Tübitak Ödülleri Verildi

TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği 45. Araştırma Projeleri Yarışması’nda, 10 bin proje arasından seçilen en iyi projeler ödüllendirildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın (BİDEB) bu yıl 45. kez düzenlediği “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda final heyecanı yaşandı. Türkiye’nin 81 ilinden 17 bin 486 öğrencinin toplam 10 bin 418 proje ile başvurduğu yarışmada, bölge ve final maratonunun ardından en iyi projeler belirlendi. Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji, Tarih ve Psikoloji dallarında ödüle layık görülen proje sahipleri, MEB Şura Salonu’nda düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Törenin açılışında konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, bu yılın TÜBİTAK’ın 50. kuruluş yıl dönümü olduğunu ve bu proje yarışmasının 45 yıldır devam ettiğini söyledi. Bunun, TÜBİTAK’ın söz konusu projelere ne kadar büyük önem verdiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Altunbaşak, öğrencilerin yarışmaya ilgisinin her geçen yıl daha da arttığını ifade etti.

Yarışmaya bu yıl 10 binin üzerinde proje başvurusu olduğunu ve geçen yıla göre başvuru sayısının yüzde 41 oranında arttığını söyleyen Altunbaşak, şunları kaydetti: “Hepiniz Apple, Microsoft ve Oracle’ı biliyorsunuz. Bunların kurucuları Steve Jobs, Bill Gates ve Larry Ellison. Bu 3 şirketin piyasa değeri, Türkiye’nin bütçesinden daha fazla. Bu üç isim, dünyanın en zeki kişileri değildi ama en araştırmacı kişilerindendi. Özgüvenleri çok yüksekti, başladıkları işi sonuna kadar götürüyorlardı ve merak duyguları çok yüksekti. İşte biz şimdi sizden geleceğin Apple’larını, Microsoft’larını çıkarmanızı bekliyoruz, bunun ilk adımı burası. Bugün burada olan arkadaşlarımdan, Türkiye’nin göğsünü kabartacak böyle büyük işler veya Nobel ödülleri bekliyorum.”

Temel Bilimlere Burs, Dereceye Girenlere Ek Puan

Öğrencilerle sevindirici bir haber paylaşacağını da dile getiren Prof. Altunbaşak, bu yıl yeni bir burs programı başlattıklarını bildirdi. Altunbaşak, üniversite sınavlarında ilk 10 bine giren ve gittikleri bölüm ne olursa olsun, ikinci ana dal olarak temel bilimleri tercih eden öğrencilere aylık 750 lira burs verileceğini açıkladı.

Öte yandan, bugünkü yarışmada alanlarında derece yapanlara da ödüllerin olduğunu kaydeden Altunbaşak, “Parasal ödüllerin yanında proje yarışmasında, alanında birinci olanlara üniversite sınavında 0,05 ek katsayı, ikinci olanlara 0,04 ek katsayı, üçüncü olanlara ise 0,03 ek katsayı uygulamamız var. Bu da önemli bir avantaj. Ortalamada 20-25 puan avantaj sağlamaktadır ve bu uygulama bundan sonra da devam edecek” diye konuştu.

“Yarışmaya Başvuran Öğrencileri Tek Tek Tebrik Ediyorum”

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de bu programa başvurma cesareti gösteren öğrencileri tebrik ettiğini söyledi. Desteklenen projeler arasında sosyal bilimler alanındaki projelerin bulunmasının da kendisini ayrıca mutlu ettiğini belirten Tekin, “TÜBİTAK’ın sosyal bilimler alanındaki projeleri de desteklemesi beni ayrıca mutlu etti, kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, “Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü” ile birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri, sahiplerine takdim edildi.