TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 1

TÜBİTAK Kimya Araştırma Projesi 1

Fotovoltaik Boya Üretimi ve Enerji Eldesi

Günümüzde insanlar bize gerekli olan enerjiyi üretmek için doğamızı kirletecek yöntemler kullanıyorlar ve giderek dünyamız yaşanmaz hale geliyor.Temiz enerji kaynaklarının önemi artıyor.Fakat şu an en büyük ve verimli temiz enerji kaynaklarından biri olan Güneş’ten sadece %6 verimle faydalanıyoruz. Günümüzde kullanılan güneş pili sistemlerinin her yüzeye takılamaması ve montaj zorlukları nedeniyle uygulama alanlarını azdır.Ayrıca maliyetinin yüksek oluşu,panellerin binaların estetiğini bozması uygulanabilirliğini azaltmaktadır.

Biz de Güneş’ten daha fazla yararlanılmasını sağlayacak yeni bir teknoloji arayışına girdik. Uygulama alanı geniş materyaller aradık ve boyanın uygulama alanlannın çok geniş olduğunu fark ettik.Yarı iletken teknolojisini boya ile kullanarak binanın dış yüzeyine uygulayıp elektrik enerjisi elde etmeyi amaçladık.

Yarı iletken teknolojisini boya haline getirme çalışmalarına başladık.İlk olarak katı haldeki yarı iletkenleri nasıl boya haline getireceğimizi araştırdık.Bunun için en uygun yöntemlerin toz boya olduğunu tespit ettik.
Araştırmamız iki aşamada gerçekleştirildi.Birinci Aşama:N ve P tipi yarıiletkenlerin boya haline getirilmesi.
Katı haldeki p tipi silisyum-alüminyum ve n tipi silisyum-fosfor tabakaları ayrı ayrı öğütüldü,ince toz haline getirildi ve bu tozlar belli oranda reçine ve diğer boya kimyasalları ile karıştırılarak iki ayrı katman boya elde edildi.Yapılan deneyin sonucunda oluşturulan karışımlar sürülebilir boya özelliği gösterdi.

İkinci aşama:Oluşturulan boya kanşımlarının uygulamalı test edilişi.
Oluşturulan boya karışımları önce p tipi sonra n tipi katman duvar yüzeyine sürüldü, güneş ışığında kurutuldu.Son olarak koruyucu şeffaf silikon tabakası sürüldü.Birinci ve ikinci katmana bağlanan elektrotlara akım toplayıcı bağlandı ve ölçümler yapıldı.Ölçümlerde açık havada olumlu sonuçlar alındı.

Yaptığımız bu araştırmaların sonucunda çoğu yüzeye uygulanılabilir, güneş enerjisinden verimli bir şekilde faydalanabileceğimiz boya teknolojisi oluşturuldu.

ADANA FEN LİSESİ

Danışman: Erhan Ağcabay

Proje Öğrencisi
ATAHAN TELLİOĞLU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 4 =