TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi 4

TÜBİTAK Fizik Araştırma Projesi 4

Fiziğe Aykırı Gol Olur Mu?

Projenin Amacı: Sosyal medyada, özellikle de internet ortamında video siteleri incelenecek olursa “the impossible goal* şeklinde arama yapıldığında karşımıza onlarca video çıkar. Yani insanlar kendilerine ilginç gelen golleri imkânsız diye yorumlar.

Proje özetindeki işlemlerden de görüleceği üzere fiziğe aykırı bir gol şimdiye kadar atılmamıştır. Bizim hipotezimiz de atılamayacağına dairdi. Bunu işlemlerle de göstermek istedik.

Kullanılan Yöntem Ve İşlemler: Öncelikle uluslararası arenada akademisyenlerin bu konu hakkında yaptığı çalışmaları araştırdık. “Magnus Effect’ başlığı altında incelenen birçok topun falso almasını konu edinen makale bulduk fakat tamamı gollerin genelinde yer alan tek falso ile alakalıydı. Çift falsoyla alakalı bir çalışma bulamadık ve İşlemleri kendimiz tamamladık. Projenin hemen hemen her noktasında bahsettiğimiz üzere yöntem olarak Benoulli’nin basınç ve süreklilik denklemlerini kullandık.

Sonuçlar:Raporda belirtilen işlemler yapıldığında en imkânsız olarak görülen golün bile fizik kurallarının dışına çıkamadığını gördük.

DENİZLİ ÖZEL SERVERGAZİ FEN LİSESİ

Danışman: Halil İbrahim Gündoğdu

Proje Öğrencileri
ÖMER KARAKAŞ
BURAK AKSOY