Ana SayfaTübitak 4004 4005 4006 4007 4008 2237TÜBİTAK4004 Mavi Bilye Enstitüsü: Bilim İnsani Olmak İcin Büyümene Gerek Yok!

TÜBİTAK4004 Mavi Bilye Enstitüsü: Bilim İnsani Olmak İcin Büyümene Gerek Yok!

Bilim; ışığı anlamaktan Dünya’nın şekline, iklim değişikliğine kadar çevremizi anlamamıza ve onunla etkileşime girmemize yardımcı olur. Bize mümkün olduğu kadar çok kaynaktan gerçekleri toplamayı, bunların geçerliliğini değerlendirmeyi, bu verileri analiz etmeyi, her türlü önyargılı görüşleri ortadan kaldırmayı ve sonuçlara etik olarak ulaşmayı öğretir. Birbirimizle nasıl iletişim kuracağımız, hava koşullarını nasıl daha iyi tahmin edeceğimiz, iklim değişikliğini düzeltmenin olası yolları ve hatta Covid19’u nasıl tedavi edeceğimiz de dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki sorunları çözmek için bilime/bilimsel yönteme ihtiyacımız var. Bilimin ve bilimsel sorgulamanın doğası konularını odak noktasına alan projemizde; matematik, edebiyat, tarih, felsefe gibi bilim dallarından yararlanarak katılımcılara nasıl düşünebileceklerini deneyimlemeleri sağlanacaktır.

Bursa ilinde yaşayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sosyal-ekonomik destek alan 11-12 yaşlarındaki 30 kişilik katılımcı gruba belirli bir program kapsamında alanında uzman eğitmenlerin uyguladıkları etkinliklerle yaparak-yaşayarak ve gözlem yaparak keşfetmelerine olanak sağlayıp katılımcıların ilgisini arttırmak; yeni nesil araştırmacılara ilham vermek ve bilim insanları yetişmesine vesile olmaktır. Bu kapsamda katılımcılarda doğa-insan etkileşimi, çevre sorunları konularında farkındalık yaratarak çevre bilinci kazandırmak projenin yan hedefidir.

instagram.com/mavibilyeenstitusu

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.