TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 4

TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 4

Hayatım Facebook: Gökçedere Beldesi Örneği

Günümüzde sosyal yaşamı etkileyen en önemli unsurlardan biri haline gelen internet sosyal ağlar sayesinde insanların paylaşımlarını arttırmıştır, internetin sağladığı sanal paylaşım ortamı genel sosyal hayatı her yönüyle etkilemiş, öyle ki hem sosyal hem de global dünyanın sınırlan zorlanmaya başlamıştır. Bunun sonucu bilgisayarın aktif rol oynadığı yeni bir toplum tipi ortaya çıkmıştır. Hatta sanal ortamın dünyanın dört bir yanından milyonlarca kullanıcıyı, coğrafi uzaklıkları yok sayan bir şekilde bir araya getirmesi ve mesafeleri tanımaksızın insanları buluşturması sonucu bu sanal dünyanın kendine özgü bir kültür, dil, ahlak oluşturması dünyanın artık küresel bir köy haline geldiğinin işaretleri olarak kabul edilmektedir.

Marx’a göre “İçinde yaşadığımız gözetim toplumunda artık hepimizin gizliliği tehdit altındadır”. Özellikle bilgisayar ve internet alanındaki ilerleme İkili bir etkiye sahip olmaktadır: onlar sadece enformasyonu toplamayı kolaylaştırmamama; aynı zamanda analiz etme yeteneğine sahip durumda bulunmaktadır. Dolayısıyla bireyin özel hayatına ilişkin verilerin de internet aracılığıyla bilgisayara yüklenmesi ve burada işlenmesi ve açığa vurulması mümkün olmaktadır. Bu bağlamda en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, projemiz kapsamında inceleme konusu olarak ele alınmıştır.

Facebook.com sitesinde sürekli yenilikler yapılarak kendini daha çekici hale getirilirken aslında kişilerin her anını ifşa eden daha güvensiz bir site haline gelmiştir. Kullanıcılar istemedikleri halde özel hayatlarının ifşası ile karşılaşmış, bilgileri ve yaşadıkları olumsuzluklar kişilerin zor durumda kalmasına sebebiyet vermiştir. Facebook.com adlı sitenin günümüz gençliğine ne derecede güven sağladığı, Facebook’un özel hayatın gizliliğinde yol açtığı olumsuzluklar, kullanıcıların bu konu hakkındaki tutumlarının neler olduğu merak uyandırmıştır.
Bu çerçevede Bayburt ili, Demirözü ilçesi Gökçedere Lisesi’nde 100 kişilik cevaplayıcılardan oluşan bir saha çalışması yürütülmüştür.

BAYBURT DEMİRÖZÜ GÖKÇEDERE LİSESİ

Danışman: Büşra Tünçel

Proje Öğrencileri
VİLDAN AKDOĞAN
TUBA BAKIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

3 × one =