TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 12

TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 12

Floresans Karbon Nanotüpler İle Kanser Hücrelerinin Aydınlatılması

Kanser günümüzün ölüm oranı en yüksek hastalığıdır. Kanserin teşhis ve tedavisinde önemli gelişmeler olsa da tüm yöntemler hastaya ağrı ve zarar vermektedir. Medikal alandaki nanoteknoloji çalışmalarda geleneksel yöntemlerden farklı olarak, spesifiklik, geniş kullanım alanı, çoklu ve acısız teşhis/tedavi gibi özellikleri içeren çalışmalar yapılmaktadır. Kanser ne kadar erken seviyede teşhis edilirse tedavi yöntemi de o derece etkili ve uygun olur.
Bu projede sağlıklı hücrelere göre kanserli hücreye daha seçimli, tanıyıcı biyo-konjugatlar sentezlenerek, folik asit reseptörü içeren kanserli hücrelerin optik görüntülemesi amaçlandı. Model hücre olarak yumurtalık kanseri hücre hattı seçilerek sonuçlar folik asit reseptörü içermeyen A549 (akciğer kanseri) hücreleriyle karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi.

Bu amaç ile floresans görüntüleme ajanını hedef dokuya taşıması için ‘kargo molekülü olarak’ çok duvarlı karbon nanotüpler (MVVCNT) kullanıldı. Öncelikle, floresans özellik gösteren’Cyan floresans protein’ MWCNT üzerine non-kovalent olarak bağlandı. Kanser hücrelerinin optik görüntülemesinde kullanılmak üzere hazırlanan bu konjugatın, yumurtalık kanser hücrelerine hedeflenmesi amacıyla da folik asit ile MWCNT yüzeyindeki karboksil gruplarından kovalent olarak modifiye edildi. Bu işlem sonunda, floresans özelliklere sahip, folat pozitif kanser hücrelerini seçimli olarak tanıyabilecek kargo molekülleri elde edildi. Ara basamaklar dahil olmak üzere tüm ürünlerin kimyasal karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Floresans proteinin, ara konjugatların ve son ürünlerin kullanım potansiyelleri folat pozitif ve negatif hücre hatları ile denendi. Elde edilen sonuçlar floresans mikroskop görüntüleri ile desteklenerek, sentezlenen konjugatların, folik asit reseptörü içeren kanserli hücrelerin optik görüntülemesinde seçimli olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.

İZMİR ÖZEL TAKEV FEN LİSESİ

Danışman: Ayşegül Terzi

Proje Öğrencileri
ECEM EKER
EGE SALMAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven + twelve =