TÜBİTAK’tan Aylık 4 Bin 500 Lira Burs

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Yurtiçi Doktora Burs Programları”na ilişkin açıklamalarda bulundu. Başarılı doktora öğrencilerine çifte burs imkânı sağlamak üzere, Yurtiçi Doktora Burs Programları çağrısı açtıklarını belirten Prof. Dr. Hasan Mandal, “27 Temmuz’a kadar başvurulabilecek program kapsamında başarı şartlarını sağlayan doktora öğrencileri, aylık 4 bin 500 lira burs alabilecek.” dedi. Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK’ın Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda, ülkemizde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını geliştirme süreçlerine katkı sağlamaya devam ettiğini, bu kapsamda yeni ve yenilikçi bir uygulama daha başlattıklarını söyledi. Prof. Dr. Hasan Mandal, kurum olarak bilimsel çalışmalara desteği en üst seviyeye getirmek için büyük gayret gösterdiklerini vurgulayarak, bu çerçevede başarılı doktora öğrencilerine çifte burs imkânı sağlamak üzere Yurtiçi Doktora Burs Programları çağrısını açtıklarını bildirdi. Yurtiçi Doktora Burs Programları çağrısı şartları hakkında bilgi veren TÜBİTAK Başkanı, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) 100/2000 doktora bursunu veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının burslarını alan doktora öğrencilerinin, başarı ve performanslarına bağlı olarak bu imkânlardan yararlanabileceğine dikkati çekti.

Aylık 4 Bin 500 Lira Burs

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, bursiyerlerde aranan şartları şöyle sıraladı: “Yurtiçi Doktora Burs Programları çağrısından yararlanacak doktora bursiyerlerimizin makalelerinin, uluslararası alan indekslerince taranan veya TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) TR Dizin kapsamında yer alan dergilerde yayımlanmış olması gerekiyor. Bursiyerlerin, bilimsel toplantılarda sunulmuş ve tam metni basılmış sözlü bildirisi olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca bursiyerlerin Yurtiçi Doktora Burs Programları çağrısına başvuru tarihinin son günü itibarıyla en az 1 yıl TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) veya Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) bursiyeri olarak bir projede yer almış olması şartı aranıyor.”

Prof. Dr. Mandal, doktora bursiyerlerinin, söz konusu başarı ölçütlerinden en az ikisini sağlaması durumunda, TÜBİTAK’tan da eş zamanlı burs almaya hak kazanacaklarını dile getirdi. Yurtiçi Doktora Burs Programları çağrısına 27 Temmuz’a kadar başvurulabileceğini belirten TÜBİTAK Başkanı, program kapsamında başarı şartlarını sağlayan doktora öğrencilerinin aylık 4 bin 500 lira burs alabileceğini kaydetti.