TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 7

TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 7

Dermatolojik Sorunlarda Doğal Çözüm; Doğal Krem

Projenin Amacı: Bu çalışmada; vücutta oluşan yaraların ve çatlakların kısa zamanda iyileştirilmesi, özellikle sıcak-soğuk hava değişiminin çok olduğu iklim koşullarında yaşayan insanların dermatolojik sorunlanna çözüm bulmaktır.

Kullanılan Yöntem Ve işlemler: Öncelikle zeytinyağı, badem yağı, çörek otu yağı, kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, altın portakal ve yaban mersini seçildi. Daha sonra seçilen bu yağlardan aynı ve belli oranlarda alınarak(organik yağlardan 5‘er mİ. yaklaşık 3 yemek kaşığı kadar) bir beherde karıştırıldı. Yağlann iyice karışması için bir bar yardımıyla 5 dk. karıştırıldı ve ısıtıldı. Saf su yerine daha yararlı olması için altın portakaldan ve yaban mersininden yapılan meyve suyu seçildi. Altın portakal ve yaban mersininden de aynı ve belli oranlarda(ikisinden de 32’şer gram)alındı. Altın portakalın ve yaban mersininin 5000 rpm’de 15 dk. boyunca ekstraksyonu(özütlemesl) yapıldı. Daha sonra 8 mİ.balmumu (yaklaşık bir yemek kaşığı) benmari yöntemiyle eritildi.Hazırlanan her iki karışım da sıcakken balmumu da eklendi ve 10-15 dk. boyunca bar yardımıyla karıştırıldı.Oluşan homojen karışım +4°C’de bir akşam bekletildi.

Gözlemler/Veriler/Bulgular: Yapılan kremin bulunan diğer yaralar için yapılan kremlerden daha farklı ve doğal olduğu anlaşılmış oldu. İçindeki yağlardan dolayı cildi beslemesi de kozmetik açıdan faydasının da olduğunu ortaya koydu. Kokusunun güzel olmasından dolayı da kullanıcıları olumlu etkileyeceği saptandı. Yapılan en yararlı karışımın olduğu da saptandı.

Sonuç: Yapılan çalışmada sıcaklığın ve ortamın neminin krem üzerinde etkisi vardır. Kanser, şeker, kalp krizi gibi hastalıkların giderek arttığı günümüzde bu kremin deri çatlaklarında, cilt tedavisinde kullanılması projemizin günümüz hayat şartlarında ne kadar önemli bir çalışma olduğunu ispatlamaktadır. Kullanılan malzemelerin hem ucuz, hem de kolay bulunabilir olması rahatsızlıkların tedavisinde yeni bir umut olmaktadır.

ERZURUM ÖZEL AZİZİYE FEN LİSESİ
ERZURUM ÖZEL AZİZİYE ANADOLU LİSESİ

Danışman: Ömer Bulut

Proje Öğrencisi
BUSE NUR YILDIZER