TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 2

TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 2

Geleneksel Türk Okçuluğu Ve Menzil Şampiyonu Biga Sancak Beyi Osman Bey

Atalarımızın okçuluk söz konusu olduğunda savaşlarda, avcılıkta ve sporda bir otorite olduğu dünya tarafından kabul edilmektedir. 850 metrelik mesafeye ulaşan menzil atışı, çelik levhayı delen darp atışı ve koşan bir atın üzerinden her yöne yapılan isabetli atışların sırrı tüm dünyada büyük merak uyandırmaktadır. Ingilizler ve Japonlar oklarını en uzak mesafeye en güçlü şekilde atabilmek için askerlerinin boylarını aşan 2- 2.5 metrelik yaylar yaparken, 50 cm ve 400 gr’lık bir Osmanlı Türk yayı onların mesafelerini rahatlıkla geçebilmektedir. Bunun sırrı Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan bir mühendislik harikasında gizlidir: “Kompozit Türk Yayı.” Türk yayının üstünlüğünün altında yatan sır birçok malzemenin birleşimi ile yapılmasında yani bileşik olmasında gizlidir. Yayın bu nitelikleri savaşlarda özellikle atlı Türk okçusuna büyük avantaj sağlıyordu.

Ok ve yayın, Türk tarihi boyunca siyasi bir sembol olduğunu, ordudaki yerini, kendi etrafında oluşturduğu ekonominin büyüklüğünü ve halkın kültürel yaşamındaki yerini düşündüğümüzde bile tarihteki oynadığı rolü anlayabiliriz. Bunun için geleneksek Türk okçuluğunun altında büyük bir tarih hâzinesi yatmaktadır.
Çocukluğumdan beri tutkunu olduğum ok ve yayın serüvenini araştırırken okçuluğun siyasi, askeri, tarihsel ve kültürel yönünü; daha sonra da bugüne kadar tanınmayan Biga Sancak Beyi Osman Bey’in nasıl Türk okçuluğunun kilometre taşlarından biri olduğunu ortaya koymaya çalıştım.

BİGA ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

Danışman: Seçkin Görüşük

Proje Öğrencisi
ABDÜLHADİ GENEL