TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışları

İnsansız Hava Araçlarının (İHA) özellikle yangın, kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek sivil uygulamalarda kullanılabilir olduğunu göstermek amacıyla TÜBİTAK Bilim-Toplum Daire Başkanlığı, Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışları, sabit ve döner kanatlılar olmak üzere iki kategoride düzenleniyor.

150 civarında yerli ve 20 civarında yabancı takımın başvuruda bulunduğu UAV (Unmanned Aerial Vehicle) İnsansız Hava Araçları Yarışları’na 100 yerli ve altı yabancı takım katılmaya hak kazandı. Yarışmaya başlayıncaya kadar; Kavramsal Raporunun değerlendirilmesi sonucunda yarışmaya devam eden her takıma, araçlarını inşa etmeleri amacıyla 2 bin 500 TL teşvik ödülü verildi. Detaylı Tasarım Raporunun değerlendirilmesi sonucunda yarışmaya katılmaya hak kazanan her takıma, araçlarında iyileştirmeler yapmaları amacıyla bin 500 TL teşvik ödülü verildi. Yarışmaya katılan her takıma seyahat ve konaklama desteği olarak 2 bin 500 TL verildi. Ayrıca, yarışma sonucuna göre her iki kategoride olmak üzere birinciye 20 bin; ikinciye 15 bin; üçüncüye 10 bin TL ödül verilecek. Bütün bunlara ilave olarak; tüm takımlar arasından en fazla dokuz tanesine Yarışma Komitesinin seçimleri doğrultusunda 2 bin 500’er TL Mansiyon Ödülü; Detaylı Tasarım Raporunda en yüksek puanı alan takıma 2 bin 500 TL Detaylı Tasarım Raporu ödülü verilecek. Bir takıma, yarışma alanına kadar 6 bin 500 TL verilecek. Kazandığı ödüller olursa da ayrıca ödül verilecek.

10 – 16 Ekim tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Çayırova Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan yarışma kapsamında lise/üniversite öğrencileri İHA’lar tasarlayıp üretecekler ve araçlarının belirtilen görevlerdeki uçuş becerilerini sergileyecekler. Yurtdışından Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, İngiltere, Estonya, Katar, Kıbrıs, Polonya ve Romanya’nın ilgi gösterdiği yarışmada takımlar, yük dahil en fazla dört kilogramlık araçlarla yarışmaya katılabilecek. Uçuş sırasında araçtan herhangi bir yapı veya parça düşmemesi gerekiyor. Araç veya yükte herhangi bir parça kaybı veya şeklin değişiminde görev denemesi başarısız sayılacak. İHA’ların özgün tasarım ve üretime sahip olmasının gerektiği yarışmada, aracın özgünlüğü raporlarda açıklanacak ve hakemler değerlendirmelerinde bunu dikkate alacak. Ayrıca özgünlük, yarışma öncesinde yapılacak teknik kontrollerde incelenecek. Tüm İHA’lar, deneme veya yarışma uçuşları öncesinde güvenlik kontrolünden geçecek.

Yarışlar herkes tarafından izlenebilir. Ayrıntılı bilgi için: