TÜBİTAK Lise Öğrencilerinin Projeleri Ankara’da Sergisi 2017

TÜBİTAK Lise Öğrencilerinin Projeleri Ankara’da Sergisi 2017

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”, yarın yani 12 Mayıs 2017 Cuma günü saat 10:00’da, Congresium’da düzenlenecek ödül töreniyle sona eriyor.

Final Yarışmasında ilgili jüriler tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda, her alanda Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülleri verilecek. Ödül alan öğrencilere ve öğretmenlerine para ödülü ve başarı belgeleri verilecek.

Ayrıca yarışmanın final aşamasında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacak.

Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım olmak üzere 12 alanda düzenlenen yarışmada projelerin ön değerlendirmeleri bölge jürilerince yapıldı. 27-30 Mart 2017 tarihleri arasında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezi ilde bin 200 proje sergilendi. Bu sergilerde başarılı bulunan 220 proje, 8-10 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşen Final Yarışması’nda sergilendi.

Bu yıl 48.si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına toplam 13 bin 940 proje başvurusu alındı. Yarışmaya başvuran 22 bin 16 öğrencinin 11 bin 739’u kız, 10 bin 277’si erkek öğrenci oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.