TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 5

TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 5

Fındık Kabuğunu Kıracak
Projenin hedefi fındığın üretilen pekmezlerle karışımından elde edilen tamamen doğal, rafine şeker olmayan yeni fındık ezmesi çeşitlerini (12 çeşit) tüketici ile tanıştırmaktır. Her damak zevkine uygun fındık ezmesi üreterek fındıktan üretilen ürün yelpazesini genişletmek projenin öncelikli amacıdır.
Üretilen ürünleri tattırarak, anket uygulanan öğrenci ve yetişkinlerin fikirlerini kulak ardı edilmeden proje ortaya çıkarıldı.
Proje, Giresun ilinin tamamı dikkate alınarak uygulanmıştır. Projenin başlangıcında halkın fındık ezmesi tercihlerini değerlendirmek için birinci anket oluşturuldu. Anketin güvenilirliği test edildi ve 200 kişiye yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulaması yapıldı. Çalışmada fındık ezmesinin öğrenciler ve yetişkinler arasında sabah kahvaltıda ve akşam yemekten sonra tüketilip tüketilmediği anket uygulanarak sayısal olarak değerlendirildi. Tüketenlerin tüketme sıklığı, tüketmeyenlerin de tüketmeme nedenleri anket sonucunda ortaya çıkan verilerle değerlendirildi.

Çalışmada fındık ezmesinin sabah kahvaltıda ya da akşam yemekten sonra dünya fındığında söz sahibi, fındık şehri Giresun’da tüketilme oranının düşük seviyelerde olduğu görüldü. Giresun’u örneklem olarak alıp, evren olarak Türkiye ölçeğinde anket değerlendirildiğinde ülke genelinde fındık ezmesinin özellikle sabah kahvaltısında tercih edilmediği görüldü.

Mevcut fındık ezmelerinde %91 oranında damak zevkime uygun değil cevabının çıkması, yeni yapılacak fındık ezmelerinin pekmezlerle karışımından çıkacak tatların, her bireyin damak zevkine uygun hale getirilebileceği sonucuna varıldı.

Tattırılan 12 çeşit fındık ezmesinden hangi ikisini satın alırdınız sorusu cinsiyete göre değerlendirildi. Her iki cinsiyet grubunda da elma pekmezli fındık ezmesi ile armut pekmezli fındık ezmesinin ön plana çıktığı görüldü.
Yapılan ürünlerin anket ve mülakatlar sonucu piyasada beğeniyle satın alınıp fındığın değerini arttıracağı görüldü.

GİRESUN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Danışman: Ergün Özkaya

Proje Öğrencileri
MERVE GÜL YAĞCI
AYŞE DEMİR