TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 2

TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 2

Tüm Yüzeylere Kolaylıkla Uygulanabilen

Süpertıidrofobik Kaplama Malzemesinin Basit Bir Şekilde Sentezlenmesi

Hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olan su kimi zaman ise problem haline gelir. Örneğin elektronik aletlerin suyla teması o alete zarar verir belki de o alet kullanılamaz hale gelir. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Biz bu gibi problemlerin çözümünü süperhidrofobik yüzeyler üretmekte bulduk.

Hidrofobik suyu tutmayan anlamına gelir. Eğer bir yüzey hidrofobik ise bu yüzey suyu geçirmez hatta üzerindeki su damlaları yuvarlanıp gider, yüzeyi ıslatmaz. Bizim amacımız ise her yüzeye kolaylıkla uygulanabilen ucuz ve pratik bir şekilde üretilebilen bir süperhidrofobik kaplama malzemesi üretmekti.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda uzun zincirli karboksilli asitleri kullanarak hidrofobik kaplama malzememizi ürettik. Malzememizi her türlü yüzeye uyguladık (cam, kâğıt, metal vs.) ve malzememizin yüzeyi hidrofobik hale getirdiğini gördük. Böylelikle her yüzeye kolaylıkla uygulanabilen hidrofobik kaplama malzememizi üretmiş olduk.

Malzememizi önemli kılan şeyleri şu 4 maddede özetleyebiliriz:
• Malzemenin kimyasal sentezinin kısa ve kolay olması
• Her yüzeye uygulanabilmesi
• Uygulama prosedürünün basit olması (Elde edilen çözelti sprey olarak sıkılıyor)
• Malzemeyi sentezlemek için kullanılan kimyasalların nispeten ucuz olması (Palmitic asit yerine yine uzun zincirli başka yağ asitleri kullanılarak çok daha ucuza mal edilebilir.)

ANKARA ÖZEL SAMANYOLU FEN LİSESİ

Danışman: Zafer Şimşek

Proje Öğrencileri
AHMET ÇANDIROĞLU
TAHA İKRAM ÖZSÜMBÜL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

1 × 2 =