TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 2

TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 2

Bazı Siyasal Propaganda Araçlarının Seçmen Davranışları Üzerindeki Etkileri

Amaç: Siyasal çevrelerde özellikle seçim dönemleri oldukça hareketli ve canlı geçmektedir. Siyasal partiler seçmeni özellikle de kararsız seçmeni kazanmak için bazı siyasal propaganda araçlarını kullanarak bireyleri etkileme yoluna gitmektedirler.

Çalışmada amacımız bu siyasal propaganda malzemelerinin bireylerin siyasal kararlarını etkileme düzeylerini ortaya koymaktır.

Kullanılan Yöntem ve İşlemler: Proje çalışmamızda kaynak taraması, araştırma inceleme ve anket yöntemleri kullanılmıştır.

Gözlem/Veri /Bulgulan Çalışmamızda araştırmamıza katılan kişilerin siyasal propaganda araçlarından etkilenme düzeyleri ile hangi araçların siyasal kararlar bağlamında daha etkili olduğunu anlamaya yönelik bulgulara ve siyasal propaganda araçlarının etki düzeyi ile ilgili olarak seçmenleri kararlı – kararsız aynmına tabi tuttuktan sonra yapılan çalışma sonucu elde edilen bulgular ile deneklerin propaganda araçları içerisinde televizyondan etkilenme düzeyleri de incelenmiş ve bu konuda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Elde edilen veriler sayısal ve sözlü ifadelerle aktarılmıştır.

Sonuç: Çalışmamızda siyasal propaganda araçların seçmen davranışı üzerinde önemli oranda etkili olduğu, ancak bu etkinin kararsız seçmenlerde daha fazla olduğu ayrıca televizyonun propaganda aracı olarak bireyler üzerinde diğer propaganda araçlarında daha fazla etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

AMASYA GÜMÜŞHACIKÖY ANADOLU LİSESİ

Danışman: Şafak Zini

Proje Öğrencileri
CANSU AKTÜRK
KUBRA SEHURE SEVİM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

14 − 8 =