TÜBİTAK-Lindau Destek Programı 2011 Çağrısı

TÜBİTAK-Lindau Bilimsel Etkinliklere Katılma Desteği Programı’ndan desteklenmek isteyen adaylar için aranan başvuru şartlarından yaş kriteri şartında değişiklik yapıldı.

Daha önceki yıllarda lisans öğrencileri için aranan 23 yaşından gün almamış olmak şartı 25’e, yüksek lisans öğrencileri için 25’ten 27’ye, doktora öğrencileri için 29’dan 31’e ve doktora sonrası araştırmacılar için 32’den 35’e yükseltildi.

28/06/2009 tarihinde TÜBİTAK ile Lindau Konseyi ve Vakfı arasında imzalanan ‘Mutabakat Zaptı’ çerçevesinde, Fizik alanında Türkiye’de lisans veya lisansüstü eğitimlerine devam eden üstün başarılı öğrenciler ile yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte ulusal ve uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip doktora dereceli genç araştırmacıların, 2012 yılında 62.’si düzenlenecek olan “Lindau Nobel Ödüllü Bilim İnsanları Toplantısı”na katılımları için destek verilecektir.

2012 yılında düzenlenecek olan toplantı fizik alanına ithaf edilmiştir. Bu nedenle programın 2011 yılı çağrısında diğer alanlarda(kimya, tıp, fizyoloji ve ekonomi) başvuru alınmayacaktır.

Bu program kapsamında desteklenecek kişiler, isimleri Kurumları tarafından TÜBİTAK’a bildirilen veya bireysel başvuru yaparak dosyalarını TÜBİTAK-BİDEB’e ileten, lisans, lisansüstü öğrenciler ile doktora derecesine sahip genç araştırmacılar arasından BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde, “Ulusal Komite” tarafından seçilmektedir.

Adaylar ebideb.tubitak.gov.tr adresinden 15 Ağustos – 14 Ekim tarihleri arasında online olarak başvuru yapabilecekler.

Başvuru koşulları ve programla ilgili detaylı bilgiye www.tubitak.gov.tr/bideb/2231 adresinden ulaşılabilir.