TÜBİTAK DOĞA ŞENLİĞİ 2012

İstanbul’da çok yönlü işleve sahip yeşil alan oluşturan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, aynı zamanda botanik konusunda araştırma, eğitim, öğretim çalışmalarını da sürdürüyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen önemli etkinliklerden biri olan “TÜBİTAK Doğa Şenliği “, bu yıl ikinci kez düzenleniyor.
 
NGBB’nin ev sahipliğinde, 2011 yılında ilk kez yapılan “TÜBİTAK Doğa Şenliği”, yoğun talep nedeniyle bu yıl, dört gün sürecek şekilde planlandı. 19, 20, 21, 22 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek ve her yaş grubundan katılımcıyı ağırlayacak etkinlik, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 22 Mayıs’ta yapılacak “Dünya Biyoçeşitlilik Günü”nü de kapsıyor.
 
NGBB’nin ana hedeflerinden biri, bitkiler dünyası hakkında oluşturulmuş zengin bilgi birikimini toplumla paylaşmaktır. Konunun öneminin bilincinde olan NGBB, bu amaçla öğretim faaliyetlerini bünyesinde ayrı eğitim birimi oluşturarak sürdürmektedir. TÜBİTAK’ın desteği ile NGBB tarafından düzenlenen doğa şenliği, özellikle çocukların bitkiler dünyasıyla buluşmasına yönelik uygun ortamın oluşturulmasını amaçlamaktadır.
 
Doğa şenliğinin çocuklara yönelik programı kapsamında, bitkiler dünyasını tanıtma, sevdirme ve çevre bilincini artırmaya yönelik, kuş gözlemi, origami, sanat atölyeleri ve bahçe oyunları gibi birçok etkinlik yer alıyor. Ayrıca şenlik boyunca, biyolojik çeşitlilik konusunda bilgi ve ilginin artırılması, fen derslerine ilginin geliştirilmesi ve bilimsel süreç becerileri kazandırma amacıyla, ilginç bitkilerin tanıtımı, tohum ekimi, çim adam yapımı, kâğıt yapımı gibi çeşitli atölyeler düzenleniyor.
 
Yetişkinlere yönelik programda ise, balkonda sebze yetiştiriciliği, bitki teşhis atölyesi ve çeşitli konferanslarla bitkiler dünyasına ilişkin etkinlikler yer alıyor. Ayrıca şenlik boyunca bitkiler dünyasının sanatla buluştuğu ortamın ürünleri olan seramik ve resim sergileri de görülebilecek.
 
NGBB’de düzenlenen “TÜBİTAK Doğa Şenliği” doğaya, çevreye ve bitkilere ilgi duyan herkese açıktır ve şenlik boyunca düzenlenen tüm etkinlikler ücretsizdir.
Şenlik programı ve Broşürünü İndirmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin