TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 8

TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 8

Okul Pansiyonlarında Kalan Lise Öğrencilerinin Akran İstismarı Algıları Ve Kendilerince Geliştirdikleri Çözüm Yolları ‘Erzincan Örneği’

Toplumsal bir vaka olan zorbalık davranışı, hem zorbalığı yapan hem de zorbalığa uğrayanlar açısından olumsuz etkileri olan bir durumdur.

Öğrenciler pansiyonlarda en az günün yansını, hatta hafta sonlan da göz önünde bulundurulduğunda üçte ikisini geçirmektedir, öğrenciler bu zamanı akranları ile birlikte geçirmektedir. Her ne kadar pansiyonlarda belletmen öğretmenler varsa da en az elli öğrenciye bir belletmen öğretmen bulunmaktadır. Yemek, etüt gibi toplu etkinliklerde öğretmen birebir başlarında bulunsa dahi diğer zamanlarda akranlar kendi aralannda baş başa kalmaktadırlar.

Bu proje pansiyonlarda kalan liseli öğrenciler arasında akran istismannın boyutlarını belirlemek, daha etkin çözüm önerileri geliştirmek ve elde edilecek verilerin pansiyon idarecilerine ve belletici öğretmenlere kaynak olmasını sağlamaktır.

Konu ile ilgili anket hazırlanmıştır. Bu çalışmada 280 öğrenci ile görüşülerek, anket uygulanmış, elde edilen veriler analız edilerek sonuçlar tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur.
Pansiyonda kalan öğrenciler genel olarak anne ve babasının eğitim ve gelir seviyesi düşük, annesi ev hanımı olan, kalabalık aile bireylerden oluşmaktadır.

Pansiyonlarda zorbalığa uğrama oranı oldukça yüksektir. Anket sonuçları öğrencilerin en fazla sözel ve fiziksel zorbalığa uğradıklarını göstermektedir. Zorbalığı genellikle üst sınıflann alt sınıflara, nadiren de olsa kendi sınıf düzeyinden zorbalık yapıldığı anlaşılmaktadır. Anket verileri zorbalığın öğrenciler arasında kaldığını okul yönetimi ve öğretmenlere olayın yeterince iletilmediğini göstermektedir. Ayrıca bu proje ile çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.

ERZİNCAN TARIM MESLEK LİSESİ

Danışman: Mehmet Taçyıldız

FATİH ÇİFTÇİ
BİRKAN GÖKSU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 1 =