖRE DAĞILIMI İSE; 70 ÖZEL LİSE, 35 ÖZEL FEN LİSESİ, 43 DEVLET FEN LİSESİ, 50 ANADOLU LİSESİ, 20 DEVLET LİSESİ, 4 ASKERİ VE POLİS OKULLARI, 17 MESLEK VE ANADOLU MESLEK LİSESİ ŞEKLİNDEDİR.

 

DEĞERLİ KONUKLAR,

1992 YILINDAN BU YANA YAPILAN VE TÜRKİYE’DE, BİLİMSEL ARAŞTIRMALARIN GELİŞTİRİLMESİNE KATKI SAĞLAYAN EN ESKİ VE EN KAPSAMLI KÜLTÜREL VE BİLİMSEL ETKİNLİK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYAN “MEF EĞİTİM KURUMLARI ULUSLARARASI ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI” HAFTA BOYUNCA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE DEVAM EDECEKTİR.

 

YARIŞMAMIZ 17 MAYIS 2014 CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11.00’DE BAŞLAYACAK OLAN ÖDÜL TÖRENİ İLE SON BULACAKTIR. ÖĞRENCİLERİMİZ BU ETKİNLİKLERDE, SİZLERİ DESTEKÇİLERİ OLARAK ARALARINDA GÖRMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYACAKLARDIR.

 

BİLİMSEL DÜŞÜNCENİN VE ARAŞTIRMALARIN DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞIP YAYGINLAŞMASI DİLEĞİ İLE KURUCUMUZ VE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN DR. İBRAHİM ARIKAN’ I ARZ EDERİM.