TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 13

TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 13

Duyarlı Menfez

Çevremizdeki insanların evlerinde bulunan menfezleri ısı kaybını engelleyebilmek için tamamen kapattığını gördük. Bu şekilde aslında amacı güvenlik olan menfezin hiçbir işe yaramadığını gözlemledik.Ve bu soruna çözüm bulmak adına bir çalışma yaptık.

Yaptığımız çalışmada öncelikle kapatılan menfezin konutun doğalgaz tüketimine olan etkisini araştırdık.
Aynı oturma planına ve tesisata sahip 145 metrekarelik aynı cepheye bakan 2. ve 3. katta bulunan iki konutta gözlemler yaptık. Bunu yaparken 2. kattaki dairenin menfezini kapattık,3. katın menfezini ise açık bıraktık.

1. Gözlemde saat 14.00-15.00 arası 2. katta bulunan dairede satte 0.355 metreküp doğalgaz harcanırken aynı zaman diliminde aynı sıcaklığı sağlamak için 3. kattaki dairede 0.486 metreküplük doğalgaz harcanmıştır.

2. Gözlem havanın daha soğuk ve sarfiyatın daha fazla olduğu 22.00-23.00 saatleri arasında yapılmış olup 2. kattaki dairede 0.551 metreküplük sarfiyata karşılık,3. katta 0,764 metreküplük harcama yapıldığı gözlenmiştir.
Sonuç olarak menfezi kapalı olan 2. kattaki dairenin menfezi açık olan 3. kattaki daireye oranla ciddi anlamda kazanç içinde olduğunu gördük.Ve burdan yola çıkarak tam güvenlik ön planda tutulmak kaydıyla gerektiği durumlarda devreye girecek bir menfez geliştirdik.

KAYSERİ HİDAYET AYDOĞAN ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ

Danışman: Ahmet Merih Sahar

Proje Öğrencileri
BUSE ŞAHİN
RABİA ÇİL