TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 5

TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 5

Antibakteriyel Biyobozunur Ambalaj

Petrol kaynaklı sentetik plastikleri günlük hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanmaktayız. Bu plastiklerin yaklaşık üçte birinden ambalaj malzemeleri üretilmekte aynı zamanda bu ambalaj malzemelerinin bir kısmı da gıda ürünlerinin ve tıbbi malzemelerin paketlenmesinde kullanılmaktadır. Ancak sentetik plastikler çevre ve insan sağlığı açısından çeşitli riskler taşıdığından çalışmamızda ülkemizde bulunan doğal kaynakları değerlendirerek günlük hayatta gıdaların ve tıbbi malzemelerin paketlenmesinde kullanılabilecek antibakteriyel, biyobozunur ve çevre dostu ambalaj malzemesi üretmeyi amaçladık.

Çalışmamızda mısır nişastasına montmorillonit(MMT) ve Ag+/MMT’i farklı yüzdelerde ilave ederek plastik numuneler elde ettik. Bu plastik numunelerin çeşitli özelliklerini test ettik.

Yapılan antibiyogram testi ve bazı et ürünleri üzerindeki gözlemler sonucunda elde ettiğimiz plastiğin antibakteriyel etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Numunelerimizin fiziksel ve mekaniksel özeliklerini belirlemek için ise dayanım testlerini yaptırdık. Bu test ile ürettiğimiz plastik numunelerin ambalaj malzemesi yapımına engel olmayacak düzeyde dayanıklılığa sahip olduğu sonucuna ulaştık. Bu plastik malzemenin doğada ne kadar sürede çözünebileceğin! görmek için suda ve toprakta çözünürlüklerini inceledik. Suda çözünme bir ay içerisinde başlarken topraktaki çözünmenin altıncı haftada başlamamış olduğu gözlemledik. Ürettiğimiz plastik malzemenin doğada çözünürken bitkilerin gelişimine herhangi bir zararının olup olmadığını anlamak için iki farklı bitki üzerinde uygulamalar yaptık. Uygulama sonunda bitki gelişimine olumsuz bir etkisinin olmadığını hatta bitki gelişimine yararlı olduğunu gözlemledik.

Sonuç olarak ürettiğimiz biyobozunur, antibakteriyel plastik malzememizin gıdaların ve tıbbi araç gereçlerinpaketlenmesindesentetikplastiklerinyerinealtematifdoğalbiryololarakkullanılabileceğini düşünüyoruz. Böylece sentetik plastiklerin doğaya verdiği zarar azaltılabilir, gıda ürünlerinde, tıbbi araç ve gereçlerde bakteri oluşumu geciktirilebilir.

EDİRNE SÜLEYMAN DEMİREL FEN LİSESİ

Danışman: Fatma Emel Işık

Proje Öğrencileri
AYŞENUR MELEK KOYUNCU
MERVE ELİPEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

sixteen − 10 =