TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi

TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi

Kesintisiz Sıcak Su Kullanımı

Güneş enerji sistemlerindeki sıcak su deposundan gelen suyun bir kısmının kullanıldıktan bir süre sonra suyun soğuması, güneş enerjisinin yaygın olarak kullanıldığı yerlerde insanların çoğunlukla dile getirdiği bir sorundu.
Sıcak su deposundan su kullanıldığı zaman sıcak su deposuna alt taraftan soğuk su girişi olur. Bir süre sonra soğuk su ile sıcak su arasında ısı alışverişi olduğu için sıcak sudan tam olarak yararlanılamaz.

Eğer sıcak su ile soğuk suyun temas yüzeyini en aza indirirsek sıcak sudan daha fazla yararlanabiliriz. Bu yüzden soğuk suyun girdiği yerin üstüne soğuk suyun sıcak su ile temasını azaltacak şekilde bir plağı eğik biçimde yerleştirdik.

Güneş enerji sisteminin deney düzeneğini oluşturduk, sorunu test ettik ve sonuçları kaydettik. Daha sonra plağı yerleştirerek düzeneği tekrar test ettik ve sonuçları tablo ve grafiklerle karşılaştırdık. Elde ettiğimiz veriler bize böyle bir sorunun olduğunu ve plağın işe yaradığını gösterdi.

Sonuç olarak güneş enerjisinden daha fazla yarar sağlamış olduk. Eğer bu basit sistem özellikle fazla güneş alan yerlerde yaygınlaştırılırsa doğalgaz ve kömür gibi pahalı enerji kaynaklarından tasarruf sağlamış oluruz.

ŞANLIURFA ÖZEL ÇAĞLAYAN MURAT FEN LİSESİ

Danışman: Haşan Hüseyin Minaz

Proje Öğrencileri
AHMET TATLI
MUHAMMED SERVER OYMAK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × 2 =