Türk Dilbiliminde Tanımlama ve Belgeleme Yazokulu

HÜ, Edebiyat Fakültesi
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü
Türk Dilbiliminde Tanımlama ve Belgeleme Lisansüstü Öğrencileri İçin Yaz Okulu

2217 – Lisansüstü Yaz Okulu ve Benzeri Diğer Etkinlikleri Destekleme Programı Hakkında

“Bu programın amacı; lisansüstü öğrencilere, araştırma kurumlarında görev yapan genç araştırmacılara ve uzmanlara bilim ve teknolojideki güncel gelişmelerin aktarılması veya yaygın kullanılması gereken tekniklerin öğretilmesi amacıyla Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında yurt içinde kurum/kişilerce düzenlenmesi planlanan ulusal, uluslararası katılımlı ve uluslararası bilimsel çalıştaylara, teorik ve uygulamalı kurslara, lisansüstü düzeydeki yaz ve kış okullarına ve seminerlere destek sağlamaktır.”

Program hakkında ayrıntılı bilgiye www.tubitak.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Gerekçe ve Amaç

Çin Seddi’nden Batı Avrupa’ya kadar yayılmış olan Türkçe varyantların önemli bir kısmının yazısı yoktur. Yazısı olmayan, konuşuru az bu varyantların bir kısmı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Geleneksel Türkoloji çalışmalarında yazılı metinlere dayalı araştırmalar önemli bir yer tutarsa da yazılmayan varyantlar hakkındaki incelemeler de genel çalışma geleneği içinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle son yıllarda kısmen işbirliği içinde olunan ve yaz okulunda bir araya getirilmesi düşünülen kurum ve araştırmacılar, alan araştırmalarıyla elde edilen veriler üzerinden dili tanımlama çabasına öncülük etmektedirler. Ancak yazısı olmayan dil ve varyantların sadece dil araştırmaları için değil aynı zamanda sözlü olarak aktarılan geleneksel bilgi ve kültür araştırmaları açısından da taşıdığı değerin fark edilmesiyle sözlü varyantları tanımlama çabalarına “belgeleme” çalışmaları da eklenmiştir.

Türkçe varyantların alan araştırmalarına dayalı verilerle incelenmesi, yazısı olmayan varyantlar hakkında çalışan bilim adamlarının ve bilim adamı adaylarının bir araya gelmesi amacıyla bir yaz okulu düzenlenmesi planlanmaktadır. Yaz okulunda deneyimli bilim adamları tecrübelerini paylaşacak, doktora öğrencileriyle onların proje önerilerini, çalışma yöntemlerini, araştırma sorunlarını tartışacaktır. Böylece kurumlar arası güçlü bir işbirliği başlatılacağı gibi doktora öğrencileri araştırma projelerini olgunlaştırma fırsatı bulacaktır. Ya okulu ayrıca yeni kurulan Hacettepe Üniversitesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü’nün tanınması, önceliklerini ilgilileriyle paylaşması ve mevcutlar arasında temayüz etmesi açısından da bir fırsat olacaktır.

Eğitimciler Prof. Dr. Abdurishid Yakup, MİNZU, Pekin Üniv. Dr. Astrid Menz, Orient Institut, İstanbul Prof. Dr. Ş. Haluk Akalın, Hacettepe Üniv. Prof. Dr. Nurettin Demir, Hacettepe Üniv. Prof. Dr. Éva Ágnes Csató, Uppsala Üniv. Prof. Dr. Emine Yılmaz, Hacettepe Üniv. Prof. Dr. Bernt Brendemoen, Oslo Üniv. Doç. Dr. Birsel Karakoç, Uppsala Üniv. Prof. Dr. Sumru Özsoy, Boğaziçi Üniv. Prof. Dr. László Károly, Mainz Üniv. Dr. Engin Arık, Doğuş Üniv.

Tarih : 13-23 Ağustos 2013
Yer : Öğretim Üyeleri Kafeteryası, K Salonu
İletişim : Prof. Dr. Nurettin Demir
Tel. : 0312-297 85 10
E-mail : [email protected]
Web : www.ctlyazokulu.hacettepe.edu.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin