TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Başvuruları Başladı

TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, bu yıl 08-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında Saklıkent, Antalya’da yapılacak.

1998 yılında TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisi öncülüğünde başlayan gözlem şenliği artık TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından düzenleniyor ve bu yıl 14. şenlik düzenleniyor. Ülkemizde sayıları giderek artan gökbilim meraklılarının heyecanla beklediği bir etkinlik haline gelen bu gökbilim kampı, gökyüzüne ilgi duyan her yaştan meraklının katılımına açık bir etkinlik. Gözlem Şenliği’nde temel bilgilerin verileceği görsel yönü zengin seminerler, gökyüzünü ve gökcisimlerini tanıtmaya yönelik çıplak gözle ve teleskopla gözlemler, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) ziyareti, çeşitli atölye çalışmaları, firma sergileri ve çocuk katılımcılara yönelik yarışmalar yapılacaktır.
14. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde, Saklıkent’in yıldızlı gökyüzünün altında buluşmak üzere…

Prof. Dr. Zeki Eker
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü

başvuru formları

Katılımcı Formu
Gökbilim tutkunu musunuz? O zaman uzman Astronomlar eşliğinde unutulmaz 3 gün sizi bekliyor…

Uzman Rehber Formu
Astronomi veya Fizik bölümü mezunu musunuz? Üniversite yada bir kurumda Astronomi üzerine çalışıyor musunuz? Deneyimli bir amatör Astronom musunuz? Başvurunuzu bekliyoruz…

Yardımcı Rehber Formu
Astronomi veya Fizik bölümlerinde lisans öğrencisi ve Astronomi kulüplerine üye iseniz, bize katılmak için başvurun…

Atölye Sorumlusu
Programda belirtilen atölye çalışmalarından birinde mi görev almak istiyorsunuz? Bize katılmak için başvurun…

  
ULAŞIM
 
Antalya’ya ulaşan katılımcıların önce seyahat firmalarının servisleri ile Meltem semtinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi Girişi’ndeki “Gözlem Şenliği İrtibat Noktası’na ulaşmaları gerekmektedir. Burada kesin katılımcı listesine göre kontrol edilecek katılımcılar, aynı yerden kalkacak özel servislerle ücretsiz olarak Saklıkent’e ulaştırılacaktır. Saklıkent’e ulaşım yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Şenlik sonrasında katılımcılar saat 10:00’dan itibaren kalkacak sürekli servislerle yine Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi’ne döneceklerdir. Dönüş yolculuğu yine yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Buna göre, katılımcıların Antalya’dan eve dönüş saatlerini mümkün olduğu kadar öğleden sonra ve akşam saatlerine göre ayarlamalarını rica ediyoruz.

 
Katılımcıların Saklıkent’e zamanında ulaşıp yerleşmeleri için Antalya’ya sabah saatlerinde ulaşmaları önerilir. Üniversiteden Saklıkent’e 08:30 – 13:00 saatleri arasında servisler olacaktır. Bu saatten sonra üniversiteye ulaşacak katılımcılar Saklıkent’e kendi imkanları ile ulaşmak zorundadırlar.
 

KONAKLAMA

 
08 Temmuz 2011 tarihinde Saklıkent’e ulaşan katılımcılar burada 2 gece konaklayarak 10 Temmuz 2011 tarihinde Saklıkent’ten ayrılacaklardır. Katılımcılar kendi imkanları ile (çadır, karavan, pansiyon vb.) konaklayacaklardır. Çadırlı katılımcılar için şenlik alanında kamp yeri olarak düzenleme yapılacaktır.

 
Saklıkent, deniz seviyesine göre 2000 metre yukarıda olduğu için yaz aylarında bile gece sıcaklığı 10 derece civarında hatta bazen altında olabilmektedir. Bu nedenle, gelirken mutlaka yanınızda uyku tulumu, battaniye, mat (döşek) getirmenizi öneriyoruz. Yağmur olasılığından dolayı, çadırınızın su geçirmez ve önceden test edilmiş olması konaklama konforunuz için önemlidir.
 

GİYİM

 
Gökyüzü gözlemleri ve bazı gökbilim deneyleri gece açık havada yapılacağından uzun süreler boyunca soğuğu hissetmemek için gelirken yanınıza rüzgarlık, kazak, bere, mont, eldiven gibi kıyafetler almanız isabetli olacaktır.

 
Gündüzleri Saklıkent’teki Güneş’in özellikle yükseklikten dolayı artan morötesi etkilerinden korunmak için gündüz etkinlikleri sırasında açık havada mutlaka güneş gözlüğü, şapka, ince kumaştan uzun kollu giysi, güneş kremi kullanmanızda sağlık açısından büyük yarar vardır. Bu yüzden gelirken çantanıza bu tür malzemeleri de eklemek faydalı olacaktır.
 

YİYECEK-İÇECEK

 
Şenlik alanında ve yakınında yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz iki lokanta ve Saklıkent merkezde temel ihtiyaçlarınız için küçük bir market bulunmaktadır. Bunun dışında şenlik süresince ihtiyaç duyabileceğiniz özel yiyecek malzemelerini yanınızda getirebilirsiniz. Saklıkent doğal su kaynağına sahip olduğundan içecek su sıkıntısı bulunmamaktadır.
 
SAĞLIK

 
Şenlik süresince bölgede tam donanımlı bir ambulans ve sağlık ekibi bulunacaktır. Yine de kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirmenizi önemle hatırlatırız.