TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü, “Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu ” etkinliği düzenleyecektir. Bu sene 9. kez düzenlenmesi planlanan etkinlik, başvuru yapacak üniversite öğrencileri arasından seçilen 30 başarılı öğrenci ile, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde yer alan TÜSSİDE tesislerinde gerçekleştirilecektir. Eğitime başvuru, katılım, konaklama ve yemek TÜBİTAK BİLGEM UEKAE tarafından desteklenerek ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Başvuru Koşulları:

1- 2019-2020 öğretim yılında Üniversite Lisans
2. , 3. ya da 4. sınıfta öğrenim görecek olmak, 2- 4 üzerinden 3.00 veya üzeri veya 100 üzerinden 75.00 veya üzeri genel not ortalamasına sahip olmak,
3- Üniversite Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulu 2019 başvuru formunu doldurmak,
4- Başvuru formunda “ Üniversite Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulu 2019’a neden katılmak istiyorsunuz?” sorusuna verilen cevapta istekli olduğunu göstermek,
5- TÜBİTAK BİLGEM UEKAE’nin düzenlemiş olduğu bu veya benzeri bir etkinliğe daha önce katılmamış olmak,
6- 30 yaşını doldurmamış olmak.

Etkinlik çerçevesinde verilecek eğitimler üç ana başlık altında toplanmaktadır.

1. Kriptoloji Tarihi: Kriptoloji biliminin doğuşu ve tarihsel gelişimi anlatılacak olup, ikinci dünya savaşında kullanılan ve çok önemli bir yeri olan Enigma tipi şifreleme aygıtları tanıtılması hedeflenmiştir.

2. Kriptografik temel yapıtaşları ve analiz teknikleri: Temel şifreleme tekniklerinden başlanılarak, dizi ve blok şifreleme, özet fonksiyonlar, açık anahtar şifreleme metodları ve protokoller tanıtılarak, bunların yanı sıra şifreleme algoritmalarına yapılabilecek saldırılar ve analiz metodları da ele alınacaktır.

3. Modern uygulama alanlarına örnekler ve yakın gelecek öngörüleri: Kriptoloji biliminin günümüz dünyasında pratik kullanım alanı bulduğu sayısal damgalama, genetik alanındaki ihtiyaç ve kullanımlar, verilerin saklanmasında ve sıkıştırılmasında şifreleme metodları gibi konular anlatılacak olup, bunun yanında başta e-devlet uygulamalarında olmak üzere kişisel bilgilerin saklanması ve mahremiyet gibi kriptografik hizmetlerin sağlanabilmesi için ileri kriptoloji yapıtaşları ve ileri kriptografik protokoller tanıtılacaktır. Gerçekleştirilebilmesi durumunda tüm dünyada büyük değişikliklere yol açacak olan kuantum kriptografi de ayrı bir başlıkta incelenerek, haberleşme sistemleri, kablosuz ağlar ve türleri, güvenlik standartları, tempest ve elektromanyetik anten ve radar sistemleri tanıtılacaktır.

Önemli Tarihler:
Eğitim tarihi: 23 – 28 Haziran 2019
Başvuru tarihi: 20 Nisan – 22 Mayıs 2019
Başvuru sonuç tarihi: 29 Mayıs 2019

Başvuru, eğitim, yemek ve konaklama ücretsizdir. Katılımcıların ulaşımlarını kendilerinin karşılaması gerekmektedir.

Eğitim Yeri: TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi, TÜSSİDE Tesisleri