TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 8

TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 8

Zamanı Bildirip Zamana Yenilen Muvakkithaneler

Tarihimizi canlı tutan önemli kültürel özelliklerden birisi içinde yaşadığımız toplumun tarih süreci içerisinde yarattığı tarihi ve kültürel eserlerdir. Bir insan yaşadığı çevreyi iyi tanıyorsa, o çevrenin tarih ile ilişkisini kurabiliyorsa geçmiş ile gelecek arasında kültürel bağların yaşatılmasına da önemli katkıda bulunuyor demektir. Bu noktada zaman içerisinde yer alan her türlü tarihi unsur geçmiş ile gelecek köprü vazifesi görerek gelecek nesillere kültür aktarımı ve tarihsel bilinç kazandırmaktadır.

“Zamanı Bildirip Zamana Yenilen Muvakkithaneler”adlı projemiz, bu yönüyle gelecek kuşaklara tarih bilinci aşılamayı ve nesiller arası kültür aktarımına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ve İstanbul genelinde yaptığımız incelemeler sonucunda İstanbul genelinde 72 adet muvakkithane bulunduğu saptayarak, bu muvakkithanelerin ne durumda olduklarını ve hangi amaçlarla kullanıldıklarını tespit etmeye çalıştık. Bunların büyük bir bölümünün ayakta kalamayacak kadar kötü ve bakımsız bırakıldığını, büyük bir bölümünün dinlenme tesisi, büfe, kafe, lojman, depo, bakkal vesaire amaçlarla kullanıldıklarını gördük.
Projemiz sırasında yaptığımız incelemeler neticesinde toplumun muvakkıthanelen tanımadığını, geçmişte aldığı rolden haberdar olmadıklarını ve günümüzde çok farklı amaçlarla yok olmak üzere olduklarını tespit ettik. Bu doğrultuda önce yakın çevremizde ve okulumuzda insanları bilgilendirmeye çalıştık. En son aşamada ise bir muvakkithane müzesi kurmak için girişimde bulunarak gelecek kuşakların tarihin karanlıkta kalmış bir gerçeğini görebilmesini amaçladık.
Projemizde tanıtmaya çalıştığımız muvakkithaneler sayesinde toplumun tarih bilincinin geliştirilmesine ve nesiller arası kültür aktarımının devam etmesine bir nebze de olsa katkı sağladığımızı düşünmekteyiz.

KULELİ ASKERİ LİSESİ

Danışman: Gökhan Durak

Proje Öğrencileri
COŞKUN UYAR
ORBEY ERÇETİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven + 9 =