TÜBİTAK Öğretmen Adaylarına Yönelik Artırılmış Gerçeklik ile Etkileşimli Öğretim Materyali Hazırlama Semineri II

Öğretim Materyali Hazırlama
TÜBİTAK Eğitmi

21-25 Haziran 2021 tarihleri arasında online (çevrim-içi) gerçekleştirilecek olan bu etkinlik TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı tarafından desteklenmektedir.

– Eğitim Fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik TÜBİTAK tarafından desteklenen bir seminerdir.

– Seminere katılım ücretsiz olup, tamamen çevrim içi (online) eğitimlerden oluşmaktadır.

Etkinlik kapsamında, seminer konularına, eğitimde teknoloji kullanımının yararları, Artırılmış Gerçeklik (AG) teknolojilerinin genel özellikleri ve eğitimde kullanım alanları anlatılarak başlanacaktır. Daha sonra eğitim alanında kullanılmak üzere geliştirilmiş AG uygulamalarından örnekler gösterilecektir. Buna ilaveten, her seviyede katılımcının kolayca yapabileceği basitlikte AG uygulamaları geliştirilirken kullanılan en yaygın araçlarla etkileşimli öğretim materyali hazırlama eğitimi verilecektir. Seçilen uygulama geliştirme araçlarından bazıları şöyledir:

– Karekod (QR Kod)
– Blippar
– Wikitude
– FectAR
– UniteAR
– Quiver
– CoSpaces

Ayırca, projemizde Unity & Vuforia gibi Sanal Gerçeklik (SG) uygulama geliştirme araçlarıyla da öğretim materyali geliştirme örnekleri gösterilecektir.
Aynı zamanda, güncel olan bu AG ve SG teknolojileri anlatıldıktan sonra seminerin son gününde katılımcılarla kendi alanlarına yönelik istediği AG uygulamasını kullanarak örnek bir öğretim materyali hazırlanması ve paylaşılması planlanmaktadır.