TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 6

TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 6

Polistiren Köpüklerden Fiberglas (Cam Yünü) İle Hidrofob Kompozit Malzeme Üretimi

Deneyin Amacı: Polistiren geniş kullanım alanına sahip sert, ucuz bir termoplast polimerdir. Hidrofob özelliğinden dolayı dış cephe yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Fiberglas, silis kumunun 1250 OC de eritilmesi sonucu oluşmuştur. Isı yalıtım kapasitesi polistirene göre yüksek olmasına rağmen su geçirgenliğinin fazla olması sebebiyle dış cephede izolasyon malzemesi olarak kullanılmaz. Ses yalıtımı amacıyla binaların zeminine serilir.
Bu deneyde, farklı özelliklere sahip polistiren ve fiberglas (cam yünü) karıştırılarak birbirlerinin dezavantajlı yönleri minimuma indirilmeye çalışılılmış, polisitirenin hidrofob karakteri ile fiberglasın ısı yalıtım kapasitesi bir araya getirilerek daha kullanışlı ve yeni bir kompozit malzeme üretmek amaçlanmıştır.
Kullanılan Yöntem Ve İşlemler: 2ml stiren test tüpüne alınır. Üzerine 0,2g benzoil peroksit ilave edilir. Sıcak su banyosunda bekletilir. Oluşulan polistiren bir test tüpü içinde eritilir. Ergimiş polistiene, fiberglass eklenir. Karışım basınçla kurumaya bırakılır. Çalışmanın yaygın etkisinin araştırılması için, polistirenin termoplast özelliğinden yararlanılır. Atık halde bulunan polistiren köpüklerden 90g alınıp, eritlir ve içerisine %5 oranında fiberglas eklenip kompozit malzeme üretilir.

Gözlemeler/ Veriler / Bulgulan Üretilen bu kompozit malzemenin temas açısı değeri 90o’ten büyük olup yüksekçe hidrofob karakterde olduğunu göstermiştir. Kompozit malzemenin mekanik dayanımı şişirilmiş polistiren köpüğe kıyasla çok daha yüksek olarak gözlenmiştir.

Sonuçlar: Üretilen bu kompozit malzemenin temas açısı değeri 90o’den büyük olup, malzemenin yüksekçe hidrofob karakterde olduğunu belirlenmiştir Kompozit malzemenin mekanik dayanımı şişirilmiş polistiren köpüğe kıyasla çok daha yüksek olarak gözlenmiştir. Üretimde kullanılan fiberglas oranı arttıkça basınca karşı dayanımın arttığı gözlenmiştir. Kompozit malzemenin tutuşma sıcaklığının yükseldiği öngörülmektedir. Atık malzeme olarak çevrede bulunan polistiren köpükler kullanılarak kompozit malzeme üretilebilir. Böylece atık malzeme geri dönüşüme kazandırılmış ve çevre temizliğine katkı sağlanmış olur.

ERZURUM KARAÇOBAN LİSESİ

Danışman: Kübra Sarı

Proje Öğrencileri
İZZET PARLAK
DERYA DADAŞ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

eleven − 10 =