TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 4

TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 4

Çiçekten Sofraya Arıcılık Faaliyetinin Ve Ürünlerinin İzlenebilirliği

insanlık tarihi kadar eski bir tarihe dayanan arıcılık faaliyeti ve arı ürünlerinin insan ve doğaya olan katkısı tartışmasız bir gerçektir. Albert Einstein’ın, ‘Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır, arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz’ sözlerindeki insanlığın bağlı olduğu arıcılık faaliyetin sürdürülebilirliği için gerçek üreticilerin korunarak tüketicilerin doğru ve istenilen ürüne ulaşmalarının sağlandığı sürdürülebilir bir mekanizma yaratılması amaçlanmaktadır, öte yandan, son yıllarda basın ve yayın araçlarında sahte bal skandali, piyasada satılan markalı balların etiket bilgilerinin yetersiz ve yanıltıcı olduğuna ilişkin haberler sıklıkla yer almaktadır. Projede verilerin kaydı için Microsoft Excel 2007 programından, Google Earth ve Google Maps programından haritaları yayınlamak için faydalanarak bir veri tabanı oluşturulacaktır. Öncelikle bazı temel unsurları içeren Microsoft Excel 2007 dosyası oluşturulacaktır.

Uygulama yenilikçi bir uygulama olup öncelikli olarak Erzurum ili Palandöken ilçesini kapsamakta olup süreç içerisinde Ülkesel bazda yaygınlaşması amaçlanmaktadır.

Bu mekanizma ile

  1. Son arı ürünleri tüketici direkt istediği bölgenin üreticisine aracısız ulaşabilecek.
  2. Arı ürünlerinin de güvene bağlı tüketimi artırılacak
  3. Üreticinin üretmiş olduğu arı ürününü gerçek değerinden satması sağlanacak
  4. Arıcılık faaliyetinin izlenebilirliği sağlanacak
  5. Arıcıların konaklamalarında konaklama faaliyetlerinin ve noktalarının oluşturulması için kamunun yaklaşımı değiştirilerek;
  • Arı konaklama noktalarındaki karmaşa önlenecek;
  • Arı hastalık ve zararlılarının yayılımı önlenecek
  • Arı ırklarındaki genetik kirlilik korunacak;
  • Geçmişe yönelik geri izleme ve ileriye yönelik projeksiyonlar oluşturulabilecek

Proje ile arı ürünlerinden öne çıkan ve tüketiciler tarafından da bilinirliği en fazla ürün olan bal üzerinden değerlendirmeler yapılacak olup diğer arı ürünlerinde de kurulacak mekanizma aynı etkiyi yaratacaktır.

ERZURUM ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

Danışman: Bayram Gökoğlan

Proje Öğrencileri
ZAFER ERTEN
TAHA ÇAKIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

eighteen + nine =