Tubitak’ı Protesto Ediyoruz Kampanyası

Nesin Matematik Köyü
Tubitak’ı Protesto Ediyoruz Kampanyası

Sayın Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın,

TÜBİTAK yönetimi, Nesin Matematik Köyü’nde düzenlenecek bilimsel etkinlikleri desteklememek için başvuru formuna özel koşullar eklemiştir.

Sayın Bakan, Matematik Köyü dünyada bir ilktir. Halkımızın katkısıyla ve imece usulü kurulmuştur. Kâr amacı gütmediği gibi, tam tersine, matematiğe gönül verenlerin gönüllü katkısıyla zorlukla ve inatla ayakta durabilmektedir.

Kurulduğundan bu yana, her seviyede ve her yaşta binlerce genç Köy’de matematik öğrenmiş, matematiği sevmiş ve temel bilimlerde eğitim görmeye karar vermiştir. Hocalarımız Türkiye’nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinden, yol paralarını bile kendileri ödeyerek gönüllü olarak gelmektedir. Bu kalitede matematik yazokulları dünyada pek enderdir, belki de hiç yoktur.

Matematik Köyü, Türkiye’nin bilimsel geleceğini etkilemek amacıyla kurulmuştur ve popülaritesine bakılacak olursa bu amacına ulaşmaktadır.

Oysa birkaç yıldan beri, TÜBİTAK lise ve lisans öğrencilerine yönelik Köy etkinliklerini sudan sebeplerle desteklemeyi reddetmektedir. Bu yıl sudan sebeplerini gerekçelendirebilmek için özel olarak Matematik Köyü’nü dışlayıcı koşullar getirmiştir. Bu koşullarla TÜBİTAK projelerine başvuru yapmamız bile engellemektedir.

Görevi ve kuruluş amacı ülkemizde bilimi desteklemek olan TÜBİTAK’ın Matematik Köyü’ne olan bu olumsuz tavrı kesinlikle bilimin ve Türkiye’nin hayrına değildir.

TÜBİTAK’ın bu tavrını protesto ediyorum. Bilimden sorumlu bakan olarak gereğini yerine getireceğinize dair inancımı korumak istiyorum.

Saygılarımla

Ek: TÜBİTAK’ın Matematik Köyü’ne karşı aldığı yeni koşulların bazıları:

TÜBİTAK’ın http://www.tubitak.gov.tr/home.do?ot=1&sid=524&pid=453 adresindeki şartnamelerden özetle:

1. Etkinlikte ders vereceklerin tamamı düzenleme kurulunda yer alır ve etkinlik, düzenleme kurulunda yer alanlardan birinin bağlı olduğu bir işletmede yapılamaz. Net sonuç: Ali Nesin, kurucusu olduğu Matematik Köyü’nde ders veremez.

2. Etkinliğin yapılacağı ve konaklanacak mekân tercihan bir resmî kurum olmalıdır. Aksi halde her biri en az üç yıldızlı üç otelden teklif alınacaktır. Net sonuç: Nesin Matematik Köyü’nde etkinlik yapılamaz.

3. Katılımcıların hepsi aynı seviyede olmalıdır. Yani lise 1 ile lise 4 aynı sınıfta olamaz. Lisans ve lisansüstü öğrencileri aynı sınıfta olamazlar. Öğretmenlerle öğrenciler aynı sınıfta ders göremezler. Net sonuç: Nesin Matematik Köyü’nün temel eğitim felsefesi reddedilmektedir.

4. Odalarda en fazla üç öğrenci kalabilir, ayrıca tuvaletler odalarda olmalı. Net sonuç: Çadırlara ve 6 ila 10 arasında öğrenci barındıran ve toplu yaşamı özendiren koğuşlara elveda!

Önemli not: protesto mektubu yollanacak adresler:

Devlet bakani Mehmet Aydin : info@mehmetaydin.gen.tr, faks: 0312 417 0540

TÜBİTAK Başkanı Nukhet Yetis’in özel kalem müdürü Aysegul Gungor: aysegul.gungor@tubitak.gov.tr, faks: 0312 467 95 82

Bilgi için:

Nesin Matematik Köyü yetkilisi: Asli Can Korkmaz: aslicankorkmaz@nesinvakfi.org

Link: http://www.tubitaki-protesto-ediyoruz.net/index.php