TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi 5

TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi 5

Ocaklarda Pilot Alevi ve Ağırlık Sensoru

Bu projenin ortaya çıkışı evde tanık olduğum olaylar sayesindedir. Annemin evde ocaktan tencereyi kaldırdıktan sonra ocağı kapatmadığına sik sık şahit oluyordum. Bunun gaz israfı olduğunu fark ettim. Bunun üzerine tencereyi ocaktan kaldırdığımızda ocağın kendiliğinden sönmesinin mümkün olup olmayacağını düşündüm. Eğer böyle bir fikir gerçekleştirilebilirse çok faydalı ve tasarruflu olacaktı. Bunu göz önünde bulundurup araştırmaya koyuldum.
Okulumuz velilerinden 150 bayana yaptığımız ankette ” Ocaktan tencereyi kaldırdıktan sonra ocağı hiç açık unuttuğunuz oldu mu? sorusuna bayanlardan 135’i yani %90 oranıyla evet cevabını vermişlerdir.”Çayın altının kısık ateşte bile kaynadığından, ocağı kapatınca da çayın soğuduğundan şikâyetçi misiniz?”sorusuna bayanların 120’si yani %80 oranıyla evet cevabını vermişlerdir.

Danışman öğretmenimle birlikte yetkili servislere giderek orada çalışan teknik elemanlarla bu
projenin gerçekleştirilebilirliği hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Onlara hangi malzemelerin ullanılabileceğini ve ocağa bunların nasıl yerleştirilebileceğini sorduk. Onlarla yaptığımız görüşmeler sonucu maketin nasıl ofacağını danışman öğretmenimle kararlaştırdık ve bir taslak oluşturduk. Projenin olabilirliğini anlayınca proie dosyalarını hazırladım. Hazırlanan proje dosyalarını danışman öğretmenime teslim ettim ve öğretmenimle başvurumuzu yaptık. Bölge sonuçları gelene kadar biz maket için daha fazla fikir üretmeye çalıştık.
Araştırmalarıma devam ederken bu projenin esas kullanım yerinin restaurantlar, oteller, büyük işyerlerinin mutfakları olacağını fark ettim. Çünkü buralarda aşçılar yemek kazanlarını ocaktan kaldırıp başka bir yere götürürken ocağın altını kapatmıyor. Aşçı bir daha gelene kadar ocaklar açık kalıp gaz israfına yol açıyor. Ocak başlıklarının büyüklüğü de düşünüldüğünde israfın ne kadar fazla olabileceği görülebiliyor.
Yani benim ağırlık sensoru fikrime aşçılar kazanları ocaktan kaldırdıklarında ocak kendiliğinden sönecek ve böylece oldukça kullanışlı ve fazlasıyla tasarruflu olacak.

Birkaç büyük mutfakla yaptığımız görüşmeler sonucu tahmini toplamda %5, %7 oranında tasarruf sağlanabileceğini düşünüyorum. Bunu sayıya döktüğümüzde 1000 liralık faturada 50, 70 lira gibi bir tasarruf ki bu da gayet yeterli.
Ayrıca evde çayı demledikten sonra ocağı kapatsak çay soğuyor ocağı kıssak da çay kaynamaya devam edip buharlaşıyor. Bende pilot alevi ile buna bir fayda sağlanabileceğini düşündüm. Çünkü ocak başlığındaki gözlerin bir tanesi bir pilot alevi demek oluyordu. Ocak başlığında ortalama 100 adet göz olduğunu farz edersek tasarrufumuz %99 oluyor. Diğer bir amaç ise kısık ateşten daha az ısıtarak buharlaşma süresini arttırmak.
Bölge sergilerine gideceğimizi bildiren bir yazı aldık. Hemen maket üzerinde daha fazla çalışmaya başladık. Güzel bir şeyler olmasını istiyor ve bunun için uğraşıyorduk.

Maket için uğraşırken danıştığımız teknik elemanlardan ağırlık sensoru fikrini gerçekleştirmek için elektrikli vananın kullanılabileceğini öğrendik. Elektrikli vana başlığa gelen gazı tutarak bizim tencereyi koymamızla sıvicin üzerine “baskı olduğu zaman da gazı vererek pilot alevi yardımıyla da ocağı yakacak.Tencereyi kaldırınca da elektrikli vana gazı tekrardan tutacak. Boylece sistem çalışacak. Bizim kullandığımız tek gözlü ocakta iki ana boru vardı. Bizde ocağa yeni borular ilave ettik. Boylece maketimizi çalıştırdık.

Bu proje geliştirilebilir olduğundan insana daha fazla heyecan veriyor. Benim yaptığım ilk adımı atmaktı.
Bu proje ile insan hayatını ciddi manada kolaylaştırabileceğimiz, iktisat sağlayabileceğimiz ve oluşabilecek birçok tehlikeden koruyabileceğimiz de goz önünde bulundurulduğunda ne kadar isabetli bir karar verdiğimi bir kez daha anladım.

ERZİNCAN ÖZEL OTLUKBELİ EĞİTİM KURUMLARI
HACI ALİ AKIN ANADOLU LİSESİ

Danışman: İlker Yavuz

Proje Öğrencisi
SALİHA BEYZA ÜLKER