TÜBİTAK Su Roketi Yarışması

Sancaktepe Bilim Deney Merkezi TÜBİTAK Su Roketi Yarışması

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı bünyesinde düzenlenen su roketi şenliği için İstanbul İl Temsilcisi Sancaktepe Bilim Deney Merkezi okulların isteğine bağlı olarak gerekli bilgi ve eğitimi verecektir.
Su Roketi Şenliği İstanbul genelindeki 5-8. Sınıf öğrencilerini kapsayan en az 3 kişilik en fazla 5 kişilik gruplar halinde bir danışman öğretmen ile yapılacaktır. Takımlar maliyetlerini kendileri karşılayacaktır.
Sancaktepe Bilim Deney Merkezinin düzenleyeceği yarışmada ilk üçe giren roket takımı TÜBİTAK’ın 28 Haziran 2017 tarihinden sonra düzenleyeceği Türkiye Finaline katılacaklardır. Ayrıca TÜBİTAK Türkiye derecesi yapanlara ödül verecektir. Yarışma için ön başvuru tarihi 13 Mayıs 2017 Pazartesi gününe kadar Sancaktepe Bilim Merkezi’ne yapılacaktır. Katılımcı ekipler 15-16-17-18 Mayıs tarihlerinde, başvuru sırasına göre, yarım günlük eğitime çağırılacaktır. İstanbul Finali 26 Mayıs Cuma günü gerçekleşecektir.Başvuru için gerekli formu doldurarak son başvuru tarihine kadar [email protected] adresine göndermeniz yeterli olacaktır.

Başvuru formu için Tıklayınız

Genel Kurallar
Bütün yarışmacılar için kontrol değişkenleri (Herkes için standart)

1. Kullanılacak pet şişenin hacmi (1,5 lt)

2. Pet şişenin fırlatılacağı rampa düzeneği (genel olarak plastik su boruları ve bisiklet pompası kullanılıyor.)

3. Şişelerin içerisine basılacak hava miktarı (1,5 litrelik şişe için 5 atmosfer basıncı 75 psi olmalı basınç göstergeli pompa kullanınız.)

4. Pet şişelerin içerisine konulacak suyun hacmi şişenin uzağa gitme mesafesiyle doğru orantılı olarak konulmalıdır.

5. Fırlatma rampası açısı 40-70 derece arasında olmalı.

Bağımsız olarak yarışmacıların tasarım yapacakları durumlar;
1. Roketin baş kısmı için tasarım (roketin hava direncini yenmesi ve dengede yükselmesi için önemli)
2. Kanat sayısı, genişliği
3. Kanatların konumu
4. Kanatların roket üzerindeki yerleşim durumu

Eğer paraşüt sistemi istenecekse
1. Paraşütün dayanıklılığı
2. Açılma süresi
3. Havada kalma süresine etkisi
4. Paraşütte kullanılan malzemelerin cinsi, kütlesi vb.
Elektronik bir sistem ile paraşütün tetiklenmesi istenebilir.

Burada;
1. Kullanılan sistemin maliyeti
2. Açılma mekanizmasının çalışması
3. Kullanılan sensör sayısı (örneğin gyro sensör, arduino, altimetre, yükseklikölçer kullanıp belli yükseklik ve eğimde paraşütün açılması teoride sağlanabilir)

Diğer değerlendirilmeye alınabilecek durumlar;
1. Çıkılabilecek maksimum yükseklik
2. Fırlatıldığı noktaya ne kadar mesafede uzaklığa düştü
3. Havada süzülme miktarı

SU ROKETİ SİSTEMİ NELERDEN OLUŞUR
Su roketi sistemi, fırlatma rampası ve roketten oluşur. Buna ek olarak; paraşüt, kamera ve yükseklik değerini ölçmek için altimetre eklenebilir.

Roket olarak; basınca dayanıklı, ucuz, hafif ve kolayca bulunabilmesi gibi nedenlerden dolayı meşrubat kola şişeleri ( PET şişe) kullanılır. Sistemin basıncı pompa kullanılarak arttırılır. Paraşüt ise çöp poşeti ve naylon ip kullanılarak yapılabilir.

Büyük bir gürültüyle yukarı fırlayan su roketi tepe noktasına ulaştıktan sonra paraşüt açılır. Üzerindeki kamera ise hareketi kaydeder. Altimetre yükseklik bilgisini ölçer böylece roketin hızı hesaplanabilir. Gazlı içecek şişesin de çatlak, kırışıklıklar, çizikler olmaksızın bozulmamış halde olmalıdır. Kullandığınız malzemeyi fazla basınçta patlamayacak şekilde desteklemeli veya ona göre basınç ayarı yapmalısınız.

Yapılacak yarışmalarda toplam havada kalma süresi ve maksimum çıkacağı mesafe kullanabilir. Uçuş mesafelerini altimetre ile ölçülebilir ayrıca telefona bluetooth ile bağlantı yapılıp çıktığı mesafe ve kronometre kullanarak havada kalma süresi paraşütün açılma veya kullanım şekli kullanılarak farklı dallandırmalar kullanılır. 1,5 litrelik şişenin 120 psi basınçta parçalara ayrıldığı bilinmesine rağmen genellikle 50-70 psi basınç değeri önerilir. Bu basınçla ortalama 40 metre yukarı çıkar. Herhangi bir kaza anında riski azaltmak için öğrencilerin sistem çevresinde 1,5-2m yarıçaplı bir daire oluşturmaları tavsiye edilir.
Roketlerde metal cam seramik malzemeler kullanılmamalı.

Neler Yapılabilir?
1- Su roketleri basıncı artırılabilir dış malzeme ve kütle artırılalabilir.
2-En uzun noktaya çıkan ürün başarılı olur.
3-En fazla havada kalan burada paraşüt vs. önemli başarılı olur.
4-Kamera, simülatör, altimetre vs. kullanarak çeşitli çalışmalar yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.