TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi 6

TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi 6

Piezoelektrik Kristalli Probla Belirlenen Akustik Empedansın Aerojel ve Diyatome Kavkılı Geliştirilen Nano Kompozitlerin Yalıtım Performansına Etkisinin Araştırılması

Deneyin Amacı: Bu proje çalışmasında aerojel ve diyatome kavkılı yüksek ısıl performanslı nano kompozitlerin geliştirilmesi ve kompozitlerin piezoelektrik kristalli probla belirlenen akustik empedans değeri ile malzemenin ısıl iletkenlik değeri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır.

Kullanılan Yöntem ve İşlemler: Aerojel ve diyatome kavkılı olarak geliştirilen nano kompozit malzeme örneklerinin öncelikle ultrasonik ses geçirgenlikleri belirlenmiştir. Malzeme örneklerinin birim ağırlık değerine göre akustik empedans değerleri tanımlanmış ve malzeme örnekleri üzerinde deneysel olarak belirlenen ısıl iletkenlik değerleri ile akustik empedans değeri arasındaki ilişki tanımlanmaya çalışılmıştır.

Gözlemler Veriler ve Bulgular: Bu proje kapsamında öncelikle yüksek ısıl performans sağlayabileceği düşünülen aerojel ve mikronize diyatome kavkılı nano kompozit yalıtım malzemeleri üretilmiştir. Daha sonra bu malzemeler üzerinde geleneksel ısıl performans ölçümleri yapılmış olup, bu nano kompozit malzemelerin piezoelektrik kristalli prob kullanılarak ultrasonik ses geçirgenlikleri bulunmuştur. Malzemelerin yoğunluk analizleri yapılmış ve ultrasonik ses geçirgenlik – yoğunluk değerleri kullanılarak geliştirilen örneklerin akustik empedans değerleri hesaplanmıştır. Bu örneklerin endüstriyel kullanılabilirliğini irdelemek için T$ EN 998-1 standardında öngörülen analizler detaylı yapılmıştır.

Sonuçlar: Malzemelerin akustik empedans değerleri ile deneysel olarak ölçülmüş ısı iletkenlik değerleri arasında kabul edilebilecek oranda doğrusal bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar dahilinde, piezoelektrik kristalli prob kullanılması, malzemelerin kullanım yerlerinde herhangi bir tahribata sebep olmadan doğrudan ısıl iletkenlik değeri tespitine imkan tanıyabileceği belirlenmiştir. Sonuç olarak aerojel içeren deney örneklerinde diğer örneklere oranla daha fazla yalıtım sağlanmıştır. Aerojelli kompozit malzemelerin günümüzde geleneksel kalsitli kompozit malzemelere göre %65 oranda daha fazla enerji tasarrufu sağladığı görülmüştür. Bu nano kompozitler havacılık, savunma, otomotiv, beyaz eşya ve inşaat gibi sektörlerde kullanılabileceği öngörülebilmektedir.

İSPARTA ÖZEL ALTINBAŞAK ANADOLU LİSESİ

Danışman: Osman Mutlu

Proje Öğrencisi
ASIM BURAK GÜNDÜZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one × 2 =