Türk Dünyasının “Küçük Mucitleri” Keşfedilecek!

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED) ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle buluş ve tasarım temalı “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Yarışması” düzenlenecek Türk dünyasından ilköğretim öğrencilerinin katılacağı yarışmada dereceye girenlere para ödülü verilecek.

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Yarışması

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED) ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle buluş ve tasarım temalı “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Yarışması” düzenlenecek.
Ankara Turizm Uygulama Otelindeki basın toplantısında konuşan TÜGED Başkanı ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, Türk dünyasında bilim ve teknolojik gelişmelerin desteklenmesi ve geleceğin bilim insanlarının küçük yaşlarda teşvik edilmesi amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

Erdoğan, Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Altay, Moldovya, Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Tataristan‘dan 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin olimpiyat kapsamında gerçekleştirilecek yarışmaya katılabileceğini bildirdi.

Yarışmada “buluş” ve “tasarım” temalı iki farklı kategori olacağını belirten Erdoğan, ”Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları projesi web sayfamız www.tdbo.org’da yayınlandı. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler başvurularını online olarak buradan yapacak, projelerini bize buradan ulaştıracak. Yarışma hakkındaki bilgiler de buradan alınabilecek. Katılımcıların web sayfasını takip ederek sayfadaki bilgi, açıklama ve duyuruları dikkate almaları gerekiyor” diye konuştu.

Buluş ve tasarım temalı yarışmaya her ülkeden 2 tasarım, 2 buluş olmak üzere toplam 4 öğrenci ve 1 öğretmenin katılabileceğini anlatan Erdoğan, “Olimpiyat çatısı altında düzenlenecek yarışma vasıtasıyla hem Türk dünyasındaki çocukların birbirleriyle kaynaşması hem de geleceğin Türk bilim insanlarının teşvik edilerek ortaya çıkartılması hedefleniyor” dedi.

Yarışmada ön elemeyi geçen 100 eserin 8-9-10 Mayıs’ta Eskişehir’de, Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları sergisinde görücüye çıkacağını dile getiren Erdoğan, dereceye giren projelere ödüllerinin 10 Mayıs’ta gerçekleştirilecek törenle takdim edileceğini vurguladı.

Sergiye katılacak öğrenci ve öğretmenlerinin yol ve konaklama gibi giderlerinin proje yönetimi tarafından karşılanacağını dile getiren Erdoğan, yarışmada ilk 100′e giren ve ödül kazanan projelere ait tanıtım filmlerinin ise TRT Ayvaz’da ”Küçük Eller Büyük İşler” ve başka bir özel kanalda da “Küçük Mucitler” adıyla 13 hafta boyunca yayınlanacağını kaydetti.

İlköğretim öğrencileri yarışmaya Türkçe, İngilizce ve Rusça hazırlanan internet sitesinden 31 Mart’a kadar başvurularını yapabilecek. Ön eleme sonuçları ise 7 Nisan’da açıklanacak.