TÜBİTAK Ortaöğretim Kurumları Proje Yarışması Erzurum Lisesi

Erzurum Lisesi, TÜBİTAK’ın hazırlıklarını yürüttüğü “Ortaöğretim Kurumları Proje Yarışması” için harekete geçti. Lise son sınıfta öğrenim gören öğrencilerden oluşan proje ekibi, yarışmaya Sosyoloji ve Biyoloji alanında hazırladıkları projeyle katılacak.
TÜBİTAK PROJE YARIŞMASI BAŞLIYOR

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Ortaöğretim Kurumları Projesi yarışmasını başlatıyor. Bölge ve il elemelerinin ardından Türkiye Şampiyonluğu için yarışacak olan ortaöğretim kurumlarında, proje hazırlıkları son sürat devam ediyor. Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nca yürütülecek olan proje yarışması kapsamında Erzurum Lisesi’nde de hazırlıklar başladı. Lise son sınıf öğrencileri Fatih Aydın, Tamer Çiftçi, Emre Uğurlu ve Abdurrahman Koçak’tan oluşan proje ekibi, Felsefe Öğretmeni M. Mutlu Arpaçay’ın gözetiminde yarışmaya 3 ayrı projeyle katılacak. 2’si Sosyoloji, 1’isi de Biyoloji alanında hazırlanacak olan projelerle Türkiye Şampiyonluğu’na gözünü diken Erzurum Lisesi, yarışma başvurularının başlayacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Erzurum Lisesi Felsefe Öğretmeni M. Mutlu Arpaçay, TÜBİTAK’ın düzenleyeceği Ortaöğretim Kurumları Projesi Yarışması’na, 3 ayrı projeyle katılacaklarını bildirdi. Sosyoloji ve Biyoloji alanlarında sunacakları projelerle, Erzurum Lisesi’nin ismini Türkiye’ye duyuracaklarını kaydeden Arpaçay, “Proje ekibimiz kendinden emin bir biçimde çalışmaları sürdürüyor. Projelerimiz, bili dünyasına önemli katkılar sağlayacak.” diye konuştu.

2 PROJE SOSYOLOJİ, 1 PROJE DE, BİYOLOJİ ALANINDA YARIŞMAYA SOKULACAK

TÜBİTAK’ın yarışmasına “Öğretmenlerin Mesleki Sorunları” ve “Ortaöğretim Kurumlarında Yatılı Olarak Öğrenim Gören Öğrencilerin Sosyoloji Bilim Tespiti” adını taşıyan 2 projeyle Sosyoloji alanında; “Tarımda Kimyasal İlaç Kullanmaksızın Zararlıların İmhası ve Toprağın Zenginleştirilmesi” adlı projeyle de, Biyoloji alanında katılacaklarını söyleyen Arpaçay, “Projelerimiz büyük ses getirecek.” dedi.

YARIŞMAYA 10 İL KATILACAK

Yarışmaya Doğu Anadolu Bölgesi’nden 10 ilin katılacağını ve yarışma başvurularının da, Ocak ayında başlayacağını anlatan Arpaçay, “Proje başvuruları alındıktan sonra bir eleme gerçekleştirilecek. Bölgede dereceye giren projeler, daha sonra Ankara’da yapılacak olan final yarışmasında Türkiye Şampiyonluğu’na aday olacaklar.” şeklinde konuştu. Yarışmaya dahil edecekleri projelerin her birinin, kendi alanında yapılmış kapsamlı birer çalışma olduğunu vurgulayan Arpaçay, “Projelerimizle Erzurum Lisesi’nin farkını hem bölgeye, hem de Türkiye’ye fark ettireceğiz. Öğrencilerimiz büyük bir azim ve heyecanla projeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yarışmanın başlayacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.