TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 28

TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 28

Liselerde Öğrenciler Tarafından Öğretmenlere Uygulanan Şiddet Olgusu

Araştırmanın Amacı: Lise çağındaki öğrencilerin, öğretmenlere uyguladıkları şiddet olgusunu araştırma, ölçme ve öğretmenler açısından bu tür şiddetin nelerden kaynaklandığını ortaya koyma, eğitimde şiddet olgusuna farkındalık yaratma;
Kullanılan Yöntem Ve Süreçler Lise öğrencilerinin öğretmenlere uyguladıkları şiddet olgusunu araştırmak için öncelikle kaynak taraması yapıldı. Yapılan araştırmalara uygun olarak öğretmenlere uygulanmak üzere 33 sorudan oluşan bir anket hazırlandı. Araştırmamızda, Sivas Valilik Kampüsü içerisinde yer alan; Prof. Dr. Necati Erşen Anadolu Öğretmen Lisesi, Gültepe Anadolu Lisesi, Halis Gülle Anadolu Lisesi, Ahmet Ayık Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Üsteğmen Cemalettin Yılmaz Adalet Meslek ve İletişim Lisesi ve Atatürk Anadolu Endüstri ve Teknik Liselerinde görev yapan toplam 264 öğretmen, araştırma evreni olarak seçilmiştir. 264 kişilik araştırma evrenimizden rastgele örneklem yoluyla belirlenen 92 öğretmene hazırladığımız anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS veri analizi ve Microsoft Excel programlarında değerlendirilmiştir.

Sonuçlar: Yaptığımız araştırma sonucunda; Eğitim – Öğretim süreci içerisinde öğretmenlerin öğrencileri tarafından fiziksel, duygusal ve sözel şiddete maruz kaldıkları anlaşılmıştır. Fiziksel şiddete maruz kalanlar daha çok erkek, duygusal şiddete maruz kalanlar ise daha çok bayan öğretmenlerdir. Sayısal alan dersi öğretmenleri de diğer branşlara göre daha çok şiddet olayı yaşamıştır. Öğretmenler en çok erkek öğrenciler tarafından şiddet görmüştür. Şiddet olaylarının en fazla yaşandığı okul türleri Düz liseler ve Meslek Liseleridir. Öğretmenlere göre öğrencileri şiddet eğilimine iten en önemli sebepler yanlış arkadaşlık ilişkileri ve yetersiz disiplin yönetmeliğidir.
Umuyoruz ki araştırmamız öğrenciler ve öğretmenler için bir farkındalık yaratır. Okullarda şiddet içeren problemlere çözüm yolları bulunarak, şiddet olgusu eğitimden tamamen silinir.

SİVAS PROF.DR.NECATİ ERŞEN ANADOLU ÖĞRETMEN LİS.

Danışman: Dilek Kangal

Proje Öğrencileri
FATMA MELİKE OKSUZ
GULŞAH ÇİFTÇİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × 2 =