TÜBİTAK Proje Yarışması

Öğrencilerin hazırladığı bilimsel projelerle ulusal ve uluslar arası yarışmalarda elde ettiği Türkiye ve dünya dereceleriyle adını duyuran Batman Özel M. Sıddık Tekin Anadolu ve Fen Liseleri, 2010-2011 Eğitim Öğretim yılı TÜBİTAK Ortaöğretim Kurumları Arası Proje Yarışması’nda büyük başarı elde etti.

 

Okul öğrencilerinin hazırladığı ve jüri değerlendirme aşaması için Van Bölge Koordinatörlüğü’ne gönderilen 26 projeden 5’i bölge finallerine katılma hakkı elde etti. Teorik fizik alanında “Antipatlak” projesi, uygulamalı fizik alanında “Güneş Enerjili Rüzgar Paneli” projesi, biyoloji alanında “Biyoremediasyon Tekniği” projesi, Tarih alanında “Batman’da Yezidi Varlığının Araştırılması” ve “Muhteşem Yüzyıl, Namuhteşem Dizi” projeleri finalist olma başarısı gösterdi.

Geçen sene finalist olan 8 projesiyle bölge birincisi olan Özel Sıddık Tekin Liseleri’nin başarılarını bu yıl da sürdüreceği belirtildi. Proje Koordinatörü Cem Bektaş, “Öğrenci ve öğretmenlerimiz sene başından bu yana projelerle ilgili ciddi gayretler gösterdi. Ardı ardına yapılan bilgilendirme seminerleri neticesinde kurulan proje takımları 26 projenin oluşmasını sağladı. Problem yerine, proje üretmeyi amaç edinen öğrencilerimizden her üç öğrenciden biri mutlaka bir proje içinde yer aldı. Elde edilen başarı bizi gururlandırsa da daha büyük başarılar için sadece bir ilk adım teşkil ediyor.” diye konuştu.

Okul Müdürü Mehmet Kalpaklı ise şunları söyledi: “Projeler okulumuzda bir gelenek halini aldı ve tüm Batman ilini gururlandıracak büyük başarılara alıştık. Başarıların devam edeceğine inanıyor ve emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”