TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 1

TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 1

Deve’nin Adımlarındaki Eski Dünya Ve Osmanlı

Ulaşım araçları geçmişten günümüze kadar teknolojinin ilerlemesiyle önemli gelişmeler göstermiştir. Günümüzden farklı olan, teknolojinin ilkel olduğu zamanlarda, kara ulaşım aracı olarak -kas güçlerinden yararlanılan- hayvanlar kullanılmıştır. Proje konumuz olan ‘deve’, üstün özellikleriyle eski dünyada ulaşım için tercih edilen en önemli organik araçtır.

Projemizde ulaşım, ulaşım araçları ve develer; deve çeşitleri, bunların evcilleştirilmeleri ve özellikleri; devenin taşıma-hız kapasitesi ile bunların sonuçlan ve kervanlar; devenin hayatın değişik -örneğin, ticari, dini, sosyal, kültürel ve askeri- alanlarındaki yeri ve önemi, esasen, söz konusu ilkel teknolojik şartlarda örgütlenmiş olan, geleneksel Osmanlı Devleti’nden örneklerle açıklanmıştır.

Projemizde çoğunlukla ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Ayrıca, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yayınlanan “Mühimme Defterleri” ve “Surre Alayları Belgeleri” çevirilerinden de yararlanılmıştır. Kaynaklar belirlendikten sonra, taranarak incelenmiş, veriler saptanarak konu başlıklarına göre sınıflandırılmış, sonra veriler değerlendirilerek proje metni hazırlanmıştır. Görsel malzeme -dipnot ve kaynakçada gösterilen- kitap ve internet sitelerinden temin edilmiştir.

Sonuçta; devenin evcilleştirilmesinin tarihte çok önemli etkilerinin olduğu anlaşılmıştır. Farklı iklimlerde yaşayan deve türlerinin özellikleriyle -eski dünyadaki- sahiplerine sağladığı avantaj ve dezavantajlar saptanmıştır. Eski dünya ve bu dünyanın önemli bir temsilcisi olan Osmanlı Devleti’nin dini, kültürel, sosyal, ticari ve askeri özelliklerinin anlaşılabilmesinin, devenin eski dünyadaki etkin rolünün dikkate alınmasıyla, özellikle de onun yük ve hız kapasitesinin bilinmesiyle mümkün olduğu görülmüştür.

ANKARA ELVANKÖY İMKB TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

Danışman: Asiye Güneş

Proje Yarışması
BERAT KOZAN
FATİH ANAYURT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven + six =