“TÜKETİCİ HAKLARI” KARİKATÜR YARIŞMASI

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA DAİRE BAŞKANLIĞI, “TÜKETİCİ HAKLARI” BİLİNCİNİ GELİŞTİRMEK AMACIYLA ÖĞRENCİLER ARASINDA KARİKATÜR YARIŞMASI DÜZENLEYECEK
-İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE BİRLİKTE DÜZENLENECEK YARIŞMADA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE BİLGİSAYAR, FOTOĞRAFMAKİNESİ VE MÜZİK ÇALAR GİBİ HEDİYELER VERİLECEK
-ÖĞRENCİLER, KARİKATÜRLERİNİ 1ŞUBAT-11 MART TARİHLERİ ARASINDA ZABITA DAİRE BAŞKANLIĞI’NA TESLİM EDECEKLER

zabita_karikatur_2.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle, “tüketici hakları” bilincinin geliştirilmesi amacıyla ortaokulve lise öğrencileri arasında karikatür yarışması düzenlenecek.
Eğitim çağındaki çocukları ve gençleri tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek,farkındalık oluşturmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmayla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak ile İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı arasında protokol imzalandı.
Yarışma hakkında bilgi veren Zabıta Daire Başkanı Karabudak, “Tüketici bilincinin oluşmasının,eğitime de destek vereceği öngörüsü ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimizin de aldığı karar doğrultusunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortaokul ve lise öğrencileri arasında ayrı ayrı ‘karikatür yarışması’ düzenliyoruz. Yarışma çerçevesinde 1 Şubat ile 11 Marttarihleri arasında öğrencilerimizden, yaptıkları eserleri alacağız. Daha sonra daİl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte oluşturduğumuz seçici kurulumuzundeğerlendirmesinin ardından,dereceye giren öğrencilerimize çeşitli hediyeler vereceğimiz bir tören düzenleyeceğiz”dedi.

-İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ BARDAKÇI: “YARIŞMA YARARLI OLACAK”
İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı da günlük hayatta zaman zaman üretici ile tüketici arasında bazı anlaşmazlıklaryaşandığına dikkat çekerek, öğrencilerin büyüdükleri zaman hem üretici hem tüketici olacaklarını hatırlattı. Bardakçı, yarışmanın,hakların erken yaşta öğrenilmesi ve bilinçlendirilmesi anlamında güzel bir çalışma olacağını kaydetti.
Seçici Kurul tarafından belirlenen birincilere diz üstü bilgisayar, ikincilere tablet bilgisayar, üçüncülere fotoğraf makinesi, dördüncü ve beşinci gelen öğrencilere de mp4 müzik çalar hediye edilecek.

-ESERLER NEREYE TESLİM EDİLECEK?
Karikatür yarışmasına öğrenciler,doldurup imzaladıkları fotoğraflı başvuru formu ve 35×50 formatındaki eserin aslı (orijinali) ile katılabilecekler. Öğrenciler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi , Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın”https://www.facebook.com/abbzabita” ve”https://twitter.com/abbzabita”sosyal medya adreslerinden,başvuru formu ile yarışma şartnamesine ulaşabilecekler.
Öğrencilerin,karikatürlerini,1 Şubat – 11 Mart arasında, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın, “Hanımeli Sokak No:9 – 06420 Sıhhıye /Ankara”adresindeki yarışma sekretaryasına,elden, posta veya kargo aracılığıyla teslim etmesi gerekiyor.

Öğrenciler, ayrıca yarışmayla ilgili (0 312) 507 41 69 – 231 79 84no’lu telefonlardan da bilgi alabilecekler.

 

KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

KONUSU      : Tüketici Hakları ile ilgili tüm konuları içermektedir. (Tüketicinin temel ihtiyaçlarının karşılanması, sağlık ve güvenliği, bilgi edinmesi, eğitilmesi, zararlarının giderilmesi, sağlıklı bir çevrede yaşaması, ekonomik çıkarlarının korunması, temsil edilmesi ve sesini duyurması tüketicilerin temel ve evrensel hakları vb.)

 

TÜRÜ                        : Karikatür Yarışması.

 

AMACI         : Eğitim çağındaki çocuklarımızı ve gençlerimizi tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, farkındalık oluşturmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eserler bırakmaya özendirmek.

 

KAPSAMI    : Ankara’daki resmi ve özel ortaokul ve ortaöğretim (lise) kurumlarındaki öğrencileri kapsamaktadır.

 

GENEL KATILIM ŞARTLARI:

 • Yarışmaya Ankara’daki resmi ve özel okullarda ortaokul ve ortaöğretim (lise) öğrencileri katılabilir.
 • Yarışma ortaokul 5 – 8’inci sınıflar ve lise ve dengi okulların 9 – 12’inci sınıfları olmak üzere iki kategori de yapılacaktır.
 • Yarışma koşulları okul müdürlüğü tarafından öğretmen ve öğrencilere duyurulacaktır.
 • Her öğrenci yarışmaya yalnız bir eserle katılacaktır.
 • Karikatürler 35×50 ebadındaki resim kâğıdına çizilmelidir.
 • Katılımcılar kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü tekniği ve malzemeyi kullanabilir.
 • Bilgisayar, tablet vb. cihazlarda yapılan dijital çizimler kabul edilmeyecektir.
 • Karikatürlerin aslı (orijinali) ve katılım formu ile okul müdürlüğünü bilgilendirilerek bireysel olarak, elden, posta veya kargo aracılığı ile yarışma sekretaryasına teslim edilebilecektir.
 • Katılımcılar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesi http://www.ankara.bel.tr adresinden, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı https://www.facebook.com/abbzabita ve https://twitter.com/abbzabita sosyal medya adreslerinden “Başvuru Formu” ve “Yarışma Şartnamesi” ne ulaşabilir.
 • Yıpranmış ve zarar görmüş eserler kabul edilmeyecektir.
 • Teslim tarihinden sonra yarışma sekretaryasına ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Eserlerin postada görebileceği zararlardan ve postadan doğabilecek gecikmeden kurumumuz sorumlu değildir.
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmamış ya da her hangi bir ödül kazanmamış olmalıdır.
 • Siyasi amaçlara hizmet eden, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır.
 • Yarışmaya gönderilecek eserlerin ön yüzüne hiçbir bilgi yazılmayacak ve eserin arka yüzünün sol alt köşesine Tablo-1 de yer alan etiketteki bilgilere yer verilecektir.

 

TABLO -1 ETİKET

İL :   İLÇE :  
Eserin Adı :  
Öğrencinin:
Adı :   Soyadı:  
Sınıfı :  
Okulun:
Adı :  
Adresi :  
Telefonu :   E-posta :  

 

ESERLERİN YAYIMLANMASI VE TELİF HAKKI :

 • Karikatürlerin basım, yayın, sergileme ve telif hakları Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait olacaktır.
 • Katılımcılar Yarışma Şartnamesi ve Başvuru Formlarının tüm hükümlerini kabul ve taahhüt etmiş sayılır.
 • Şartname kapsamı dışında kalan hususlar ve anlaşmazlıkların çözümünde takdir yetkisi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aittir.
 • Yarışmaya katılan eserler Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı arşivinde kalacaktır. Yazılı olarak talep edilmesi halinde eser sahibine iade edilebilecektir.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.
 • Ödül alan katılımcıların beyan ve kabuller dışında hareket ettikleri anlaşılır ise elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı sorumlu değildir.
 • Dereceye giren eserin sahibi ticari bir anlaşma yapmak istediğinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığını yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür.

 

YARIŞMA TAKVİMİ :

 

İlk Başvuru Tarihi : 1 Şubat 2017 Çarşamba
Eserlerin Son Teslim Tarihi : 11 Mart 2017 Cumartesi
Seçici Kurul Değerlendirmesi : 13-14 Mart 2017 Pazartesi/Salı
Ödül Törenin Düzenlenmesi : Daha sonra duyurulacaktır.
Karikatürlerin Sergilenmesi : Daha sonra duyurulacaktır.

 

 

DEĞERLENDİRME :

 • Yarışmaya katılacak eserler, Seçici Kurul tarafından Tablo-2’deki kıstaslar doğrultusunda değerlendirilecektir.
 • Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda her iki kategoride ilk beşe giren eserlere ödül verilecektir.
 • Seçici Kurul değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esastır.

 

 

TABLO -2 DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

 • Yarışmaya katılacak eserler, 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
 • Kriterlerdeki maddelerin her biri 20 puan üzerinden değerlendirilecektir.
Karikatürlerin Değerlendirme Kriterleri Puan Derecesi
1-Amaca uygunluk ile ilgili değerleri karikatür ile ifade edebilme  
2-Karikatürde kullandığı çizim tekniğin uygunluğu  
3-Karikatürdeki yaratıcılık  
4-Karikatürün görselliği  
5-Karikatürün çerçeve düzeni ve kâğıdın temizliği  
TOPLAM :  

 

 

 

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ :

 • Karikatürist Halil İbrahim YILDIRIM
 • Tüketici Hakları Denetim Merkez Amiri Mehmet KOÇER
 • Çizgi Roman Sanatçısı Ramazan TÜRKMEN
 • Çizgi Film Sanatçısı Muzaffer ONUK
 • Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temsilcisi

 

ÖDÜLLER :

 • Ortaokul ve lise kategorilerinde ayrı ayrı belirlenecek olan birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinciler ile bu öğrencilerin eğitim gördüğü okullara Tablo-3’deki ödüller verilecektir.

 

TABLO – 3 ÖDÜLLER

Derece Öğrenciye Verilecek Ödülü Okula Verilecek Ödül
Birincilik Dizüstü Bilgisayar ve Başarı Plaketi Birincilik Plaketi ve Fotoğraf Makinesi
İkincilik Tablet Bilgisayar ve Başarı Plaketi İkincilik Plaketi ve Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Fotoğraf Makinesi ve Başarı Plaketi Üçüncülük Plaketi ve Fotoğraf Makinesi
Mansiyon

(4. ve 5.)

MP4 müzik çalar, Flash Bellek ve Başarı Plaketi Dördüncülük, Beşincilik Plaketi ve Fotoğraf Makinesi

 

YARIŞMA SONUÇ DUYURUSU :

Yarışma sonucunda dereceye giren eserler:

https://www.ankara.bel.tr,

https://facebook.com/abbzabita,     

https://twitter.com/abbzabita,

https://ankara.meb.gov.tr adreslerinden duyurulacaktır.

 

KATILIMCILARDAN İSTENİLENLER :

 • Katılımcı tarafından imzalanmış “Fotoğraflı Başvuru Formu”
 • Katılımcı tarafından gönderilen 35×50 formatında eserin aslı (orijinali)

 

ESERLERİN TESLİM GÜNÜ, YERİ VE ŞARTLARI :

 • Eserler en geç 11 Mart 2017 Cumartesi günü saat 17:00 ’da Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı yarışma sekretaryasına kapalı zarf içerisinde elden, posta veya kargo aracılığı ile teslim edilmelidir.
 • Öğrenciler Cumartesi günleri de başvurularını yapabilirler.
 • Kargo ücreti gönderene aittir.

 

ÖDÜL TÖRENİ TARİHİ :

Ödül töreninin yeri ve saati Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Zabıta Dairesi Başkanlığının https://www.ankara.bel.tr,

https://facebook.com/abbzabita,      

https://twitter.com/abbzabita

https://ankara.meb.gov.tr sayfalarından ilan edilecektir. Ayrıca, katılımcılara Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmi yazı ile bildirecektir.

 

YARIŞMA SEKRETERYASI :

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Tüketici Hakları Denetim Merkez Amirliği’dir.

 

BAŞVURU ADRESİ VE SEKRETERYA :

Levent KORKMAZ

Tüketici Hakları Denetim Merkez Amirliği

 

Adres             : Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı

Korkutreis Hanımeli Sokak No: 9 Sıhhiye/ ANKARA P.K.:06420 (2.KAT)

Telefon           : (0 312) 507  41 69 – (0 312) 231 79 84

Faks               : (0 312) 230 73 49

E-posta           : zabitatuketici@ankara.bel.tr

zabitatuketici@gmail.com

BAŞVURU FORMU