TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 9

TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 9

Temizliğin Kaynağı Su İçin Su Terazileri (İstanbul Örneği)
Proje Amacı: Bu proje, İstanbul’daki su terazilerinin tespit edilerek koruma altına alınmasını hedeflemektedir
Yöntem Ve İşlemler: Öncelikle konuyla ilgili bilgi birikimi aşamasında ISAM kütüphanesine gidilerek birçok eser incelendi. Böylece Istanbuldaki su terazileri hakkında sentez bilgilere ulaşıldı. İstanbul il Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile iletişime geçilip gerekli bilgiler alındı. Su Vakfı ile iletişime geçilerek gerekli bilgiler ve dokümanlar alındı. Daha önce su terazileriyle ilgili fotoğraf sergisi açmış olan Mesut Öztürk ile görüşülüp gerekli dokümanlar alındı.

Sonuç: Yapmış olduğumuz bu çalışmada. Istanbuldaki bugün bulunan ve bulunmayan su terazileri tespit edilmiş ve özelliklerine değinilmiştir. Ancak tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olan su terazilerine gereken önemin verilmediği ve yıkılmaya maruz bırakıldığı görülmüştür.

Bizim önerimiz günümüze ulaşan bu sayılı su terazilerinin acilen koruma altına alınmasıdır. Bu amaçla su terazilerinin yıkık kısımları aslına uygun şekilde restore edilmelidir. Su terazileri restore edildikten sonra üzerlerine işlevlerini anlatan açıklayıcı tanıtım levhaları konulmalıdır. Yapının çevresine de duvar yüzeyini oluşturan taşlarla aynı karakteristik özelliklere sahip, dokusuna uygun taşlar döşenip korunaklı hale getirilmelidir. Ayrıca kahverengi tabelalar ile su terazilerinin bulunduğu yerler gösterilmelidir. Su terazisinin tarihi dokusunu ve güzelliğini gözler önüne sermek ve güzel bir görünüme kavuşturmak için ışıklarla aydınlatma da sağlanabilir.

Başka bir öneri ise, su terazilerinin mimari özellikleri ve işleyiş yapıları incelenerek üniversitelerde mimarlık, tarih ve fizik bölümlerinin konularına eklenebilir. Hatta liselerde bile fizik dersi müfredatında yer alabileceği kanaatindeyiz.

ÖZEL İSTANBUL BİLİM ANADOLU LİSESİ

Danışman: Kader Kaya

Proje Öğrencisi
GÜNNUR TEKŞEN

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

Exit mobile version