TÜRK DİLİ ARAŞTIRMALARINDA DİLBİLİMSEL BAKIŞ AÇILARI

“TÜBİTAK-BİDEB 2229-Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı”
TÜRK DİLİ ARAŞTIRMALARINDA DİLBİLİMSEL BAKIŞ AÇILARI
Genç Araştırmacılar ve Lisans Üstü Öğrenciler İçin Yaz Okulu
24-28 Ağustos 2015
ESOGÜ, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Proje Yürütücüsü
Prof. Dr. Erdoğan BOZ ([email protected])

2229 – Lisansüstü Yaz Okulu ve Benzeri Diğer Etkinlikleri Destekleme Programı Hakkında
“Bu programın amacı; lisansüstü öğrencilere, araştırma kurumlarında görev yapan genç araştırmacılara ve uzmanlara bilim ve teknolojideki güncel gelişmelerin aktarılması veya yaygın kullanılması gereken tekniklerin öğretilmesi amacıyla Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında yurt içinde kurum/kişilerce düzenlenmesi planlanan ulusal, uluslararası katılımlı ve uluslararası bilimsel çalıştaylara, teorik ve uygulamalı kurslara, lisansüstü düzeydeki yaz ve kış okullarına ve seminerlere destek sağlamaktır.”

Gerekçe ve Amaç

Türk dili araştırmalarında yaygın olarak geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Dilbilgisi çalışmalarında öteden beri eskimiş ve derinliğini kaybetmiş terim, tanım, teori ve uygulama biçimleri kullanılmaktadır. Sesbilgisi, biçimbilgisi, sözdizimi ve sözcük bilgisi gibi dilbilgisinin temel alanlarında yapılan çalışmalar bu yüzden, dünyadaki çağdaş çalışmalardan geri kalmış durumdadır.

Dünyada dilbilgisi çalışmaları dilbilimi ile birlikte yürütülmektedir. Disiplinler arası çalışmaların öne çıktığı son dönemde, dilbilgisine en yakın alan olan dilbiliminin bakış açıları çok önemsenmektedir. Dilbiliminin kendine mahsus kuram ve uygulamaları dilbilgisi çalışmalarında çok yararlı olabilmektedir. Bu noktada dilbilgisi ile uğraşanların, dilbilimsel bakış açılarını bilmelerinde çok faydalar vardır.

Bu nedenle yaz okulunun teması TÜRK DİLİ ARAŞTIRMALARINDA DİLBİLİMSEL BAKIŞ AÇILARI olarak belirlenmiş, ona göre öğretim üyesi ve konu seçimi yapılmıştır.

Türk Dili Araştırmalarında Dilbilimsel Bakış Açıları
Lisans Üstü Öğrencileri İçin Yaz Okulu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Fen-Edebiyat Fakültesi

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

26800 Odunpazarı/ESKİŞEHİR

Tel: (222) 239 37 50 Faks: (222) 239 35 78
E-posta: [email protected] , [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin